banner6

13 kişi, üç insan kaçakçısıyla askeri bölge içinde yakalandı

banner37

Akıncılar’da askeri bölgeyi ihlal edip, Güney Kıbrıs’a geçmeye çalıştılar

13 kişi, üç insan kaçakçısıyla  askeri bölge içinde yakalandı
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Akıncılar’da üç kiralık araçla askeri bölgeyi ihlal edip, Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan ve KKTC’de öğrenci statüleri bulunan 13 kişi, insan kaçakçılığı yapan üç kişiyle birlikte ayrıca bölgede kiralık aracıyla görülen ve meseleyle bağlantısı olduğundan şüphelenilen bir kişi tutuklandı.

17 tutuklunun da yabancı uyruklu olması dikkat çekti.

Zanlı 1 N.A., zanlı 2 N.K. ve zanlı 3 Z.A., “İnsan Ticareti Yapmak” diğer 13 zanlı ise “Birinci Derece Askeri Yasak Bölgeyi İhlal Etmek” suçlamalarıyla tutuklandı. Zanlıların tümünün PCR test sonucu çıkmadığından tutukluluk duruşması gıyaplarında yapıldı ve aleyhlerinde üç gün tutukluluk emri alındı.

Kıdemli Yargıç Şerife Katip’in huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, savcı İlhan Damdelen tanık olarak polis memuru Ozan Kuşak’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kuşak, 11.12.2021 tarihinde saat 21.00'de, Akıncılar'da, 1. Derece Askeri Yasak Bölge olan 28. Tümen 61. Piyade alayı 1. Piyade Taburu 2 Piyade bölüğü Atmaca Karakolu’nun 335 metre güneyinde, KKTC topraklarından GKRY'ye doğru harekat halinde geçmeye çalışan ZPH 910 plakalı Nissan Note marka araç, ZSV 519 plakalı Ford Fiesta marka araç ve ZRK 766 plakalı Ford Fiesta araç ile bu araçların şoförleri zanlı 1 N.A., zanlı 2 N.K. ve zanlı 3 Z.A.’nın para karşılığında geçirmek için anlaşıp insan ticareti yaparak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçirmek istedikleri zanlı 4 R.M.N., zanlı 5 B.K., zanlı 6 M.I, zanlı 7 A.F. F., zanlı 8 A.T.M., zanlı 9 K.S, zanlı 10 A.F.M., zanlı 11 A.E, zanlı 12 Z.S., zanlı 13 M.B., zanlı 14 P.M.D., zanlı 15 C.N. ve zanlı 16 G.N.K. isimli zanlılar ile birlikte 1. Derece Askeri Yasak Bölgeyi İhlal ettiklerine vurgu yaptı.
Polis memuru Ozan Kuşak, zanlıların aynı gün devriye gezen askeri personeli tarafından suçüstü tespit edilip, tutuklandıklarını kaydetti.
Kuşak, yine aynı gün zanlı 17 Y.S.’nin ZLZ 714 plakalı araçla şüpheli görülüp, tutuklandığını ve meseleyle bağlantısının olup, olmadığının araştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Kuşak, tahkikatın devam ettiğini, zanlılara PCR yapılacağını ve karantina oteline yerleştirildiklerini belirtip,  gıyaplarında üç gün tutuklu kalmasını talep etti.
Kıdemli Yargıç Şerife Katip, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110