banner6

23 kez bıçaklayıp, boğazını kesti

banner37

Bir üniversitede oda arkadaşını defalarca bıçakla yaraladıktan sonra, boğazını keserek katleden Tevfik Utku Polat’ın avukatı İbrahim Demirtaş, müvekkili lehine mahkemeye hafifletici sebepleri sundu, mahkemeden mülayim ceza talep etti

23 kez bıçaklayıp, boğazını kesti
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Bir üniversitenin yurdunda meydana gelen ve insanın kanını donduran cinayetle ilgili davanın sonuna gelindi.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza

Mahkemesi, sanıkla ilgili kararını haftaya açıklayacak.

Dünkü oturumda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sanık Tevfik Utku Polat ve sanığı savunan Avukat İbrahim Demirtaş hazır bulundu.

Tevfik Utku Polat’ı savunan Demirtaş, dün son sözlerini söyledi. Demirtaş, “Müvekkilim, bir anlık öfke ve geçirdiği bunalım sonucu konu suçları işledi” dedi.

Mahkeme, hafifletici sebepleri dinledikten sonra, karar gününü açıkladı ve davayı karar için 27 Mart 2017’ye tehir etti.

Tevfik Utku Polat, kız arkadaşıyla vakit geçirebilmek için, odadan çıkmasını istediği 19 yaşındaki arkadaşı Tevfik Uzunoluk’u, isteğini reddettiği gerekçesiyle darp ettikten sonra, ağız uzunluğu 18, toplam uzunluğu 31 santim olan bıçakla 23 kez yaraladı ve vahşice boğazını keserek öldürmüştü.

Demirtaş: Fırsat verin, hayatına devam etsin!

Aleyhindeki “Adam öldürme”, “Ciddi darp” ve “Kanunsuz bıçak taşıma” suçlarını kabul eden, psikolojik rahatsızlığı olan Tevfik Utku Polat’ın, konu suçları bir anlık öfke ve bunalım sonucu işlediğini anlatan Avukat İbrahim Demirtaş, mahkemeden, genç müvekkiline fırsat mahiyetinde bir ceza talep etti.

Avukat İbrahim Demirtaş,  “İlk günden beri suçunu kabul edip, adaletin erken tecellisine katkı koyan sanığa fırsat verin” diyerek, mahkemeden, 21 yaşındaki hayat tecrübesinden yoksun genç müvekkiline, bundan sonraki yaşamını devam ettirebileceği bir ceza takdir etmesini istedi. Demirtaş, birçok Yargıtay kararına atıfta bulunarak, müvekkilinin, konu suçları tasarlayarak işlemediğine dikkat çekti.

Mimarlık Fakültesi öğrencisi olan Tevfik Utku Polat’ın, iyi ahlakıyla bilinen başarılı bir öğrenci olduğundan söz eden avukat, Polat’a ait birçok başarı belgesini mahkemeye emare olarak sundu.

Avukat, şöyle konuştu:

“Müvekkilim, bir anlık öfke ve geçirdiği bunalım sonucu konu suçları işledi. Raporlarla takıntı hastalığı olduğu teyit edilen müvekkilim, suçun işlendiği aynı gün, polis müdürlüğüne giderek, olayı tüm gerçekliğiyle anlattı. Kendisi polis tarafından yakalanmamış, kendiliğinden teslim olmuştur. Bu durum,  lehine değerlendirilmesi gereken önemli bir husustur.

Tevfik Utku Polat’ın, polise verdiği ifadesinde de görüleceği gibi, kendi ruh halinden de rahatsız olan bir kimseydi. Bu rahatsızlığını da defa defe ‘Kendimi anlamaya çalışıyorum’, ‘Bıçak bir anda elime geçti’ ve ‘4-5 gündür kendimi yiyordum’ gibi kullandığı ifadelerden de açıkça görebiliriz”.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 09:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104