27 yıl çalıştığı cezaevinde iki yıl hapis yatacak

banner37

Merkezi Cezaevi’nin kantininin muhasebe sorumlusu olan ve 10 aylık süreçte belge sahteleyip, tedavüle sürerek 178 bin TL’yi sirkat eden emekli gardiyan Erdoğan Güneş, suçlu bulundu

27 yıl çalıştığı cezaevinde  iki yıl hapis yatacak
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Merkezi Cezaevi’nin kantininin muhasebe sorumlusu olan ve 4 yıl önce 10 aylık süreçte belge sahteleyip, tedavüle sürerek 178 bin TL’yi sirkat eden emekli gardiyan Erdoğan Güneş, 2 yıl hapis cezası aldı.

   Merkezi Cezaevi’nde 27 yıl görev yapan Erdoğan Güneş, kantindeki evrakları sahteleyip, hesaplarda değişiklik yapıp, tedavüle sürerek, 178 bin TL nakit parayı sirkat etmişti. Eşi ve kızının ciddi sağlık sorunları olan Güneş, avukatı Doğa Zeki’nin aracılığıyla maddi sıkıntıda olduğu için bu suçu işlediğini beyan etti.

   Erdoğan Güneş, faizleriyle birlikte devletin maliyesine 283 bin TL yatırıp zararı tazmin etti. “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Resmi evrak sahteleme ve tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla para temini” olmak üzere 10 ayrı davdan itham edilen sanık Güneş, tüm suçlamaları kabul etti.

   Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

   Davanın kararını okuyan Nüvit Gazi, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhindeki davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

   Başkan Nüvit Gazi, sanığın işlediği, “Resmi evrak sahteleme ve tedavüle sürme” suçunun 10 yıla kadar, “Kamu görevlisi tarafından sirkat” suçunun ise 7 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve vahim suçlardan olduğuna değindi.
   Gazi, gardiyan olan sanığın Merkezi Cezaevi’nin kantininden 178 bin TL sirkat etmesini aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaptı.

banner134
   Kamu görevlilerinin görevlilerini ifa ederken, kamunun güvenini sarsmamaları ve bu güveni suistimal etmemeleri gerektiğine işaret eden Gazi, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.
   Gazi, ayrıca sanığın konu suçları eşi ve kızının sağlık sorunları nedeniyle düştüğü maddi zorluk içindeyken işlemesine, hoşgörü ile bakmalarının mümkün olmadığını belirterek, sanığın 10 ay boyunca nedamet göstermeksizin yasaları yok sayarak birden çok ciddi suçu işlediğine vurgu yaptı.

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Gazi, oybirliği ile iki yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75