150 grama toplam 46 ay hapis

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, eğitim için ülkeye gelerek uyuşturucu madde suçundan yakalanan biri bağımlı 2 Nijeryalı sanığı, suçtaki rollerine göre cezalandırdı. Mahkeme, Nijeryalı Umar’ı 32, Dangana’yı da 14 ay hapse mahkum etti

banner87
150 grama toplam 46 ay hapis
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, eğitim için ülkeye gelen Nijeryalı gençleri, uyuşturucudan, suçtaki rollerine göre hapse mahkum etti.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın oy birliğiyle aldığı karar, heyet başkanı tarafından açıklandı.

Başkan Nüvit Gazi, sanıkları, suçtaki rollerine göre cezalandırmayı uygun ve adil buldu.

Mahkeme, şubat ayında, 150 gram 680 miligram ağırlığındaki sentetik cannabinoid türü maddeyi bin TL karşılığında satın alan müptela sanık Abdullahi Umar’ı 32, konu suçu, kendisinden 11 yaş büyük yeğeni Umar’ın teşvikiyle işleyen Suleiman Dangana’yı da 14 ay hapse mahkum etti.

Mahkeme, uyuşturucudan yargıladığı her iki sanığı, toplam 46 ay hapis cezasıyla cezalandırdı.

Önlenmeli, kolay ulaşılır hale geldi

Toplumu huzursuz edip, genç nesiller için büyük tehlike oluşturan uyuşturucu suçunun bir an önce önlenmesi gerektiği üzerinde duran başkan, konu suçların, küçücük ülkemizde artarak yaygın hale geldiğine dikkat çekti.

Kullanım yaşının çocuk yaşlara düştüğüne değinen başkan, uyuşturucunun kolay ulaşılır hale geldiğinden de söz edip, yasada konu suç için öngörülen cezanın 18 yıl olduğuna vurgu yaptı ve birçok yargıtay kararına atıfta bulundu.

Sentetik cannabionid türü maddenin kimyasallardan elde edildiğine dikkat çeken başkan, sanıklar tarafından tasarruf edilen maddenin, insan sağlığına zararının ve bedensel hasar bırakma etkisinin en ağır olan uyuşturucu grubundan olduğunu vurguladı ve ekledi:

“Konu suçlar ciddi ve vahim suçlardır. Konu suçları işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı ibret verici cezalar verilmelidir. Uyuşturucu madde suçu, başkalarını etkileyip özendiren tehlikeli suçlardır. Bu tür suç işleyenleri toplumdan uzak tutulmalıdır.

Sanık Dangana’nın mezun olduğunu, Umar’ın da maddi imkansızlık sonucu kaydını yenileyemediğinden söz eden başkan, yaygın hale gelen konu suçların önlenmesi gerektiği üzerinde durdu ve tüm hususları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanıklara verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Başkan, avukatları Ramadan Sanıvar aracılığıyla mahkemeden özür dileyip pişmanlığını dile getiren ve şubat ayından beridir cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bekleyen sanıkları suçtaki rollerine göre cezalandırmayı uygun ve adil buldu.

Başkan, konu suçta aktif rol alan Abdullahi Umar’ı 32, konu suçu kendisinden 11 yaş büyük yeğeni Umar’ın teşvikiyle işleyen Suleiman Dangana’yı da 14 ay hapse mahkum etti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108