banner6

5 üniversite öğrencisi tutuksuz yargılanacak

banner37

Ercan Yonca Kavşağı yakınlarında, kullanımındaki van aracın arkasına gizlenmiş yabancı uyruklu 5 kişiyi, valizleriyle birlikte Güney Kıbrıs’a geçirmek isterken yakalanan Alkan Canit, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

5 üniversite öğrencisi tutuksuz yargılanacak
banner8

“AĞIR BİR SUÇ İŞLEMEK İÇİN GİZLİ İTTİFAK”… “Ağır bir suç işlemek için gizli ittifak” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Alkan Canit, Golda Dongmo Nkamta (K-20 Kamerun), Abdul Mannan (E-24 Pakistan), Dicky Mbele Mangonzoy (E-37 Kongo), Geremi Kangala Kufle (E-17 Kongo) ve Obası Peter Ogbonna (E- 34 Nijerya), dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Polis, yabancı uyruklu zanlıların yasadışı olarak Güney Kıbrıs’a geçmeye çalıştıklarını, Alkan Canit’in de onlara yardımcı olduğunu söyledi. Canit, yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, 5 üniversite öğrencisi teminatla serbest bırakıldı

Emine UYSAL ÇALUDA

Balıkesir’de polis tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucu Alkan Canit’in kullanımındaki van aracın arkasında yabancı uyruklu beş kişi valizleriyle yakalandı.

“Ağır bir suç işlemek için gizli ittifak” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Alkan Canit, Golda Dongmo Nkamta (K-20 Kamerun), Abdul Mannan (E-24 Pakistan), Dicky Mbele Mangonzoy (E-37 Kongo), Geremi Kangala Kufle (E-17 Kongo) ve Obası Peter Ogbonna (E- 34 Nijerya ), dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Ömer Can’ı tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Can, 31 Ekim 2019 tarihinde, saat 18.00’de, Balıkesir’de faaliyet gösteren 1001 Airport isimli işyeri önünde, Demirhan polis ekibi tarafından yapılan kontrolde, JR 650 plakalı kapalı ford transit marka van araç arkasında saklı vaziyette, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gitmek için valizleriyle birlikte bekleyen zanlı Golda Dongmo Nkamta, Abdul Mannan, Dicky Mbele Mangonzoy, Geremi Kangala Kufle ve Obası Peter Ogbonna ile konu aracın sürücüsü Alkan Canit’in tespit edildiğini kaydetti.

Polis memuru Can, aynı gün zanlılar Alkan Canit, Golda Dongmo Nkamta ve Abdul Mannan’ın

gönüllü ifade verdiklerini belirtti.

Can, ayrıca zanlı Dicky Mbele Mangonzoy’un polis ekiplerini görür görmez tasarruflarında bulunan pasaportlarını yırttığını yineledi.

Can, Alkan Canit’in, 11 Ekim 2019 tarihinde aynı suçtan tutuklanıp, teminatla serbest kaldığını ve 20 gün sonra aynı suçtan tutuklandığına vurgu yaptı.

banner134

Diğer 5 zanlının KKTC’ye öğrenci statüsünde yeni geldiklerini belirten Can, zanlı Canit’in tutuklu, diğer zanlıların tutuksuz yargılanmalarını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlı Alkan Canit’in, bir ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Sağer, diğer zanlıların ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 7 bin 500 TL nakdi teminat yatırması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104