230 kaplumbağayı kaçak olarak ülkeye sokacaklardı

banner37

Gazimağusa Limanı’na gelen bir yük gemisinde, ülkeye kaçak olarak sokulmaya çalışılan Testudo Graeca türü kara kaplumbağası bulundu

230 kaplumbağayı kaçak  olarak ülkeye sokacaklardı
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

100 YIL KADAR YAŞAYABİLİRLER... KKTC’ye yasa dışı yolla girmesi halinde, Güney Kıbrıs’ta satışa çıkarılacağına inanılan kaplumbağaların, kim veya kimler tarafından, ülkeye getirildiği henüz tespit edilemedi. Nesillerinin tükenmekte olup, 80 ile 100 yıla kadar yaşayabildiği belirtilen kara kaplumbağaları, Veteriner Dairesi tarafından Taşkent Doğa Parkı’na teslim edildi.

KAPLUMBAĞALARIN 1’i ÖLDÜ... Deniz yolculukları sırasında, kötü koşullarda taşınan, açlık ve havasızlığa karşı savaş veren 230 kaplumbağanın 1’i, Taşkent Doğa Parkı’na gittikten kısa bir süre sonra öldü. Kaplumbağanın, boğularak öldüğü tahmin ediliyor. Kaplumbağaların 3 aylık özel izolasyon süresi tamamlandıktan sonra iadesi için Türkiye’deki Doğa Koruma Milli Parklar ile iletişime geçildiği bildirildi.

Gazimağusa Limanı’na gelen bir yük gemisinde, kutular içerisindeki torbalarda 230 tane Testudo Graeca türü kara kaplumbağası bulundu.

Getirildikleri ülkeden, doğadan izinsiz alınıp, kaçırılarak, yasa dışı yolla ülkeye sokulmak istenen kara kaplumbağalarının, ülkeye girmesi halinde, Güney Kıbrıs’ta satışa çıkarılacağına inanılıyor.

Kim veya kimler tarafından, ülkeye getirildiği henüz tespit edilemeyen kara kaplumbağaları, 8 gün önce Veteriner Dairesi tarafından Taşkent Doğa Parkı’na teslim edildi.

80 ile 100 yıla kadar yaşayabildiği belirtilen kara kaplumbağalarının ayrıca, nesillerinin de tükenmekte olduğu vurgulandı.

Deniz yolculukları sırasında, kötü koşullarda taşınan, açlık ve havasızlığa karşı savaş veren 230 kaplumbağanın 1’i, Taşkent Doğa Parkı’na gittikten kısa bir süre sonra öldü. Boğularak öldüğü tahmin edilen kaplumbağa ve diğer kaplumbağaların taşınma koşullarının utanç verici olduğu bildirildi.

Taşkent Doğa Parkı yetkilileri, üç ay süresince özel izalosyona alınan kaplumbağaların, Türkiye’ye gönderilerek doğal ortamlarına salınması için, Türkiye’deki Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) ile iletişime geçtiklerini belirtti.

DKMP’nin kaplumbağaları teslim almaması halinde, izolasyon süreci tamamlanan kaplumbağalara, Taşkent Doğa Parkı’nda yaşam alanı sağlanacağı öğrenildi.

“Gerekli tetkikler yapıldı”

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, kaplumbağalarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kaplumbağaları, teslim aldıklarında durumlarının adeta “içler acısı” olduğunu ifade etti.

Kemal Basat, kaplumbağaların torba içerisinde, havasız, alt alta üst üste, kendi dışkıları içerisinde bulunduğunu dile getirdikten sonra şöyle devam etti:

“Yaptığımız araştırmada, kaplumbağaların Türkiye’den doğadan alındığını tespit ettik. 20 yıldır, Türkiye’den doğadan kaplumbağa alınıp, ülke dışına çıkartılması yasak. Bizim ülkemize de girişleri 10 yıldır yasak.

Düz zeminde duracak yeri olmayan kaplumbağaların kabuklarında yaralar oluştu. Kaplumbağaların 1’i parka geldikten kısa bir süre sonra öldü. Çok küçüktü otopsi yapamadık ancak boğularak öldüğünü düşünüyoruz. Havasızlıktan ciğeri çöker ve 2-3 gün sonra ölür. Öte yandan kaplumbağaların metabolizmaları çok yavaş olduğu için beslenmeden, 3-4 ay yaşayabilirler. Ancak uzun süre besin almamaları, iç organlarını çökertir.

Teslim aldığımız kaplumbağalar, tek tek kontrolden geçirildi, gerekli tetkikleri yapıldı, biyometrik verileri toplanarak numaralandırıldı.

Kaplumbağaların bazılarının üzerinde kene tespit edildi. Bu keneler kaplumbağalar gibi incelemeye alındı. Kaplumbağaların dezenfektan banyoları yapıldıktan sonra, 3 ay süresince özel bir izolasyona alındı. Bu sürede hasta olanların hastalık tespiti yapılacak. Kan tahlilleri ve dışkıları mikroskopla incelenip gereken yapılacak.”

Kemal Basat ayrıca, hayvan kaçakçılarının, sıklıkla doğadan, sincap ve kaplumbağa kaçırdığını belirterek, yakalama ve taşıma süresinde hayvan ölümlerinin yaşandığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75