150 bin sterlinlik soygun

banner37

Girne’deki Senak Kuyumcu isimli işyerine giren iki kişi, Gülesen Aksay’ı bağlayıp, başını masaya vurarak yaraladıktan sonra dükkandaki pırlanta ve altın gibi ziynet eşyalarının yanı sıra kasadaki 15 bin TL nakit parayı da alarak kaçtı

banner87
150 bin sterlinlik soygun
banner99

Meyil AVCAN

Ülkemizde halk arasında infial yaratan ve korkuya neden olan olaylara bir yenisi eklendi.

Girne’de Senak isimli kuyumcu dükkanı dün güpegündüz iki kişi tarafından soyuldu.

Hüseyin Aksay ve Gülesen Aksay’ın sahibi olduğu Senak isimli kuyumcu dükkanına saat 10.40’ta müşteri gibi giden iki erkek şahıs, içeride yalnız olan Gülesen Aksay’ın elleri ile ağzını koli bandı ve streç naylon ile bağladıktan sonra kadının başını masaya vurup, burnunu patlattı. Şahıslardan biri Aksay’ı etkisiz hale getirirken, diğeri vitrindeki yaklaşık 150 bin sterlin değerindeki pırlanta ve altın türü ziynet eşyaları ile kasadaki 15 bin TL nakit parayı beraberlerinde götürdükleri siyah bir çantaya doldurdu. İki soyguncu daha sonra dükkandan çıkıp gitti.

Soyguncuların dükkandan ayrıldığı sırada işyerine giden Hüseyin Aksay durumu fark ederek, soygunculara müdahale etmeye çalıştı ancak eşini merak ettiği için dükkana dönmek zorunda kaldı. Soyguncular ise bu sırada gözden kayboldu.

Olayın bildirilmesi üzerine bölgeye giden polis, geniş çaplı soruşturma başlatırken, görgü tanıkları ve güvenlik kamerası görüntülerinden soyguncuların eşkallerini belirledi, olay yeri yakınlarında kıyafetlerini değiştirdiklerini tespit etti.

Soyguncuların sabah saatlerinde tespit edilen görüntüleri polis tarafından basına dağıtılarak zanlıların yakalanması için halktan da yardım istenirken, polis zanlıların yurtdışına kaçmasını önlemek için sınır kapılarında da güvenlik önlemlerini artırdı.

Soyguncular, öğleden sonra soygunda kullandıkları siyah çanta ve kırmızı bir çanta ile Lefkoşa’da Girne Kapısı yakınlarında, akşamüstü ise Gazimağusa’da Gülseren bölgesinde görüldü. Polis, zanlıların Girne Kapısı yakınlarındaki görüntülerini de basına dağıtarak, halktan yardımcı olmaları çağrısını yineledi.

“Elleri, kolları, ayakları, boynu, ağzı bağlanmış ve darp edilmişti”

Senak Kuyumculuk’un direktörlerinden Hüseyin Aksay, yaşadıkları talihsiz olayı KIBRIS’a anlattı.

Eşinin yalnız olduğu bir saatte dükkâna giren kimliği tespit edilemeyen şahıslardan uzun boylu iri yarı olanın eşinin elleri, kolları, ayakları, ağzı ve boynunu koli bandı ve streç naylon ile bağladığını, daha sonra ise eşinin kafasını masanın üzerine vurup burnunu patlattığını üzülerek anlatan Aksay, dükkâna tesadüfen geldiği esnada, zanlıları içeride fark ederek müdahale etmeye çalıştığını söyledi.

Ellerinde tenis raketi koymak için kullanılan oldukça büyük bir siyah çanta olduğunu, yaklaşık 100 bin sterlin ve 250 bin TL değerindeki vitrinde bulunan pırlantaları, dükkânda bulunan altınları ve kasada bulunan 15 bin TL nakit parayı da çaldıklarını belirten Aksay, kavga ettikleri esnada zanlıların dükkandan çıkarak yukarıya doğru kaçmaya başladıklarını söyledi.

Aksay, kovalamaca esnasında zanlıları yakalama şansı olduğunu ancak eşini merak ettiği için dükkâna geri dönmek zorunda kaldığını belirterek, eşini elleri, kolları, ayakları, boynu ve ağzı bantlı bir şekilde darp edilmiş bir vaziyette bulduğunu anlattı.

Kamera görüntülerinden kıyafetini değiştirdiği tespit edildi

Görgü tanıkları, olay sonrası kaçan zanlılardan daha yaşlı olanının düşerek baygınlık geçirdiğini ve kalkması için kendisine bilmeyerek yardım ettiklerini söyledi.

Yardım ettikleri kişinin aranan şahıslardan olduğunu öğrenen görgü tanıklarına kamera görüntüleri gösterildi. Tanıklar, yardım ettikleri zanlının olay esnasında giydiği beyaz tişört ve şapkayı çıkartıp, mavi bir tişört giydiği bilgisini polisle paylaştı.

“Soygundan üç gün önce yüzük bakmaya geldiler”

Gülşen-Hüseyin Aksay’ın kızları Buse Aksay da, üç gün önce annesiyle dükkânda olduğu esnada bahse konu zanlıların gelip yüzük baktıklarını ve daha sonra gelip alacaklarını söylediklerini anlattı.

Annesinin zanlılara bu sebeple kapıyı açtığını söyleyen Aksay, zanlıların soygunu planlayarak yaptığını ifade etti.

Fotoğraflar: Doğan SAMER

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96