3’ü cezaevine gitti, 1’i teminatla serbest kaldı

banner37

Düzova Ağıllar Bölgesi’ndeki bazı mandıralardan kuzu çalıp, başka bir mandıraya satan dört zanlı ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı.

3’ü cezaevine gitti,  1’i teminatla serbest kaldı
banner90
banner99

İKAMET İZİNLERİ YOK… Polis, mahkemeye aktardığı şahadette E.Ü., A.Y.A., ve H.Y.’nin ikamet izninin bulunmadığını, Ö.Ç.’nin ise ikamet izninin bulunduğunu belirtirken, mahkeme, ikamet izni biten zanlıların Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine, Ö.Ç.’nin ise teminatla serbest kalmasına karar verdi.

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’ya bağlı Düzova köyündeki ağıllar bölgesinde farklı tarihlerde farklı mandıralardan kuzu çalıp başka bir mandıraya sattıkları gerekçesiyle tutuklanan zanlılar E.Ü., A.Y.A., H.Y., ve Ö.Ç, dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı ve aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı.

İkamet izinleri bulunmayan E.Ü., A.Y.A., ve H.Y., cezaevine gönderilirken, ikamet izni olan Ö.Ç., ise teminatla serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Ali Aydoğanlı, zanlılar E.Ü., A.Y.A., H.Y., ve Ö. Ç.’nin sirkat suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Aydoğanlı, zanlıların 14-15 Ocak 2021 tarihleri ve 19.00- 08.00 saatleri arasında Düzova’da yer alan ağıllar bölgesinde C.G.’ye ait mandıradan küçükbaş hayvanları sirkat ettiklerini belirterek, yaşları 1 haftalık ve 1 buçuk aylık arasında olan, kulak numarası bulunmayan 3’ü erkek 3’ü dişi kahverengi ve 2 adet de siyah beyaz renkte erkek olmak üzere toplamda 8 adet melez kuzuyu ZRR 376 plakalı araçlarına koyarak çaldıklarını kaydetti.

Zanlıların 20 Ocak 2021 tarihinde tespit edilip derdest emri gereği tutuklandıklarını dile getiren Aydoğanlı, söz konusu araç ve kuzuların ise emare olarak alındığını ifade etti.

Aydoğanlı, yürütülen soruşturma kapsamında zanlıların 18–19 Ocak 2021 tarihleri ve 19.00-11.00 saatleri arasında yine Düzova Ağıllar Bölgesi’nde çiftçi M.G.’nin mandırasından 10 günlük 1 adet beyaz ve 1 adet sadece kulakları siyah renk melez, toplamda 2 tane kuzuyu yine ZRR 376 plakalı araçlarına koymak suretiyle çaldıklarının tespit edildiğine işaret etti.

Zanlıların çaldıkları kuzuları bir mandıraya sattıklarının belirlendiğini anlatan Aydoğanlı, soruşturma kapsamında toplamda 23 kuzunun çalındığının tespit edildiğini ve tüm kuzuların bulunup emare alındığını vurguladı.

Aydoğanlı, zanlıların ek ifade verip olay günü yanlarında Ö.Ç., isimli zanlının da bulunduğunu itiraf ettiğini söyleyerek, derdest emri gereği Ö.Ç.’nin de tutuklandığını bildirdi.

Zanlıların mahkeme huzuruna çıkarılarak tutukluluk emri aldığını hatırlatan Aydoğanlı, yürütülen soruşturma kapsamında zanlı E.Ü.’nün olayın yaşandığı gün bulunduğu karantinadan kaçtığının tespit edildiğini anlattı.

Aydoğanlı, gereken sağlık tedbirlerinin alınabilmesi adına zanlılara PCR testi yapıldığını hatırlatarak, zanlıların 1 gün daha tutukluluk emri aldığını bildirdi.

Zanlıların aleyhine yürütülen soruşturmanın tamamlandığını, E.Ü., A.Y.A., ve H.Y., isimli zanlıların ikamet izninin bulunmadığını, Ö.Ç.’nin ise ikamet izninin bulunduğunu belirten Aydoğanlı, zanlıların uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlılar E.Ü., A.Y.A. ve H.Y.’nin 2 ayı geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine, zanlı Ö.Ç.’nin ise seyahat belgelerine el konularak yurt dışına çıkmaktan men edilmesi, haftada bir en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması, 3 bin TL tutarında nakdi teminat yatırması ve iki KKTC vatandaşı kefilin 50’şer bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartıyla serbest kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75