4 gün daha tutuklu kalacaklar

banner37

Gazimağusa’da, Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, uyuşturucudan tutuklanıp teminat talebiyle huzuruna çıkarılan üç gence, tahkikatın tamamlanmadığına bulgu yaparak ek tutukluluk emri verdi.

4 gün daha tutuklu kalacaklar
banner8

Sedef BOŞNAK

Narkotik polisinin uyuşturucu madde suçundan tutukladığı biri sabıkalı 3 genç, dün teminat talebiyle mahkemeye çıkarıldı ancak tahkikatın tamamlanmadığına bulgu yapan yargıç, zanlılar aleyhine tahkikat amaçlı ek tutukluluk emri verdi.

Meseleyle ilgili tutuklanan Mehmet Sait Özpinici, Bekir Baran ve uyuşturucu müptelası Mehmet Kırlar, 4’er gün daha polis nezaretinde tutuklu kalacak.

Polis, bu süre içerisinde, zanlıların tasarruf ettiği uyuşturucu maddenin nevi ve miktarının tespit edilmesini sağlayacak.

Tahkikata etki edemezler

Gazimağusa Kaza Mahkemesi'nde Yargıç Gökan Asafoğulları’nın huzurunda gerçekleşen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meselenin olgularını aktarması için PGM'ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nde görev yapan Mahir Türe’yi tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Mahir Türe, 23 Kasım 2017’de aldıkları bir bilgi ışığında, saat 17.30 sıralarında, Gazimağusa’daki Çanakkale Ortaokulu’nun bulunduğu sokakta, Mehmet Sait Özpinici’nin, içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan sigarayı içtiği sırada suçüstü tespit edildiğini anımsattı.

Cebinde, iki ayrı kâğıda sarılı toplam 1 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulup emare aldığı, zanlı Özpinici ile olay yerinde kaldırımda oturan Bekir Baran’ı tutukladığını kaydeden tanık polis, yaptığı ileri soruşturmasını mahkemeye aktardı.

banner134
Her iki zanlının da konu maddeyi 65 TL karşılığında Mehmet Kırlar’dan temin ettiğini kaydeden tanık polis, Kırlar’ı, evinde tespit edip tutukladığını ve tasarrufunda, içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inandığı 1 adet sarma sigara izmariti bulduğundan söz etti

Öğrenci olan Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran’a “Uyuşturucu madde alma ve tasarruf” suçundan, benzer suçtan birçok sabıkası olup uyuşturucu madde ithal suçundan teminatlı olduğu süre içinde konu suçu işleyen Mehmet Kırlar’a da “Uyuşturucu madde verme ve tasarruf” suçundan yazılı dava tebliğ ettiğini belirtti.

Tanık polis, tahkikatını, zanlıların etki edeceği kısmını tamamladığını belirttikten sonra, mahkemeden Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran’ı uygun bir teminata bağlamasını, benzer sabıkası olup yeniden suç işleme ve kaçma ihtimali olan Mehmet Kırlar’ı da davaları sonuçlanıncaya değin cezaevine göndermesini talep etti.

Avukat Tevfik Pilli itiraz etti

Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran’ı Avukat Mustafa Kocatürk, Mehmet Kırlar’ı da Avukat Tevfik Pilli savundu.

Avukat Tevfik Pilli, cezaevi talebine itiraz etti ve müvekkilinin tasarrufunda bulunan madde miktarının dahi tespit edilemediğine vurgu yaparak, “Niye bu ayrım? Sırf sabıkası var diye cezaevinde mi bekleyecek? Kaçma ihtimali var iddiası tamamen farazidir. Kaçmak isteseydi bugüne dek kaçardı. Müvekkilimin tasarrufundaki miktar henüz tespit edilmedi, verdiğini de yalnızca diğer zanlılar söyler. İspat yok” dedi ve takdiri mahkemeye bıraktı.

Tahkikatı tamamlayın

Huzurundaki beyanları değerlendiren Yargıç Gökan Asafoğulları, uyuşturucu maddenin nevinin ve miktarının tespit edilmediğine dikkat çekerek, tahkikatın tamamlanmadığına bulgu yaptı.

Bazı içtihat kararlarına da değinen yargıç, zanlıların aleyhindeki tahkikatın devamına direktif verdi ve zanlıların 4’er gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75