3 bin 500 TL’ye “yumurta” alışverişi

banner37

Özel bir hastanenin Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. F.U.T., ile özel bir tüp bebek merkezinin direktörü Dr. M.E.K,’nin yanı sıra, bugün 19 yaşında olan ve geçtiğimiz yıl para karşılığında yumurtalarını sattıklarını itiraf eden 2 kadın dün mahkemeye çıkarılarak tutuklandı

3 bin 500 TL’ye “yumurta” alışverişi
banner99

BAŞKA TUTUKLAMALAR DA BEKLENİYOR… Op. Dr. F.U.T., Dr. M.E.K., ve 18 yaşındayken 3 bin 500 TL’ye yumurtalarını sattıklarını itiraf eden B.Ö., ve B.Ş., isimli iki kadını dün mahkemeye çıkaran polis, 5-6 sayfalık itiraf içerikli gönüllü ifade veren B.Ö., ve B.Ş., isimli zanlıların ifadelerinde zanlı olabilecek başka isimlerin de geçtiğine vurgu yaptı. İlk incelemelerde zanlı B.Ş.’nin tüp bebek merkezinin kayıtlarında 3 farklı isimle kayıtlarının bulunduğuna da dikkat çeken polis, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koordinasyon Merkezi’nden söz konusu donör bağışlarıyla ilgili bilgi verilmediğinin öğrenildiğini söyledi.

MAHKEMEDE FENALAŞTI… “Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasasına Aykırı Hareket” suçlamasıyla dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan dört zanlıdan biri olan Op. Dr. F.U.T.’nin fenalaşması, duruşmaya kısa bir ara verilmesine neden oldu. Polis, meseleyle ilgili soruşturmanın 8 Temmuz’da başladığını ve önce zanlı B.Ş.’den alınan ifadede, geçtiğimiz yıl B.Ö., ile birlikte para karşılığında özel bir tüp bebek merkezine yumurta sattıklarının tespit edildiğini belirtti. Polis, elde edilen bilgiler ışığında önceki gün özel hastane ve tüp bebek merkezine operasyon düzenlenerek, bilgisayar ve dosyalarına el konulduğunu, direktörlerinin de tutuklanarak soruşturma başlatıldığını vurguladı.

Emine UYSAL ÇALUDA


20 yaşından küçük kadınlardan para karşılığında yumurta alındığı iddiasıyla Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekiplerinin önceki gün baskın düzenlediği özel hastane ve tüp bebek merkezinin direktörleri ile geçtiğimiz yıl 3 bin 500 TL’ye yumurtalarını sattıklarını itiraf eden iki genç kadın dün mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerine soruşturma amaçlı olarak üçer gün tutukluluk emri alındı.


KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre olay, 19 yaşında olan kadın zanlılardan birinin ağabeyinin, kız kardeşinin geçtiğimiz yıl para karşılığında yumurtasını sattığını öğrenmesi üzerine temmuz ayı başında polise yaptığı şikâyetle ortaya çıktı.


8 Temmuz’dan beri olayla ilgili araştırmalara başlayan polisin bu sürede önce yumurtalarını para karşılığı satan kadınlara ulaşarak ifadelerini temin ettiği, bu ifadeler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koordinasyon Merkezi’yle iletişime geçtiği ve elde edilen bilgiler ışığında da önceki gün mahkemeden temin edilen arama emri ışığında Lefkoşa’daki özel bir hastane ve tüp bebek merkezine baskın düzenlediği öğrenildi.


Baskın sonucunda gözaltına alınan özel hastanenin tüp bebek uzmanı Op. Dr. F.U.T., özel tüp bebek merkezinin direktörü Dr. M.E.K., ile yumurtalarını para karşılığında sattıklarını itiraf eden B.Ö., ve B.Ş., isimli zanlılar dün tutukluluk talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Okan Özkoçak’ı dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Özkoçak, zanlı Dr. F.U.T.’nin M. isimli hastanenin tüp bebek merkezinin uzman doktoru olduğunu, zanlı Dr. M.E.K.’nin Lefkoşa’da özel bir tüp bebek merkezinin direktörü olduğunu, 19 yaşındaki zanlılar B.Ş., ve B.Ö.’nün ise yumurtalarını para karşılığı satan şahıslar olduğunu kaydetti.

Polis: 18 yaşında yumurtaları alındı


Polis memuru Okan Özkoçak, B.Ş.’nin 8 Temmuz’da verdiği ifade üzerine başlayan soruşturma neticesinde, zanlı ve B.Ö.’nün 2020 yılı Kasım ve Aralık ayı içerisinde para karşılığı yumurta sattıklarının tespit edildiğine dikkat çekti.


Özkoçak, 9 Temmuz’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koordinasyon Merkezi’yle görüştüklerini ve her iki tüp bebek merkezinin de ilgili birime donörlerle ilgili bilgi vermediğinin tespit edildiğini belirtti.

“B.Ş’nin üç farklı isimde kaydı var”


banner134
Özkoçak, 13 Temmuz’da zanlı B.Ş.’nin Lefkoşa’daki tüp bebek merkezinde üç farklı isimde kaydının olduğunun tespit edildiğini ve dosyasının emare alındığını kaydetti.


İki tüp bebek merkezine operasyon düzenlendiğini belirten Özkoçak, Bilişim Suçları Kapsamı’nda mahkemeden temin edilen emirle, her iki tüp bebek merkezinden de bilgisayar ve dosyalara el konulduğunu, her iki hastanenin de direktörlerinin tutuklandığına dikkat çekti.

“Donörler 20 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olamaz”


Özkoçak, ilgili yasada belirtildiği üzere, maddi menfaat elde etmek için üreme hücresi satılamayacağını, ayrıca yasal şekilde üreme hücresi bağışı yapacak donörlerin 20 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olamayacaklarına vurgu yaptı.


Polis memuru Okan Özkoçak, zanlı B.Ş.’nin 6 sayfalık, B.Ö.’nün ise 5 sayfalık itiraf içerikli ve zanlı olabilecek birçok kişinin de adının geçtiği gönüllü ifade verdiklerini kaydetti.


Özkoçak, zanlı B.Ş.’nin Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde jinekolojik muayeneden geçirildiğini belirtti.


Özkoçak, donörlerin yumurtalık değil, yumurta bağışında bulunduklarını söyledi. Tahkikatın çok yönlü devam ettiğine, işlenen suçun 10 yıla kadar hapislik cezası ve asgari ücretin 500 katına kadar para cezası öngören ciddi bir suç kapsamında olduğuna dikkat çeken Özkoçak, zanlıların serbest kalması halinde soruşturmaya olumsuz etki etme olasılıkları olduğunu vurguladı.
 


Aranan kişiler, alınacak ifadeler, incelenecek emareler olduğunu belirten Özkoçak, soruşturmanın selameti açısından zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti.


Zanlıların avukatları Süleyman Özsoylular, Muhabbet Mevsimler, Kaya Muhtaroğlu, Savaş Çakıcı ve Nurettin Karagözlü tutukluluk talebine itiraz etmedi.


Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75