banner6

32 milyon Euro’luk sahtekarlık

banner37

İskele’deki bir şirketin proje müdürü olan J.J.D., Endonezya’daki bir bankadan çalıştığı şirket adına KKTC’deki bankaya para havalesini sağlamak için sahte belge hazırlayıp tedavüle sürmekten tutuklandı

32 milyon Euro’luk sahtekarlık
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisi, İskele’de faaliyet gösteren bir şirketin proje müdürü olan J.J.D. isimli yabancı uyruklu şahsı, 32 milyon Euro’luk sahtekarlık yapma teşebbüsünde bulunduğu suçlamasıyla tutukladı.

Polisin, iddiasına göre J.J.D., Endonezya’da faaliyet gösteren bir bankadan, çalıştığı şirket adına KKTC’deki Türkiye İş Bankası şubesine 32 milyon Euro’nun havale edilebilmesi ve bu meblağın yüzde 14’ü olan 4  milyon 480 bin Euro’nun da Ürdün uyruklu M.A.A.’nın hesabına aktarılması için, İş Bankası adına İngilizce yazılı sahte taahhüt belgesi hazırladı ve bu belgeyi notere tasdik ettirerek tedavüle sürdü.

Polis, meseleyle ilgili bir kişinin daha arandığını açıkladı.

banner134

Zanlı J.J.D. aleyhine başlatılan soruşturma çerçevesinde dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve hakkında 1 gün tutukluluk emri alındı.

Yargıç Mine Gündüz Serden’in baktığı dünkü tutukluluk duruşmasında, Savcı Hüseyin Eser, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Gökhan Kol’u yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Gökhan Kol, zanlının, 10-12 Kasım 2021 tarihleri arasında meydana gelen ‘Resmî evrak sahteleme’ ve ‘Sahtelenen evrakı tedavüle sürme’ suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Gökhan Kol, polise yapılan şikayet üzerine derdest emri gereği tutukladığı zanlının gönüllü bir ifade verdiğini belirtti ve olguları aktardı.

Kol, zanlının, proje müdürü olarak çalıştığı İskele’deki bir şirket adına, Endonezya’da faaliyet gösteren bir bankadan 32 milyon Euro para havale edilmesini sağlamak ve bu meblağın yüzde 14’ü olan, 4 milyon 480 bin Euro’yu da Ürdün uyruklu M.A.A.’nın hesabına yatırılmasını sağlamak amacıyla konu suçları işlediğini belirtti.

Tanık polis, zanlının, amacını gerçekleştirmek için paranın havale edileceği Türkiye İş Bankası adına İngilizce yazılı taahhüt belgesi hazırlayıp, belge üzerine biri banka müdürü, diğeri memur olan 2 yetkili adına imza atıp, belgeyi sahteledikten sonra, konu belgeyi tasdik memuru A.B.’ye vermek suretiyle tedavüle sürerek belgenin tasdiklenmesini sağladığını tespit ettiğini söyledi.

Meseleyle ilgili aranan bir şahıs ve kayıp olduğuna inanılan emarelerin bulunduğunu anlatan tanık polis, henüz yeni başladığı soruşturmasını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden süre istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, tahkikatın selameti için zanlının 1 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104