banner6

“4 milyonluk” vurgunla ilgili 6 kişi daha aranıyor

banner37

İş yerinde bulunan post cihazı ile kredi kartı sahiplerinin bilgisi olmadan mail order sistemi ile 3 milyon 617 bin 166 TL parayı şirketin hesabına aktardığı gerekçesiyle tutuklanan İsko Yapı İnşaat ve Ticaret Şirketi Ltd. yetkilisi İsmet Koca’nın tutukluluk süresi 6 gün daha uzatıldı.

“4 milyonluk” vurgunla ilgili 6 kişi daha aranıyor
banner150

banner150 banner150

Emine UYSAL ÇALUDA

   İşyerinde bulunan post cihazı ile kredi kartı sahiplerinin bilgisi olmadan mail order sistemi ile 3 milyon 617 bin 166 TL parayı şirketin hesabına aktardığı gerekçesiyle tutuklanan İsko Yapı İnşaat ve Ticaret Şirketi Ltd yetkilisi İsmet Koca’nın tutukluluk süresi 6 gün daha uzatıldı.   

   Mali şube polisi, 105 kart sahibinin bankalara başvuru yapıp, işlemlerin izinleri dışında gerçekleştiğini bildirdiklerini belirtti.    

   “Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına aykırı hareket etmek”, “Bilişim sistemleri kullanılarak kredi kartlarında sahtecilik yapmak”, “Sahte resmi belge düzenleme, Tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı İsmet Koca, bugün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine 6 gün tutukluluk emri alındı.  

   Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Cansu Lefkonuklu, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Türker Samancıoğlu’nu dinletti.

“Banka toplam 3 milyon 617 bin 166 TL’lik şüpheli işlemi bildirdi”     

   Mahkemede yeminli şahadet veren Samancıoğlu, 10.08.2023 tarihinde KKTC’de faaliyet gösteren bir bankadan alınan bir bilgide bazı şahısların kredi kartlarından rızaları olmaksızın bir işyerine ait pos cihazında mail order ile birçok işlemde toplam 3 milyon 617 bin 166 TL’lik paranın konu iş yerinin hesabına aktarılıp, hesaptan bir kısmının nakit olarak çekildiği bir kısmının ise yine aynı şirkete ait başka bankada bulunan hesabına aktarıldığının bildirildiğini anlattı.   

   Samancıoğlu, ayrıca ilk tespitlere göre yapılan 101 işlem için fraud yani kart sahipleri tarafından konu işlemlerin kendileri tarafından yapılmadığı yönünde bankalarına yaptıkları şikayetler olduğunun öğrenildiğini mahkeme aktardı.

“Zanlının hem şirketinde hem de cep telefonunda kart sahibi bilgileri bulundu”      

   Polis memuru Türker Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde 23-30.07.2023 tarihleri arasında Cihangir Lefkoşa’da faaliyet gösteren ve işletmeciliğini zanlı İsmet Koca’nın yaptığı İsko Yapı İnşaat ve Ticaret Şirketi Ltd isimli iş yerinde, yurt dışında yaşayan yabancı şahıslara ait çalıntı veya kopyalandığına inanılan kart bilgilerini şifrelerini ve dolandırmak kastı ile iş yerinde bulunan pos cihazında kart sahiplerinin bilgisi ve rızası dışında birçok kez mail order sistemi ile kullanmak suretiyle toplam 3 milyon 617 bin 166 TL paranın sahtekarlıkla şirket hesabına yatmasını sağladığının tespit edildiğini kaydetti.   

   Samancıoğlu, yine kredi kartı ve banka kartı sahiplerinin konu işlemlerin ve harcamaların kendilerine ait olmadığına dair kendi bankalarına şikayet etmeleri üzerine, zanlının dolandırmak kastı ile kart sahiplerine gerçekte olmayan bir satış yaptığı yönünde şirketine ait 10 adet sahte faturayı düzenleyerek konu faturaları bankaya vererek tedavüle sürdüğünün tespit edildiğini anlattı. 

Mali Şube cep telefonunda önemli emarelere ulaştı     

   Türker Samancıoğlu, aynı gün Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından yapılan operasyonda zanlının tespit edilip, Cihangir’de bulunan iş yerinde şirkete ait fatura bloğu, işlemleri yaptığı pos cihazı, zanlıya ait ve içerisinde mail order formları bulunan bir adet laptop, zanlıya ait içerisinde bir çok yabancı şahısa ait pasaport ve kart bilgileri bulunan 2 adet cep telefonu, kartlardan çekilişlerini gösteren bir çok slip ve para kasasında da yaptığı işlemler sonucu aldığı 40 bin TL nakit paranın bulunarak emare olarak alındığını kaydetti.

   Samancıoğlu, zanlının cep telefonunda çalıntı kredi kartı ve pasaport bilgileri, iban fotoğrafları, ses kaydı ile slip bilgilerine ulaşıldığına vurgu yaptı.         

   Samancıoğlu, aynı gün zanlıya ait şirkette tespit edilen fatura bloğunda yapılan incelemede 12 adet kesilip tedavüle sürüldüğüne inanılan ve 14 adet de tedavüle sürülmek üzere hazırlanmış olduğuna inanılan fatura tespit edilip bu yönde de soruşturma başlatıldığını anlattı. Samancıoğlu, zanlının aynı gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını ve itiraf içerikli gönüllü bir ifade verdiğini belirtti.    

   Samancıoğlu, toplam 23 ifade alındığını, 4 kartla ilgili daha şikayet alındığını ve 1 milyon TL’lik çekilişle ilgili daha şikayet yapılmasını öngördüklerini mahkemeye aktardı.    

   Meseleyle ile ilgili olarak tahkikatın devam ettiğini, alınması gereken ifadeler ve emare bulunduğunu söyleyen Samancıoğlu, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini ayrıca mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan 6 şahsın daha arandığına vurgu yaptı.    Samancıoğlu, zanlının serbest kalması halinde aranan şahıslara, tanıklara ve emarelere müdahale etme ihtimali olduğundan zanlının aleyhinde 6 gün ek tutukluluk talep etti.    

Mahkeme, talebi onayladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104