banner6

2 sanığa toplam 21 yıl ceza kesildi

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkeye büyük miktarda ekstasy ve kokain türü uyuşturucuyla birlikte, cinsel gücü artırıcı jel ithal ederek yüzlerce kişinin canını tehlikeye sokan sanıklara iyi niyetle yaklaşılamayacağına karar verdi

2 sanığa toplam 21 yıl ceza kesildi
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, 2017 yılı Haziran ayında Mağusa Suriçi’ndeki bir pastanenin erkek

tuvaletinde bulunan bin 58 adet MDMA(Ekstasy) türü uyuşturucu hap ve 100 gram kokain türü uyuşturucu madde ile ilgili olarak tutuklanan TIR şoförü Ersin Dilmen (42) ve 33 yaşındaki Duran Gül’ü yargılayarak, toplam 21 yıl hapse mahkûm etti.

Ağır Ceza Heyeti, bu uyuşturucuları Mersin’den 5 bin TL karşılığında Mersin’den ithal eden ve ayrıca Girne’deki evinde yapılan aramada bu uyuşturucu maddelere ilaveten 200 adet MDMA türü uyuşturucu hap, 2 gram Kokain, 2 gram Hintkeneviri ve uyuşturucu tartmakta kullanılan hassas terazi ele geçirilen Durmuş Gül’ü 11 yıl hapse mahkûm etti.

Heyet ayrıca, pastanede bulunan uyuşturucu maddeleri Mersin Limanı’ndan Gazimağusa Limanı’na şoförü olduğu TIR’ın içerisinde ülkemize sokan, bununla birlikte aracında yapılan aramada 100 adet MDMA türü uyuşturucu hap ve 42 paketten oluşan toplam 294 adet cinsel gücü artırıcı jel ele geçirilen Ersin Dilmen’i ise 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun gerekçeleriyle birlikte açıkladığı kararında, kendi hayat standartlarını yükseltme çabasıyla, başka kişilere uyuşturucu temin edip bu kişilerin hayatlarını tehlikeye atan sanıklara ülkemiz mahkemelerinin iyi niyetle yaklaşamayacağına dikkat çekti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve üye Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı kararı Başkan Fadıl Aksun okudu.

Başkan Aksun, öncelikle sanıkların itham edildikleri kokain ve MDMA (Ekstasy) türü maddeyi ithal ve tasarruf etme, ayrıca 42 paketten oluşan toplam 294 adet cinsel gücü artırıcı jeli ithal ve tasarruf etme suçlarından itham olundukları toplam 11 davayı açıkladı.

Aksun daha sonra İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara değindi.

Sanık 1 Ersin Dilmen’in Türkiye ve KKTC arasında nakliyat işi yapan bir şirkette TIR şoförlüğü yaptığını söyleyen Aksun, sanık 2 Duran Gül’ün de KKTC’de turist vizesi ile bulunduğunu kaydetti.

Uyuşturucular 5 bin TL’ye Mersin’den

Fadıl Aksun, sanık 2 Duran Gül’ün Mersin’e gittiğini ve orada bir şahısla 5 bin TL karşılığında bin adet MDMA türü uyuşturucu madde için anlaştığını, daha sonra da bu uyuşturucu hapları TIR şoförü olan sanık 1 Ersin Dilmen’le KKTC’ye getirmesi için bin TL karşılığında anlaştığını bildirdi.

Ersin Dilmen’in 2 ayrı naylon içerisinde toplam bin adet MDMA türü uyuşturucu hapı ve 100 gram kokaini, ayrıca 100 adet MDMA türü uyuşturucu hap ve 42 paket cinsel gücü artırıcı jeli yanına aldığını anlatan Aksun,  Dilmen’in söz konusu maddeleri şoför koltuğunun altındaki çekmecede muhafaza ettiğini belirtti.

Fadıl Aksun, Ersin Dilmen’in 2 Haziran 2017 tarihinde söz konusu uyuşturucu maddeler ve jellerle Gazimağusa Limanı’ndan KKTC’ye giriş yaptığını dile getirdi. Ersin Dilmen’in aynı gün Mağusa Suriçi’ndeki bir pastaneye

gittiğini ve sanık 2 Duran Gül tarafından gönderilen M.B ile bir masada oturduklarını ifade eden Aksun, daha sonra Dilmen’in M.B’nin daha rahat alabilmesi için içinde bin 58 adet uyuşturucu hap ve 100 gram Kokain’in olduğu poşetleri pastanenin erkekler tuvaletindeki çöpün arkasına sakladığını aktardı.

Başkan Fadıl Aksun, pastanede temizlikçi olarak çalışan görevlinin tuvaletteki çöpü boşlatmaya çalıştığı sırada söz konusu uyuşturucu maddelerin bulunduğu poşeti fark ettiğini ve görevli garsona verdiğini söyledi.

Uyuşturucu maddeleri almaya gelen M.B’nin Dilmen’in bıraktığı yerde bulamadığını kaydeden Aksun, aynı gün konunun Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı polis ekiplerinin bilgisine getirildiğini belirtti.

Fadıl Aksun, Narkotik ekibinin yaptığı incelemede maddelerin hap ve kokain türü uyuşturucu maddeler olduğunun belirlendiğini bildirdi. Kamera görüntülerinden yapılan incelemede şüpheli 3 kişinin görüldüğünü ve bu kişilerin

tespit edilip alıkonulduklarını anlatan Aksun, sanık 2 Duran Gül’ün Girne’deki evinde yapılan aramada ise 200 adet daha MDMA türü uyuşturucu hap, 2 gram kokain, 2 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde ve uyuşturucu tartmada kullanılan hassas terazi ele geçirildiğini aktardı.  Fadıl Aksun, ayrıca sanık 1 Ersin Dilmen’in TIR’ında yapılan aramada da 100 adet uyuşturucu hap ve 42 paketten oluşan 294 adet cinsel gücü artırıcı jel bulunduğunu bildirdi. Sanığın söz konusu uyuşturucu maddeleri ve jelleri Mersin’de ismini tam bilmediği “Arap” lakaplı bir kişiden aldığını beyan ettiğini belirten Aksun, sanık 1 Dilmen’in “İlk kez yaptım. Nerden bulaştım bu işe bilmem” dediğini bildirdi.

Fadıl Aksun, her iki sanığın da 9 Haziran 2017 tarihinden bu yana hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine beklediklerini açıkladı.

Başkan Fadıl Aksun sanık avukatlarının aktardığı hafifletici nedenlere de değindi. Ersin Dilmen’in avukatının müvekkilinin evli, 3 çocuk babası ve çevresi tarafından sevilen bir kişi olduğunu, ne KKTC’de ne de TC’de sabıkası bulunmadığını, ekonomik sıkıntı yaşadığını, aldığı parayla sadece kuryelik yaptığını ve esas suçluların perde gerisinde olduğunu aktardığını söyledi.

Fadıl Aksun sanık 2 Duran Gül’ün avukatının ise müvekkilinin özür dilediğini, bir daha suç işlemeyeceğini, 12 yıldır KKTC’de bulunduğunu, uyuşturucu satıcısı olmadığını ve suçu yanlış arkadaş çevresi yüzünden işlediğini aktardığını kaydetti.

Sanıkları oybirliğiyle suçlu bulup mahkum ettiklerini açıklayan Aksun, sanıkların ticari gaye ile ülkemize uyuşturucu madde ithal ettiklerini bildirdi.

Fadıl Aksun, uyuşturucu madde kullananlarla, uyuşturucu madde ticareti yapanların aynı değerlendirilemeyeceklerinin altını çizdi.

En ağır cezanın yurt dışından uyuşturucu madde ithal edenlere verilmesi gerektiğine vurgu yapan Aksun, bir ülkeye ticaretini yapmak için uyuşturucu ithal etmenin, bu ülkenin uyuşturucu ile yaptığı mücadeleye büyük darbe vuracağını işaret etti.

Fadıl Aksun, sanıkların birçok kişiyi zehirleyerek para kazanmayı amaçladığını ifade etti. Her iki sanığın da suçta etkin rol üstlendiklerini belirten Aksun, tespit edilen uyuşturucu maddelerin de tehlikeli kategoride ve oldukça fazla miktarda olduklarına dikkat çekti.

Sentetik türdeki uyuşturucu maddeler kontrolsüz bir şekilde üretilmekte olup, insan sağlığını ölüme varacak şekilde etkilediğini belirten Aksun, dava konusu uyuşturucunun tespit edilememesi halinde ülkemizdeki birçok kişiyi zehirleyebileceğini ve hayatları tehlikeye sokabileceği bildirdi.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanıkların aleyhine olan ağırlaştırıcı ve lehlerine olan hafifletici nedenlere değindi.

Uyuşturucu madde yasasına bakıldığı zaman yasa koyucunun MDMA ve kokain türü uyuşturucu tasarruf edenler için 18 yıl,  ithal suçu için ise 15 yıl hapis cezasını öngördüğünü işaret eden Aksun, bu cezaların suçun vahametini ortaya koyduğunu aktardı.

İyi niyetle yaklaşılamaz

Fadıl Aksun; “huzurumuzdaki her iki sanığın da hangi gaye ve hangi ekonomik sıkışıklık altında olursa olsa, bu

ülkede yaşayan ve sağlıkla hayatlarını devam ettirme özgürlüğüne sahip kişilerin hayatlarına uyuşturucu maddeyi para karşılığında sokan veya bu hususta doğacak sonuçları dikkate almayıp getirdikleri uyuşturucu maddelerden ve ithali yasaklanmış olan jellerden doğacak hayati tehlikeleri göz önüne alamadan sırf kendi hayatlarını güzelleştirmek ve hayat standartlarını yükseltmek için başkalarının hayatlarını hiçe sayarak hareket ettiklerini görmekteyiz” diye konuştu.

Kişilerin ekonomik sıkıntı içerisinde olmaları ve hayat şartlarını düzeltmeleri kişilerin en doğal tepkileri olacağını anlatan Aksun, ancak her dürüst vatandaş gibi bu yöndeki çabanın yasalara uygun olması gerektiğinin altını çizdi.

Fadıl Aksun, sanıkların dürüst vatandaşlar gibi hareket etmek yerine kişilere uyuşturucu madde temin etme ve bu kişilerin hayatlarını tehlikeye atarak hayat standartlarını yükseltme çabası içine girdiklerini söyledi. Aksun, ülkemiz mahkemelerinin bu duruma iyi niyetle yaklaşmasının mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanıkları cezaevinde kaldıkları süreyi de göz önüne alarak, sanık 1 Ersin Dilmen’i 10 yıl ve sanık 2 Duran Gül’ü ise 11 yıl hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104