23 gram uyuşturucuya 8 ay hapis cezası

banner37

Aralık ayında tasarrufundaki 23 gram uyuşturucuyla yakalanan ve 2016 yılından beri ülkede kaçak olduğu belirlenen Tochukuwu Peter Kalu, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı

banner87
23 gram uyuşturucuya 8 ay hapis cezası
banner90
banner8

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2019’un aralık ayında tasarrufunda 23 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan ve soruşturma sırasında 2016 yılının mart ayından beri ülkede kaçak olarak kaldığı belirlenen Tochukuwu Peter Kalu’yu 8 ay hapse mahkum etti.

   Fatma Şenol’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı.

   Kararı okuyan Yargıç Hazan Aksun, sanığın 2019’un aralık ayı içerisinde Gazimağusa’da, üzerinde ve ikametgâhından olmak üzere tasarrufunda toplam 23 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu bulunduğunu belirtti.

   Tahkikat esnasında sanığın yapılan muhaceret kontrolünde 8 Mart 2016 tarihinden itibaren KKTC’de herhangi yasal bir statüsü olmadan kalmakta olduğunun da belirlenmesi neticesi bu yönde de dosya tanzim edildiğine dikkat çeken Yargıç Aksun, sanığın ülkeye öğrenci statüsü altında geldiğini ancak devamında muhaceret işlemlerini yaptırmadan ülkede ikamet izinsiz kaldığına değindi.

   Sanığı işlemiş olduğu suçlardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini Yargıç Aksun, sanığa hapislik dışında bir cezanın takdir edilemeyeceğine vurgu yaptı.

   13 Aralık 2019 tarihinden itibaren merkezi cezaevinde tutuklu bulunan sanığın lehinde ve aleyhinde olan tüm olguları değerlendirdikten sonra sanığa mahkûm olduğu uyuşturucu madde tasarrufu suçundan 8 ay, KKTC’de kanunsuz ikamet suçundan ise 15 gün hapis cezası takdir edildiğini belirten Yargıç Aksun, cezaların birlikte çekileceğini söyledi.

(MHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75