2 yıl 7 ay hapis cezası aldı

banner37

Ercan Havaalanı’nda 136 adet uyuşturucu hapla yakalanan Libya uyruklu 19 yaşındaki Basher Semi Said Alrokshi, öğrencilik hayatını yaktı

2 yıl 7 ay hapis cezası aldı
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde üniversite öğrenimi gören ve Ercan Havaalanı’nda, 27 Mart’ta, 136 adet uyuşturucu hapla yakalanan 19 yaşındaki Libyalı Basher Semi Said Alrokshi, suçlu bulunup, 2 yıl 7 ay hapis cezası aldı.

“Kanunsuz uyuşturucu madde ithal ve tasarrufu” suçlamasıyla itham edilen sanık, tüm suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

Başkan Fadıl Aksun, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

banner134
Fadıl Aksun, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarına göre, uyuşturucu suçunun son 10 yılda, 9 kez ağır ceza mahkemelerinin gündemini en çok meşgul eden suçlardan olduğuna işaret etti.

Aksun, bu yıl ise gündemlerindeki davaların yüzde 42 oranında uyuşturucu maddelerle ilgili dava türlerinden oluştuğuna vurgu yaptı.

Fadıl Aksun, “Bu suçun ülkemizde yaygın, toplumun huzurunu kaçıran ve kamu sağlığını tehdit eden suçlardan olduğu aşikardır” dedi.

Aksun, sanığın tasarruf ettiği MDMA türü uyuşturucu maddenin kimyasal bileşenlerden kontrolsüz şekilde üretildiğine ve insanın ölümüne neden olabilecek derecede ağır bir türdeki uyuşturucu madde oluşunu sanığın aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Başkan Fadıl Aksun, ülkemizin eğitim adası olarak adlandırıldığını ve yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim süreçlerini en verimli şekilde tamamlamaları ve kamu güvenliğine herhangi bir tehlike yaratmaması gerektiğine işaret etti.

Aksun, “Sanık gibi öğrenci sıfatıyla ülkemize gelip, uyuşturucu ithal etmesi, bu sıfata uygun bir hareket olarak değerlendirilmesi mümkün değil. Kamu güvenliği ve huzurumuzu tehlikeye atması hoşgörü ile karşılanamaz” dedi.

Aksun, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 2 yıl 7 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 08:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75