banner6

36 bin 137 litre mazot, kayıp

banner37

Gazimağusa Limanı’ndaki mazot kaçakçılığıyla ilgili polis, tutukladığı 1’i gümrük memuru 6 kişi aleyhine mahkemeden tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri temin etti

36 bin 137 litre mazot, kayıp
banner8

KAÇAK VE KAYIP MAZOT SATILMIŞ OLABİLİR… Mazot kaçakçılığı meseleyle ilgili tutuklanan Hasan Darkot, Kemal Kırıkkale, Okan Özzaim, Turan Avazer, Sebahattin Çetinkaya ve Oğuz Kırsaç yargıç huzuruna çıkarıldı. Polis, gemideki incelemede 42 bin litre olması gereken Euro Dizel’in 24 bin 800 litre olduğunun tespit edildiğini belirterek kayıp 36 bin 137 litre Euro Dizel’in nerede olduğunu bulmak için araştırma yapılacağını belirtti. Polis, kayıp mazotun benzin istasyonlarına satıldığından şüphe duyuyor.

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa polisi, aldığı ihbar üzerine Darkot Petrol isimli istasyon ile Gazimağusa Limanı’na düzenlediği baskın sonucu ortaya çıkan mazot kaçakçılığı meselesiyle ilgili gözaltına aldığı 1’i gümrük memuru, 6 kişiyi mahkemeye çıkarttı.

   Meseleyle ilgili “Gümrüksüz mal tasarrufu” suçundan tutuklanan Hasan Darkot, Kemal Kırıkkale, Okan Özzaim, Turan Avazer, Sebahattin Çetinkaya ve Oğuz Kırsaç yargıç huzuruna çıkartılarak,  mahkemeden aleyhlerine tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri temin edildi.

   İlk tespitlere göre kayıp olan 36 bin 137 litrelik mazotun nereye verildiğiyle ilgili araştırma yapacak olan polis, bahse konu mazotun diğer benzin istasyonlarına satıldığından şüphe duyuyor.

banner134

   İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Ayhan Arabi’yi tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık polis Ayhan Arabi, 8 Ağustos 2019’da saat 15.00’te, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı bir polis ekibinin aldığı bilgi ışığında, bölgede faaliyet gösteren Darkot Petrol isimli istasyonun olduğu bölgede pusuya yattığını söyledi.

21 bin litre yakıtın 11 bin litresi gemiye, 10 bin litresi kaçak yolla istasyona

   Ayhan Arabi, pusu sırasında, bahse konu istasyona, içerisinde 10 bin litre Euro Dizel yakıt olan, ME 188 plakalı yakıt tankerinin geldiğini anlatarak, bahse konu istasyonda sorumlu olarak çalışan Okan Özzaim’in tespit edilip ileri işlem için müdürlüğe celp edildiğini anlattı.

   Yaptığı ileri soruşturmada, bahse konu petrol istasyonu ve Almeyda Denizcilik Şirketi sahibi Hasan Darkot ile istasyonda sorumlu çalışanları Kemal Kırıkkale ve Okan Özzaim’in aralarında anlaştığını öğrendiğini kaydeden tanık polis, tespitlerini tek tek mahkemeye aktardı.

   Tanık polis, adı edilen 3 zanlının, Darkot’un şirketine ait Gazimağusa Limanı’ndaki Tango isimli yük gemisine aktarmak için, Kıbrıs Türk Petrolleri Dolum tesisinden, 8 Ağustos 2018’de ME 188 plakalı yakıt tankeriyle aldıkları 21 bin litre Euro Dizel yakıtın 11 bin litresini gemiye, geriye kalan 10 bin litresini de gümrük bedelini ödemeden kaçak yolla istasyona getirdiklerini söyledi.

   Polis, sahibi Hasan Darot ile Kemal Kırıkkale ve Okan Özzaim’e, konu suçu işlemelerinde Kıbrıs Türk Petrolleri çalışanı Sebahattin Çetinkaya’nın, gemideki çarkçı başı Turan Avezer ve gümrük memuru Oğuz Kısaç’ın da yardımcı olduğunu belirtti.

   Enerji Bakanlığı’ndan gönderilen bir ekibin bahse konu istasyonda inceleme yaptığını anlatan Ayhan Arabi, Euro Dizel yakıt ile satış arasında 18 bin 900 litre fark olduğunu, gemideki incelemede 42 bin litre olması gereken Euro Dizel’in 24 bin 800 litre olduğunun tespit edildiğini anlattı.

   Ayhan Arabi, tüm zanlıların gönüllü ifade verdiğine değindikten sonra, bakanlıktan gelen ekibin 5 saatlik incelemesi sonucu, kayıp olan 36 bin 137 litre Euro Dizel’in nerede olduğunu bulmak için mahkemeden süre istedi.

   Yargıç Umut İnan, tahkikatın henüz tamamlanmadığına bulgu yaparak zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumcu
Yorumcu - 2 yıl Önce

Gümrüğün bu konu ile ilgili şirket ve acenteye çok büyük ceza kesmesi veya lisanslarını iptal ettirmesi gerekir sonuçta devleti dolandırıyorlar.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88