150 bin Euro'luk çan, 50 bin Euro'ya satılacaktı

banner37

Serhatköy’deki kiliseden ağustos ayında çalınan tarihi çan, önceki gün Güzelyurt’ta bir evin bahçesinde bulundu, Dündar Salderay ve Mücahit Özmen tutuklandı

150 bin Euro'luk çan, 50 bin Euro'ya satılacaktı
banner87

Ahmet VAMIK

Serhatköy’de cami olarak kullanılan kilisenin 24 Ağustos’ta çalınan çanı Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube tarafından yürütülen geniş çaplı soruşturma neticesinde Güney Kıbrıs’a satılmak üzereyken ele geçirildi.

250 kilogram ağırlığındaki bakır, krom ve altın karışımı olan çanın 2,5 kilogram altın içerdiği öğrenildi.

24 Ağustos gününün ilk saatlerinde 03.30 sıralarında 6 metre yüksekliğindeki demir kule içerisinde tahta kütüklerle sabitlenmiş olan tarihi eser niteliğindeki çanı, asılı olduğu ahşap kütüğü bıçkı ile kesip ip ile yere indirerek sirkat eden zanlılar, Güzelyurt’ta sakin 22 yaşındaki Dündar Salderay ile Gayretköy’de sakin 32 yaşındaki Mücahit Özmen, yakayı ele verdi.

Ortalama değeri 150 bin Euro olan tarihi eser niteliğindeki çanı, Güney Kıbrıs’ta müşteri bularak 50 bin Euro’ya satmaya çalışan iki kafadar, gömdükleri yerden çıkardıkları devasa çanı satamadan yakalandı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılan iki zanlı, aleyhinde 3’er günlük tutukluluk emri aldı.

Hem suçunu hem de suç ortağını itiraf etti 

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı İbrahim Ruso, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Sadi Sancak’ı tanık olarak dinletti.

Zanlılar Dündar Salderay ile Mücahit Özmen’in 24 Ağustos günü Serhatköy’de meydana gelen “İzinsiz Eski Eser Tasarrufu” ve “Sirkat” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru Sadi Sancak, sirkat edilen çanın 14 Eylül günü Güzelyurt’ta zanlı Dündar Salderay’ın ikametgâhının avlusunda kesilmiş odun parçalarının altına gizlenmiş halde bulunduğunu açıkladı.

24 Ağustos günü meydana gelen sirkat olayının ardından geniş çaplı bir soruşturma yürütüldüğünü ifade eden Sadi Sancak, tasarrufunda sirkat edilen çanın bulunması sonrası gözaltına alınan zanlı Dündar Salderay’ın gönüllü ifade vererek suçunu ve suç ortağı zanlı Mücahit Özmen ile söz konusu suçu birlikte işlediklerini itiraf ettiğini dile getirdi.

Çanı 50 bin Euro’ya satacaklardı

Sancak, çan kulesinden indirdikleri çanı, zanlı Mücahit Özmen’in kullanımındaki kiralık araca yükleyen zanlıların aynı gün söz konusu çanı Güzelyurt anayolu üzerinde faaliyet gösteren Saldam Petrol karşısındaki bir bahçeye gömdüklerini ifade etti.  

Sancak, söz konusu tarihi eser niteliğindeki çanı 50 bin Euro karşılığında Güney Kıbrıs’ta bir kişiye satmak için anlaşan zanlıların olay tarihinden 20 gün sonra, yani 11 Eylül günü gömdükleri yerden çıkardıklarını kaydetti..

Zanlıların 250 kilo ağırlındaki çanı, Dündar Salderay’a ait jeep araca yükleyerek Salderay’ın evinin avlusuna götürüp gizlediklerini kaydeden Sadi Sancak, Salderay’ın taşıma işinde kullanılan söz konusu aracını başka bir şahsa satarak elinden çıkardığını da sözlerine ekledi.

Suç ortakları olma ihtimali yüksek

Sirkat olayında kullanılan, bıçkı, çapa gibi emarelerin halen kayıp olduğunu, alınması gereken ifadeler, incelenmesi gereken kamera görüntüleri ve olası suç ortakları olduğunu dile getiren polis memuru Sadi Sancak, serbest kalmaları halinde yürütülen kapsamlı soruşturmaya, aranan emarelere, alınacak ifadelere ve olası suç ortaklarına etki etme olasılığı yüksek olan zanlıların tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Hazal Hacımulla, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmalarına emir verdi.

Mahkemede söz alan zanlı Mücahit Özmen, aleyhindeki suçlamaları reddederek, kendisinin olayla ilgisi olmadığını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER