4,5 yıl hapse mahkûm edildi

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz nisan ayında, Lefkoşa - Girne anayolunda, 24 yaşındaki Hilmi Çelebioğlu’nun ölümüyle sonuçlanan trafik kazasında araç sürücüsü Yasin Er’le ilgili kararını açıkladı

banner87
4,5 yıl hapse mahkûm edildi
banner90
banner99

SANIĞIN KUSURU BÜYÜK… Mahkeme Başkanı Hacı, kazanın oluşunda sanığın dikkatsiz, ihmalkâr ve tehlikeli sürüş yapmasının etken olduğunu ifade ederek, ölümle sonuçlanan kazaların toplumda derin acılar açtığını, son zamanlarda ölümlü kazalarda yaşanan artışın endişe verici ve insanların yollarda hayatlarını kaybetmelerinin modern dünyada trajik bir durum olduğunu vurguladı

Meyil AVCAN

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Nisan 2019’da, Lefkoşa - Girne anayolunda, 24 yaşındaki Hilmi Çelebioğlu’nun ölümüyle sonuçlanan trafik kazasında, araç sürücüsü Yasin Er’i 4.5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanık aleyhine verilen kararı, Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı açıkladı.

Hacı, kazayla ilgili tüm olguların incelendiğini, müteveffanın, kazada katkısal kusuru bulunmadığını, kazanın olduğu saatte yolun görüş açısının yerinde olduğunu söyledi.

Savunmanın, yolda çelik bariyer olmadığını, eğer olsaydı sanığın karşı şeride geçmeyeceğini söylediğini aktaran Gazi, bariyer olmayışını sanık lehinde değerlendirmediklerini ifade ederek, “Sanık, yolun durumunu dikkate alarak sürüş yapmalıydı” dedi.

Hacı, kazanın oluşunda sanığın dikkatsiz, ihmalkâr ve tehlikeli sürüş yapmasının etken olduğunu ifade ederek, ölümle sonuçlanan kazaların toplumda derin acılara neden olduğunu, son zamanlarda ölümlü kazalarda yaşanan artışın endişe verici olduğunu, insanların yollarda hayatlarını kaybetmelerinin modern dünyada trajik bir durum olduğunu vurguladı.

Bu tür suçları işleyenlere ağır, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine dikkat çeken Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı, sanığın, iş araçları için azami hız limitinin 75 km olan yolda hız limitinin üstünde araç kullandığını, dikkatsiz ve tehlikeli sürüş yaparak kazaya neden olduğunun altını çizdi.

Nüvit Gazi Hacı, avukatın, sanığın pişman olduğunu, ruh sağlığının bozulduğunu, birinin ölümüne neden olduğu için sürekli kâbus gördüğünü ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kontrollerden geçip ilaç kullanmaya başladığını söylediğini belirterek, tüm olguları değerlendirdikten sonra sanığı oybirliğiyle 4.5 yıl hapis cezasına mahkûm ettiklerini açıkladı.

24 Nisan 2019’da, Lefkoşa - Girne anayolunda, Bulut İnşaat önünde meydana gelen kazada, Girne istikametine doğru seyreden Yasin Er yönetimindeki KS 824 plakalı aracın dikkatsizlik sonucu orta refüje çarpıp karşı şeride geçerek normal yolunda seyreden Hilmi Çelebioğlu yönetimindeki HC 688 plakalı araçla çarpışmıştı.

İki aracın yüz yüze çarpışması sonucu gerçekleşen kazada, her iki aracın sürücüsü Yasin Er ile Hilmi Çelebioğlu, KS 824 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Şahin Sevimli ve HC 688 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Sercan Hallaç yaralanmıştı.

Hastaneye kaldırılan Çelebioğlu aldığı yaralara dayanamayarak yaşamını yitirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108