banner6

2 mandıradaki 20 hayvanı çaldılar

banner37

Paşaköy ve Vadili bölgesindeki mandıralardan küçükbaş hayvan sirkat eden 3 kişi aleyhine mahkemeden 2’şer gün tutukluluk emri temin eden polis, bir kişiyi de arıyor

2 mandıradaki 20 hayvanı çaldılar
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’ya bağlı Paşaköy ve Vadili bölgesindeki iki mandıradan 20 küçükbaş hayvanı sirkat etmekle suçlanan üç kişi mahkemeye çıkarıldı. Olayla ilgili olarak da bir kişinin arandığı bildirildi.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Dörtyol Polis Karakolu’nda görevli polisler, “Hayvan sirkati” ve “Hırsızlık mal kabulü” suçlamasıyla tutukladığı Hasan Telsiz, Alçın Cenkci ve Osman Gençoğlan aleyhine mahkemeden tahkikat amaçlı 2’şer gün tutukluluk emri temin ederken, meseleyle ilgili bir kişinin daha izini sürüyor.

Birini kesilip parçalara ayrılmış vaziyette Hasan Telsiz’in buzdolabında, diğer 19 taneyi de Alçın Cenkci’nin Lefkoşa’daki ağılında canlı ve kulak küpesiz olarak tespit edip emare alan polis, bölgede sirkat edilen ve aranan 29 hayvanın daha bulunduğuna dikkat çekerek, hayvancıların huzursuzluğuna değindi.

İkisi itiraf etti

Gazimağusa’da Ceza Davaları Yargıcı GökanAsafoğulları’nın huzurunda gerçekleşen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili bilgi vermesi için, Dörtyol Polis Karakolu’nda görev yapan Müfettiş Muavini Ulaş Ursavaş’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık subay Ulaş Ursavaş, 13-14 Ocak 2018 tarihleri arasında meydana gelen “Hayvan sirkati” ve “Hırsızlık mal kabulü” suçlarıyla ilgili mahkemeye bilgi vererek, 20 küçük baş hayvan sirkati ihbarı üzerine ilk olarak Hasan Telsiz’i tutukladığını anlattı.

Ulaş Ursavaş, sirkat edilen 20 küçükbaş hayvandan birini kesilip parçalara ayrılmış vaziyette Hasan Telsiz’in buzdolabında diğerlerini de Alçın Cenkci’nin Lefkoşa’daki ağılında canlı ve kulak küpesiz olarak tespit edip emare aldığını söyledi.

Yaptığı inceleme sonrası, hayvanların üzerindeki kulak küpelerinin Cenkci’nin mandırasında bulunup zapt edildiğine vurgu yapan tanık subay, zanlılardan Hasan Telsiz ve Osman Gençoğlan’ın gönüllü birer ifade vererek, hayvanları birlikte sirkat ettiklerini kabul ettiğine değindi.

Zanlı Hasan Telsiz ile zanlı Alçın Cenkci ile arasında para alış-verişi olduğunu tespit ettiklerine dikkat çeken tanık subay, meseleyle bağlantısı olduğuna inandığı bir şahsı daha aradığını belirttikten sonra, bölgede yakın tarihte 29 hayvanın daha sirkat edildiğini de dile getirdi.

Tanık subay, tahkikatını salimen yürütebilmek için, zanlılar aleyhine mahkemeden tutukluluk emri talep etti.

Çek yazdı

Zanlı Hasan Telsiz’i Avukat İbrahim Demirtaş, zanlı Alçın Cenkci’yi de Avukat Şakir Karataş savundu.

Mahkemede şahsen hazır bulunan Osman Gençoğlan “Özür dilerken”, Alçın Cenkci’yi savunan Avukat Şakir Karataş, müvekkili aleyhine yöneltilen suçlamaları reddetti. Karataş, tanık subaya, müvekkilinin hayvanların sirkat edildiğinden haberi olmadığını beyan ederek, Alçın Cenkci’nin Hasan Telsiz’e borcu karşılığında para verdiğini belirterek, bazı iddialarda bulundu.

Tanık subay ise cevaben, “Her ikisini de kader birleştirdi. Yeni tanıştılar. Halil Telsiz’in paraya, Alçın Cenkci’nin de hayvana ihtiyacı vardı. Alçın Cenkci’nin, Hasan Telsiz’e 8 bin TL değerinde 2 çek verdiğini tespit ettik. Cenkçi, hayvanların çalıntı olduğunu biliyordu, hatta Hasan Telsiz’e gelirken kulak küpelerini kes dedi. Küpeler çıkarsa, kimlik de kaybolur. Çalınan hayvan da daha zor tespit edilir. Ancak biz küpeleri bulup emare aldık” dedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, tüm hususların araştırılması gerektiğine dikkat çektikten sonra, tahkikatın selameti açısından zanlıların 2’şer gün poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi. Yargıç ayrıca huzurunda rahatsızlanan Hasan Telsiz’in de doktor kontrolünden geçirilmesi hususunda polise direktif verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 09:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104