3’ü cezaevine, 1’i yargıya kadar 8 bin TL’ye serbest

banner37

Gazimağusa’da kanunsuz uyuşturucu madde ziraatı, tasarrufu, alma ve verme suçlarından tutuklanan yabancı uyruklu 4 genç aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı

banner87
3’ü cezaevine, 1’i yargıya kadar 8 bin TL’ye serbest
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis ekiplerinin uyuşturucu suçundan yakaladığı 2’si Kazakistan, 2’si Libya uyruklu 4 genç aleyhine yürüttüğü soruşturma tamamlandı.

‘Kanunsuz uyuşturucu ziraatı’ ve ‘Uyuşturucu madde alma-verme ve tasarrufu’ suçlarından tutuklanan ve ülkede izinsiz ikamet ettikleri tespit edilen Kazakistanlı N. O. ve Y. R. U. ile Libyalı A. I. H. E. işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere 45’er günlüğüne cezaevine gönderilirken, üniversite öğrencisi M. M. E. H. ise ileride yargılanmak üzere 8 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bırakıldı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili talebi aktarması için, polis memuru Gökhan Yıldırım’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, zanlıların, Gazimağusa’da tespit edip tutukladığını belirterek, N. O.’ya ait yatak odasındaki elbise dolabında, ışık, ısı ve serinletici düzeneklerin bulunduğu gözde, 73 santim boyunda, 432 gram 560 miligram ağırlığında Hintkeneviri türü bitkiyi, çöp bidonu içerisinde hazır toprağa ekili vaziyette bulup emare zapt ettiğini anlattı.

Aynı dolabın sol gözünde ise düzeneklere ait boş kutu ile odanın zemininde hazır toprağa da el koyduğunu ifade eden tanık polis, zanlı Y. R. U.’nun yatak odasındaki bilgisayar masası çekmecesinde ve elbise dolabında da bulduklarını mahkemeye sıraladı.

Yıldırım, konu odada toplam 31 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulduğunu ifade ederek, tutukladığı her iki zanlıdan yaptığı soruşturmada, konu maddeleri, ocak ayı sonunda zanlı A. İ. H. E.’den 600 Euro karşılığında 42 gram olarak aldıklarının tespit ettiğini ifade etti.

Bunun üzerine, M. M. E. H., ile birlikte kalan A. İ. H. E.’yi ikametgahlarında tespit edip, konu ikametgahta yaptığı aramada, mutfaktaki buzlukta, poşetler sarılı 9 adet extacy MDMA türü hap ve yatak odasındaki kuş kafesi arkasında kağıda sarılı 3 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeye el koyduğunu belirtti.

banner134
Tanık polis, A. İ. E.’nin aracında tespit ettiği telefonda yaptığı ilk incelemede, N. O. ile Y. R. U.’nun evinde yetiştirilen bitkinin fotoğraf ve videolarını tespit ettiğini, telefonda, konu bitkiyle A. I. H. E.’nin öz çekim yaptığını gösteren fotoğrafların bulunduğunu dile getirdi.

Konu telefonun daha detaylı incelenmesinin halen devam ettiğini kaydeden tanık polis, zanlılara işledikleri suçlardan yazılı dava tebliğ ettiğini anlattı ve mahkemeden 30 Eylül 2019’dan beridir ülkede izinsiz ikamet eden yabancı uyruklu N. O.,Y. R. U ve A. I. H.E’yi cezaevine, Libya uyruklu olan öğrenci M. M. E. H.’yi de uygun bir teminata bağlamasını istedi.

Cezaevi talebine itiraz edildi

Kazakistanlı N. O. ve Y. R. U’yu avukat İbrahim Demirtaş, Libyalı zanlılar A. I. H. E. ve M. M. E.H.’yi ise avukat Ramadan Sanıvar savundu.

Her iki avukat cezaevi talebine itiraz eti ve tanık polisi uzun süre sorguya tuttu.

Mahkemeden cezaevi dışında bir teminat talebinde bulunan avukatlar, müvekkillerinden alınan ifadelerin gönüllü olmadığını ileri sürüp, polisin elinde, verme suçuna ilişkin yeterli delil ve şahadetin bulunmadığını savundu.

Tanık polis ise tüm iddiaları reddederek, zanlıları suça bağlayıcı yeterli şahadet ve emare topladığını söyledi.

Huzurundaki şahadet ve beyanları değerlendiren Yargıç Dilşah Karayel, ülkede izinsiz ikamet eden zanlıların kaçma ihtimaline değindi ve her ne şart altında olursa olsun, ülkede yasal statüsü bulunmayan, N. O., Y. R. U. ve A. I. H. E.’yi hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği üniversite öğrencisi M. M. E.H.’yi ise, yargılanıncaya değin 8 bin TL nakdi teminata bağladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75