banner6

200 bin TL'nin akıbeti hâlâ meçhul

banner37

Kendisini, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) siyasi danışmanı olarak tanıtarak, dört farklı kişiyi, iş kurmak ve vatandaş etmek vaadiyle kandırıp, 190 bin 995 TL temin etmekle suçlanan Mehmet Algan hakkında 4 gün daha tutukluluk alındı

200 bin TL'nin akıbeti hâlâ meçhul
banner99

Ceren ÖZBİL

Kendisini, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) siyasi danışmanı olarak tanıtarak, dört farklı kişiyi, iş kurmak ve vatandaş etmek vaadiyle kandırıp, 190 bin 995 TL temin etmekle suçlanan Mehmet Algan ile ilgili soruşturma devam ediyor.

“Sahtekarlıkla para temini” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan zanlı Mehmet Algan, dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cankay İnan'ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı Atilla Enver Etkin, tanık olarak Polis Genel Müdürlüğü’nde görev yapan polis çavuşu İbrahim Kont’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kont, zanlı Mehmet Algan’ın, 2017 yılı içerisinde, mart ile nisan aylarında, 4 ayrı kişiye, kendisini, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) özel danışman olarak tanıtıp, TC ve KKTC’de siyasal parti ve devlet organlarında tanıdıkları olduğunu söylediğini ve ayrıca üst düzey yetkililerle çekilmiş fotoğraflarını gösterip, 4 kişiden yaklaşık 200 bin TL temin etmekle methaldar olduğunu kaydetti.

Polis çavuşu İbrahim Kont, zanlının iki ayrı kişiden, arazilerinde, TC Yardım Heyeti’nden yardım alacağı vaadiyle 8 bin 500 Euro ve 19 bin 600 TL, Suriyeli iki kişiden ise vatandaş yapacağı vaadiyle 33 bin Euro aldığını anlattı.

Olayın polise 6 Temmuz’da rapor edildiğini, akabinde zanlının saat 21.40’ta tutuklandığını ve gönüllü ifade verdiğini belirten Kont, paraların akıbetinin ve suç ortakları olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

Kont ayrıca zanlının telefon ve banka hesap dökümlerinin istendiğini ve bunlarında incelemeye alınacağını ifade etti.

Polis çavuşu Kont, zanlının serbest kalması halinde aranan emarelere ve alınacak ifadelere etki edebileceğine dikkat çekip, zanlının dört gün tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı Atilla Enver Etkin, meselenin çok yönlü soruşturulduğuna dikkat çekip, zanlının dört gün tutuklu kalmasını istedi.

Yargıç Cankay İnan, suçun ciddiyetine ve paranın akıbetinin araştırıldığına vurgu yapıp, zanlının tahkikat amaçlı dört gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104