banner6

14 ay suçsuz yere cezaevinde yattı

banner37

Gazimağusa Kaza Mahkemesi, güneyden uyuşturucu ithal ettirdiği gerekçesiyle tutuklanıp 14 aydır Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu bekleyen Denktaş Bey’i suçsuz buldu

14 ay suçsuz yere cezaevinde yattı
banner151

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Kaza Mahkemesi, Orbay Akbaşak’ın ifadesiyle, narkotik polisi tarafından tutuklanıp, 14 aydır Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bekleyen Denktaş Bey ile ilgili kararını dün açıkladı.

4 Ekim 2015’te, Atlılar ve Alaniçi köyleri arasında, narkotik polisi tarafından düzenlenen Şafak Operasyonu’nda ele geçirilen bir kilo 199 gram 810 miligram ağırlığındaki bonzai türü uyuşturucu maddeyi, güneyden, Orbay Akbaşak vasıtasıyla ithal ettiği ve bu surette tasarruf ederek iki kişiye verilmesini sağladığı iddia edilen Denktaş Bey, beraat etti.

Denktaş Bey, aleyhindeki tüm davalardan suçsuz bulundu ve serbest kaldı.

Öte yandan meseleyle ilgili Orbay Akbaşak, 20 Nisan 2016’da, uyuşturucu madde ithal ve tasarruf suçundan 7 yıl ağır hapse mahkum olmuştu. Ayrıca bu karar istinaf da edilmedi.

İspat yok

Dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, sanık ve sanık adına Avukat Emre Kadri ve Avukat Batur Sağlamer hazır bulundu.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle verdiği kararı, heyet başkanı açıkladı.

Başkan Melek Esendağlı, sanık Denktaş Bey’in aleyhine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini ve duruşma yapıldığını belirttikten sonra, cezalandırma prensipleri ile hukuki prensipler üzerinde durdu.

İspat külfetinin iddia makamında olduğuna vurgu yapan mahkeme, iddia makamının davasını ispat edemediğini, mahkemeye dinlettiği Orbay Akbaşak’ın beyanlarında, esaslı çelişki olduğuna bulgu yaptı.

Mahkeme, iddia makamının, Denktaş Bey’in konu maddeyi Orbay Akbaşak aracılığıyla Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan ülkeye ithal edip tasarruf ettiği ve Orbay Akbaşak ile birlikte hareket ettiği yönündeki iddialarına itibar etmediğini dile getirdi.

Denktaş Bey’in, Orbay Akbaşak ile haberleştikleri, uyuşturucu için görüştükleri yönündeki iddiaları da ispat edemediğine değinen mahkeme, tanık Orbay Akbaşak’ın çelişkili ve muğlak şahadetiyle bulguya varmalarına olanak olmadığından söz etti.

İddia makamının davasını makul şüpheden ari olarak ispatlayamadığına, tanık şahadetlerinin çelişkiler içerip güvenirliliği sarstığına da değinen mahkeme, davanın olgularını bir bir değerlendirdi ve “Başka meselelerden sabıkası olan Orbay Akbaşak, kendi şahadeti ve istintakı içerisinde çelişkiye düştü. Birden fazla ifadelerde farklı beyanlarda bulunan Orbay Akbaşak’ın şahadetini, inanılır, güvenilir ve itibar edilir bulmadık. İfadelerine kuşkuyla baktık. Tespitlerimiz ışığında, sanığı, suça bağlayıcı noktalarda, teyit edilmesi söz konusu değildir. Şahadet güvenilir değildir” dedi.

Özgürlüğüne kavuştu

Serbest bırakılır bırakılmaz dava süresince kendisini yalnız bırakmayan oğlu, kardeşleri ve akrabalarıyla kucaklaşan Denktaş Bey, yakınlarıyla hasret giderdi.

Duygulu anların yaşandığı mahkeme çıkışında, Denktaş Bey’in kız kardeşleri büyük sevinç yaşadı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 08:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110