banner6

4 yıl hapis cezasıyla şok oldu

banner37

Emanet kiralık araç ile 21 yaşındaki Barış Hakan’a çarparak ölümüne sebep olan Nijerya uyruklu Franklin Onyedika Onoura, uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı.

4 yıl hapis cezasıyla şok oldu
banner151

Emine UYSAL

Emanet kiralık araç ile yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışan 21 yaşındaki Barış Hakan’a çarparak ölümüne sebep olan Nijerya uyruklu Franklin Onyedika Onoura, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak”, “Dikkatsiz sürüş”, “Sürüş ehliyetsiz araç kullanma”, “Sigortasız araç kullanmak” başta olmak üzere 8 ayrı suçtan itham edilen Franklin Onyedika Onoura, tüm suçlamaları kabul etti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Ahmet Varol ve avukatı Ayşe Güney hazır bulundu.

Kıdemli Savcı, davanın olgularını aktarıp 22 emareyi mahkemeye sundu. Sanığın avukatı Ayşe Güney, ölümlü kazaların arttığına, verilen cezaların yetersiz kaldığına ve kazalara, altyapı yetersizliğinin de etkisi olduğuna dikkat çekti.

Avukat Güney, maktulün, yolun içerisinde olması nedeniyle kazada katkısal kusuru olduğunu savundu.

Güney, müvekkilinin eğitimin yarıda kaldığını, hem çalışıp, hem okuduğunu, ancak cezasını çekip ihraç olacağını kaydetti.

Müvekkilinin aşırı süratli olmadığını, kanında alkol veya uyuşturucu olmadığını belirten Güney, sanığa mülayim davranılmasını talep etti.

Dava kararını okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Soytaç, ölümlü trafik kazalarına altyapı yetersizliğinin yanı sıra, dikkatsiz ve süratli araç kullanımının da etkili olduğunu gözlemlediklerini kaydetti.

Yargıç Murat Soytaç, artış gösteren ve telafisi imkansız acılara neden olan ölümlü trafik kazalarında, bu gibi suçları işleyerek başkalarının ölümüne neden olan sürücülere caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Sanığın ehliyeti olmadan trafiğe çıkmasının olayın vahametini artırdığını söyleyen Soytaç, araç muayenesi olmadan, sigortasız, ehliyetsiz araç kullanmasını aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Yargıç Soytaç, sanığın Mağusa’dan Güzelyurt’a gidip sabaha karşı Güzelyurt’tan Mağusa’ya dönerken Aydınköy’de radara yakalanması, yorgun, uykusuz araç kullanmasının yanı sıra, kaza anında önündeki araçla mesafesini korumayarak, agresif bir sürüş sergilemesi, pervasızca ve bir zincir şeklinde trafik kurallarını ihlal etmesini de aleyhine değerlendirdiklerini belirtti.

Yonca kavşağındaki aydınlatma ışıklarının yanmaması kabul edilemez

Yargıç Murat Soytaç, Ercan Havaalanı’nın kuzeyde tek sivil havayolu olduğuna vurgu yapıp, yakınındaki Yonca kavşağındaki trafik sirkülasyonunun giderek arttığına ve bu kavşaktaki aydınlatma lambalarının yanmamasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Yargıç Soytaç, müteveffanın, kaza anında yol içinde olması ve siyah giyinmesinin kazada katkısal kusuru olduğunu belirtti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, sanığa, oybirliği ile 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Cezayı duyan sanık, kürsüde şok geçirdi.

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 23 Temmuz’da saat 04.00’te Lefkoşa – Gazimağusa anayolu üzerinde Mağusa istikametine doğru yönetimindeki MJ 919 Z plakalı kiralık araçla seyreden Franklin Onyedika Onoura’nın, o esnada, yolun solundaki kenar çizgisinin 45 santim içinde olan yaya Barış Hakan’a çarparak, 50 metre sürüklemesiyle meydana gelmişti.

Franklin Onyedika Onoura’nın da, yaya Barış Hakan’ın da kanında alkol veya uyuşturucu madde belirlenmemişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 08:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110