5 yıl hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Güney Kıbrıs’ta adam öldürmeye teşebbüs edip, kaçtığı KKTC’de el yapımı 2 tabanca ve 100 canlı mermi ile yakalanan APOEL eski asbaşkanı Iosif Iosif’in cezasını açıkladı:

5 yıl hapis yatacak
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Güney Kıbrıs’ta adam öldürmeye teşebbüs edip, izinsiz giriş yaptığı KKTC’de el yapımı 2 tabanca ve 100 canlı mermiyle yakalanan APOEL Spor Kulübü eski asbaşkanı Kıbrıslı Rum Iosif Iosif’in cezasını dün açıkladı.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Güney Kıbrıs’taki yargıdan kaçıp, Kuzey Kıbrıs’ta da suç işleyen Iosif Iosif’i suçlu bulup mahkum ettiği 12 davadan 5 yıl hapse mahkum etti.

Ocak 2019’da Gazimağusa’nın Gülseren Bölgesi’nde ikamet ettiği bir dairede tasarrufundaki sahte kimlik, tabanca ve mermilerle yakalanan ve kaçma ihtimali göz önünde tutularak aylardır cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak tutulan Iosif, “Kanunsuz tabanca ithali”, “İthali yasak tabanca taşıma ve tasarrufu”, “Adına kayıtsız tabanca taşıma tasarrufu”, “Ruhsatsız tabanca taşıma tasarrufu” ve “Kanunsuz patlayıcı madde ithal ve tasarrufu” gibi ciddi suçların yanı sıra, “Sahte resmi belge düzenleme” ve “İzinsiz KKTC’ye giriş” gibi suçlardan da suçlu bulundu.

“Ağır ve ciddi suçlar”

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı karar, heyet başkanı tarafından açıklandı.

Heyet başkanı Nüvit Gazi Hacı, öncelikle, Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara değinerek, can güvenliğini tehdit edip, yaygınlaşma eğilimi gösteren konu suçların ciddiyetine ve vahametine vurgu yaptı.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, huzurundaki meseleyi titizlikle değerlendirip incelediklerini belirterek, konu suçların toplumda tehlike ve tedirginlik yaratıp, yasada ciddi hapis cezaları öngören ağır ve ciddi suçlar olduğunu söyledi.

Sahte belge düzenlemenin ise devlet otoritesine karşı işlenen bir suç olduğuna dikkat çeken başkan, sebebi ve gerekçesi ne olursa olsun, hiç kimsenin konu suçları işlemeye veya işlemeye tevessül etmeye hak ve yetkisinin olmadığını dile getirdi.

Başkan, ateşli silah ve patlayıcı maddelerin, yasal olmayan bir yerde kullanılacağının yadsınamayacak bir gerçek olduğuna vurgu yaptıktan sonra, ateşli silah ve patlayıcı maddelerin diğer suçlarda kullanılmasını önlemek, faili meçhul meselelerin önüne geçebilmek için, ateşli silah ve patlayıcı maddelerin kayıt altına alınma zorunluluğunun var olduğuna dikkat çekti.

Kıbrıslı Rum’un Güney Kıbrıs’ta suç işledikten sonra, izinsiz giriş yaptığı KKTC’de de işlediği suçlardan daha ağır olan suçları işlemekten çekinmediğine işaret eden başkan, şöyle dedi:

“Kıbrıslı Rum sanık, KKTC yasalarını yok sayarak konu suçları işledi. Sanık avukatı aracılığıyla, kendini korumak maksadıyla konu suçları işlediğini beyan etti.

Hukuk devleti olan KKTC’de, toplumun güvenliğinden sorumlu polis mensuplarının dahi gerekmediği şekilde tabanca taşımazken, sanığın herhangi bir durum karşısında polisten yardım istemek yerine kendini koruma adına konu suçları işlemesine hoşgörülü bakmamız düşünülemez.”

Başkan, meseleyle ilgili tüm hususları değerlendirip, lehine ve aleyhine olan tüm hususları dikkate aldıktan sonra, sanığı işlediği suçların ciddiyetiyle orantılı olan sürede hapse mahkûm etti.

Mahkeme, sanığı 5 yıl ibret verici caydırıcı cezayla cezalandırdı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75