banner6

3 yıl hapse mahkûm edildi

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Girne ve Lefkoşa’da 2016 yılı sonu ve 2017 yılı başında 3 ev ve bir araçtan nakit para, elektronik eşya ve birçok eşya çalan Tevfit Özden’le ilgili kararını açıkladı

3 yıl hapse mahkûm edildi
banner151

Elmas TOKAY

Girne ve Lefkoşa’da Aralık 2016 ile Ocak 2017 tarihleri arasında üç ev ve bir araç içerisinden nakit para, dijital eşya, cep telefonu ve ziynet eşyaları çalan Tevfit Özden, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl hapse mahkûm edildi.

Melek Esendağlı başkanlığında Yargıç Seran Bensen ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulundu.

Heyet adına kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanık Tevfit Özden’in, aleyhine getirine ‘Geceleyin ev açma’, ‘İkametgahtan sirkat’ ve ‘Sirkat’ davalarından itham edildiğini ve tüm suçlarını kabul ettiğini vurguladı.

Yargıç Soytaç,21 Aralık 2016’da Karakum’da bir market önünde park halindeki M. Z., isimli kadına ait araç içerisinden 250 TL değerinde çanta, çantanın içerisindeki 150 TL nakit para, para cüzdanı ve ziynet eşyalarını sirkat ettiğini belirtti. Sanığın, 29 Aralık 2016’da ise Lefkoşa’da isminin baş harfleri T. Ö., olan şahsın evinden 3 bin TL değerinde laptop ve bin 700 TL değerinde fotoğraf makinesi çaldığını aktaran Yargıç Soytaç, aynı tarihte isminin baş harfleri E. A., olan şahsa ait eve de giren sanığın buradan da 400 TL ile 350 TL değerinde iki laptopu sirkat ettiğini söyledi. Ayrıca sanığın, 25 Ocak 2017’de de Girne’de E. O.’nun evine girerek, 300 TL değerinde cep telefonu çaldığını aktardı.

“Arkadaşını bulamayınca suç işledi”

Yargıç Soytaç, sanığın işlediği suçları itiraf ettiğini, tüm davaların birleştirilerek dikkate alındığını belirterek, sanığın polis ifadesinde; Kuzey Kıbrıs’a arkadaşının kendisine iş bulacağı bahanesiyle geldiğini ancak adaya geldiğinde arkadaşını bulamadığını söylediğini belirtti.

Sanığın parası olmadığı için hırsızlık yapmak zorunda kaldığını, sanığın arkadaşını bulmayınca ülkesine geri dönmeyerek bu suçları işlediğini gönüllü ifadesinde anlattığını dile getiren Soytaç, 29 Aralık 2016’da ve 25 Ocak 2017’de meydana gelen sirkat olaylarında çalınan tüm eşyaların, 21 Aralık 2016’daki eşyaların ise bir kısmının yasal sahiplerine verildiğini kaydetti.

Bu tür suçların ülkede yaygınlaştığını ve toplumu huzursuz ettiğine vurgu yapan Yargıç Soytaç, bu tür suçlara verilen cezaların yetersiz kaldığını kaydetti. Soytaç son olarak, bu tür suçların ağır ve ciddi suçlar olduğunu, sanığın bu meselede aleyhine ve lehine olan tüm hususları değerlendirdiklerini söyleyerek, sanık Tevfit Özden’e 3 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2017, 08:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110