banner6

2'si cezaevine, 1'i teminatla serbest

banner37

İskele narkotik polisi, ayrılma aşamasında olduğu erkek arkadaşının aracına uyuşturucu madde gizleyen K.E. ile beraberinde tutukladığı 1’i satıcı 3 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmasını tamamladı

2'si cezaevine, 1'i teminatla serbest
banner150 banner150 banner151 banner152

Sedef BOŞNAK

İskele narkotik polisinin, ayrılma aşamasında olduğu erkek arkadaşının aracına, suç ortağı  E. K. ile birlikte uyuşturucu madde gizleyen K.E. ve uyuşturucuyu satın aldığı, benzer sabıkaları olan İ.D.  aleyhine yürüttüğü soruşturma tamamlandı.

Polis yaptığı soruşturma neticesinde B.L.’yi, meseleyle bağlantısı olmadığı gerekçesiyle şartsız salıverdi.

Meseleyle ilgili günlerdir tutuklu olan zanlılar, İskele Kaza Mahkemesi’nde, Ceza Davaları Yargıcı Dilşah Karayel huzuruna çıkarıldı.

Emir gereği hırsızlık, telefonda tacizlik ve polise yalan beyanda bulunma gibi suçlardan sabıkası olan K.E. ile ülkede kaçak olan E.D, 45 günü geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Konu maddeyi, K.E. ve E.D.’ye satan KKTC vatandaşı İ.D. ise KKKTC dışına çıkmaktan men edilip, işlediği suçlardan ileride yargılanmak üzere 7 bin TL nakdi teminata bağlandı.

Sıra yargıda

Dünkü duruşmada, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, talebi aktarması için meselenin tahkikatını yürüten, PGM’ye bağlı İskele ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli, meselenin tahkikat memuru Mustafa Kavaz’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Mustafa Kavaz, meselenin olgularını aktarıp, K.E.’den aldıkları ihbar doğrultusunda, ZLP 910 plakalı kiralık araçta yaptığı aramayı anımsattı.

Mustafa Kavaz, konu aracın bagaj kısmındaki malzeme çantasındaki şeffaf naylon poşette, yaklaşık 3 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu ile yine ayni poşette peçeteye sarılı yarım gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu bularak, aracı kullanan S.A.’yı tutukladığını anımsattı.

Yapılan titiz, adaletli ve dikkatli soruşturma sonucu, S. A.’nın meseleyle bağı olmadığını 24 saat içinde tespit edip adı edileni serbest bırakan tanık polis, şahadetinin devamında, suçu organize eden K.E.’yi tespit edip tutukladığını anlattı.

Polis, zanlı K.E.’nin ayrılma aşamasında olduğu erkek arkadaşını tutuklatmak amacıyla, erkek arkadaşının, eşyalarını koyması için K.E.’nin evine gönderdiği S.A.’nın  kullanımındaki araca, konu maddeyi gizlediğini söyledi.

Suçunu kabul eden K.E.’ye yardımcı olan E.K.’yi de tutuklandığını anlatan Mustafa Kavaz, E.K.’nin polise, itiraf niteliğinde gönüllü bir ifade verip, bildiği her şeyi anlattığından söz etti.

Mustafa Kavaz, zanlı K.E.’nin, konu maddeleri İ.D.’den temin ettiğine dikkat çekerek, adı edileni de tutukladığını kaydetti.

Meseleyle ilgili soruşturmasını tamamladığını ve tüm zanlılara yazılı dava tebliğ ettiğini kaydeden tanık polis, mahkemeden, sabıkaları olan K.E. ve ülkede kaçak olan E.K.’yi, yargılanacağı tarihte mahkemede hazır olmasını sağlamak amacıyla cezaevine göndermesini, KKTC vatandaşı İ.D.’yi de uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

Yargıç, huzurundaki şahadeti değerlendirdi ve K.E. ve E.D.’yi, her ne şart altında olursa olsun, 45 günü geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

Davaları sonuçlanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men edip bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koyduğu İ.D.’yi ise 7 bin TL nakdi teminata bağladı.

Teminat şartlarını yerine getiren İ.D. serbest kaldı. İ.D., haftanın 1 günü en yakın polis karakoluna giderek, ülkede bulunduğuna dair ispatta bulunacak.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 09:47
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88