37 yıl yattım yine yatarım!

banner37

Sahtekârlıkla, 120 bin TL nakit para ile 7 parça ziynet eşyası temin ettiği iddia edilen “Tavuri” lakaplı Mustafa Serttaş, aleyhindeki suçlamaları reddetti ve cezaevine gönderilmesine tepki gösterdi:

37 yıl yattım yine yatarım!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Kendisini İçişleri Bakanı ve Bakan Danışmanı olarak tanıtıp, “sorunlu ev ve arsana tapu vereceğim” diyerek Küçük Erenköylü bir kadından sahtekârlıkla, 120 bin TL nakit para ile 7 parça ziynet eşyası aldığı iddia edilen “Tavuri” lakaplı Mustafa Serttaş’ın aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Mustafa Serttaş, davaları görüşüleceği tarihte, mahkemede hazır olmasını sağlamak amacıyla, 2 ayı geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak, cezaevine gönderildi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzuruna teminata bağlanılmak üzere çıkarılan Tavuri, aleyhindeki suçlamaları kabul etmedi.

Bir haftadır poliste tutuklu bulunan Mustafa Serttaş, mahkemede söz alarak, cezaevi talebine itiraz etti ve tanık polisi sorguladıktan sonra, “Amaçları beni cezaevine tıkmak! 5 gündür hastanedeyim, şekerim en son 540’tı. Yüksek şeker ve tansiyon hastasıyım. Hastalığım ağır. Cezaevinde, 37 yıl yattım, yine yatarım, umurum değil ama ben yapmadım!” dedi.

Mustafa Serttaş, mahkemenin teminat şartı öngörmesi halinde, bu şartları da kesinlikle yerine getiremeyeceğini anlattıktan sonra aleyhindeki suçlamaları da reddetti.

“Serbest kalırsa, yeniden suç işleyecek”

Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, meseleyle ilgili talebi aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Osman Üreten’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Osman Üreten, zanlının, 2017 yılının Haziran-Ekim ayları arasında, Küçük Erenköy’de sakin Yalın Kayım’a kendisini İçişleri Bakanı ve Bakan Danışmanı olarak tanıttıktan sonra, adı edileni, sorunlu arsasına ve evine koçan vereceği vaadiyle kandırıp, dolandırdığını söyledi.

Osman Üreten, zanlının, Yalın Kayım’dan, sahtekârlıkla 120 bin TL nakit para ve 7 parça ziynet eşyası temin ettiğini anımsatarak, zanlıyı, 3 Kasım 2017’de tespit edip tutukladıklarını kaydetti.

banner134
Yedi gündür poliste tutuklu bulunan zanlının, kısa bir süre önce, 2 dosyadan da teminata bağlanıp, yurt dışına çıkışının yasaklandığına işaret etti.

Ses inceleme şubesinden beklenen sonucun halen gelmemesine karşın, zanlının, yürüttüğü tahkikata etki etme olasılığının bulunmadığına değindi ve birçoğu benzer olup 247 dosyası olan zanlının, serbest kalması halinde yeniden suç işleme ihtimaline vurgu yaptı.

Tanık polis, mahkemeden, belirttiği hususlar dikkate alınarak, zanlıyı 3 ay süresince cezaevine göndermesini talep etti. Savcı Serhan Bundak, bu talebi, 2 ayla sınırladı.

“Şikayetçiden başka, parayı verdiğini gören var mı?”

Aleyhindeki suçlamaları reddeden Mustafa Serttaş, talebe itiraz edip, tanık polise birçok soru yöneltti. Mustafa Serttaş, polisin, tanıtma merasimi yapmadığı gibi, kendisinin şikâyetçiden para aldığı yönünde de tespitte bulunmadığı iddiasında bulundu.

“Adı edilenin parayı verdiğini gören yok” diyerek, şikâyetçi dışında bu yönde ifade veren başka bir şahsın da olmadığını ileri süren Mustafa Serttaş’a tanık polis ise şu yanıtı verdi:

“Tanıtma merasimi yapmadık, çünkü sizi hastaneden polis müdürlüğüne getirdiğimiz sırada, şikâyetçi, şubedeydi. Ve sizi görüp tanıdı. Parayı verdiği şahıs olduğunuzdan da emindi. Ayrıca, şikâyetçinin, 2’si bizzat size 5 ayrı defada para ve mal verdiği yönünde tespitlerimiz var. Şikâyetçi dışında da 7 kişiden ifade temin ettik.”

Mustafa Serttaş, takdiri mahkemeye bıraktı.

2 ay yargıyı bekleyecek

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren yargıç, konu suçların ciddiyetine değindi ve birçoğu “başkasının kimliğine bürünme” ve “sahtekârlıkla mal temini” olup,  247 dosyası bulunan Mustafa Serttaş’ı, davaları görüşüleceği tarihte mahkemede hazır olmasını sağlamak amacıyla, 2 ayı geçmeyen bir süre cezaevine gönderdi.

“Huzurumda ithamı destekleyen şahadet var. Bu nedenle en makul teminat koşulu cezaevidir” diyen yargıç, zanlının hasta olduğu beyanlarını da dikkate alarak, Mustafa Serttaş’ın doktor kontrolüne götürülmesi ve doktorunun verdiği direktif doğrultusunda, gerekenlerin, cezaevi yönetimi tarafından sağlanması yönünde de direktif verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75