5 yıl hapis yatacak!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Tatlısu-Girne anayolunda, 15 Haziran’da meydana gelen feci kazada, karı-kocanın ölümüne, bir kişinin de ağır yaralanmasına sebep olan Harun Reşit Çetin’e ibretlik hapis cezası verdi

5 yıl hapis yatacak!
banner90
banner8

“GÜVENLİ YOL, BİLİNÇLİ TOPLUM ŞART”… Mahkeme, kazada tamamen kusurlu gördüğü sanığı 5 yıl hapse mahkum ederken, 2 yıl boyunca da motorlu araç kullanmaktan men etti. Mahkeme kararını okuyan yargıç, “Bu tür suçlara yalnızca caydırıcı ceza vermek yeterli değil. Devletin, ilgili ve yetkili tüm makamların, yol güvenliğinin sağlanması için azami gayret göstermesi, bu yönde toplumu bilinçlendirmesi gerekir” dedi

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Tatlısu-Girne anayolunda, 15 Haziran’da meydana gelen feci kazada, karı-kocanın ölümüne, bir kişinin de ağır yaralanmasına sebep olan Harun Reşit Çetin’e ibretlik hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık Çetin’i 5 yıl hapislikle cezalandırdı. Mahkeme ayrıca, kazada tamamen kusurlu gördüğü sanığı 2 yıl boyunca motorlu araç kullanmaktan men etti.

   Bu arada Gazimağusa Kaza Mahkemesi, KKTC’de artırılan cezalara karşın her geçen gün önlenemez bir şekilde artış gösteren ve ülkede kanayan bir yara olan ölümle neticelenen trafik kazalarıyla ilgili “güvenli yol, bilinçli toplum şart” mesajı verdi.

   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu açıkladı.

   Ayşen Toroslu,  “Tedbirsizlik veya dikkatsizlik sonucu veya kasıt olmadan başka bir kimsenin ölümüne sebebiyet verme” suçunun yasada 7 yıl hapis cezası öngören ciddi ve vahim bir suç olduğuna dikkat çekti.

   Toroslu, kazaların önlenebilmesi için yol güvenliğinin sağlanıp, toplum bireylerinin bilinçlendirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

   Kaza neticesinde vefat eden karı-kocanın müşterek bir çocukları olduğunu dile getiren Ayşen Toroslu, kaza neticesinde bir yuvanın sönerek,  ölen kişilerin çocuğun hayatına anne ve babasız devam etme durumunda kaldığına vurgu yaptı.

   Toroslu, şöyle devam etti:

   “Bu tür suçlara yalnızca caydırıcı ceza vermek yeterli değil. Devletin, ilgili ve yetkili tüm makamların, yol güvenliğinin sağlanması için azami gayret göstermesi, bu yönde toplumu bilinçlendirmesi gerekir.

   Ölümle neticelenen kazalar, ülke halkını ciddi şekilde tedirgin ediyor. Bu kazalar nedeniyle birçok kişi ve aile zarar görüp tarifsiz acılar yaşıyor.

   Bu nedenle ölümle neticelenen trafik kazalarında suç işleyen kişilere kamu yararını dikkate alarak, başkalarına da ibret verici olması açısından hapislik cezası verilmesi gerekir.

banner134
   Sanık, tek şeritli yolda pervasızca hareket etti. Viraja aşırı süratli şekilde girip, karşı şeride geçti. Trafikteki diğer insanların hayatlarını hiçe sayarak, iki kişinin ölümüne, bir kişinin ağır yaralanmasına sebep oldu.

   Sanık, tek şeritli yolda azami dikkati göstermeyip, sigortasız kullandığı aracını,  şeridini muhafaza etmeden, süratli sürdü. Kazada tamamen kusurlu.”

Suçlu bulduk

   Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu,  sanığı olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı ve sanığa, en adil cezayı tespit etmek için tüm hususları titizlikle inceleyip, değerlendirdiklerinden söz etti.

   Ayşen Toroslu, sanığı, yönetiminde bulundurduğu GM 666 plakalı araçla, Tatlısu istikametinden Geçitkale istikametine seyrettiği bir esnada, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı sonucu viraja geldiğinde süratini salim hadde indirmeyip, kullandığı aracın kontrolünü kaybettiğine vurgu yaptı.

   Toroslu, Çetin’in, kontrolünü kaybettiği araçla, gidişine göre yolun sağına geçtiği esnada, karşı istikametten gelmekte olan Şaban Ateş’in kullanımındaki JD 773 plakalı araca, aracıyla çarpması neticesinde, ağır yaralanmalı ve ölümle neticelenen bir trafik kazasının meydana geldiğini hatırlattı.

   Kaza esnasında JD 773 plakalı araçta, ön koltukta yolcu olan Kemal Aydın’ın olay yerinde, Ayla Yılmaz’ın ise tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini;  konu aracın sürücüsü Şaban Ateş’in ise ağır yaralandığına dikkat çekti.
 

Panikle aracının kontrolünü kaybetti iddiası

Yargıç, iddia makamının mahkemeye meseleyle ilgili kroki, fotoğraf albümü, sanığa yapılan dava tebliği, otopsi raporları, CD ve doktor raporları olmak üzere toplam 10 emare sunduğunu da belirtti.

   Ayşen Toroslu, sanık avukatının, 46 yaşındaki bir çocuk babası sanık lehine mahkemeye aktardığı hafifletici nedenlere de değindi.

   Avukatın, TC vatandaşı olup, ülkede çalışma izniyle bulunan sabıkasız sanığın, genellikle TC’de araç kullandığını belirtip, bir anlık panikle aracının kontrolünü kaybedip konu suçu işlediğine değindiğini kaydeden Ayşen Toroslu, kaza sonucu kaburgasında, elinde, kalçasında ve bacağında kırıklar oluşan sanığın, müteveffaların ölümüne neden olduğu için büyük acı duyduğunu kaydettiğini ifade etti ve sanığa mülayim bir ceza  talep ettiğini kaydetti.

Sanık, tamamen kusurlu

  Huzurlarındaki meselede kazanın oluş şekli, kaza krokisini ve müdafaa avukatının beyanlarını etraflıca değerlendirdiklerini kaydeden kıdemli yargıç, “Avukatın iddiasına göre, kazanın, bir anlık dikkatsizlik veya bir anlık panikle meydana geldiğinin kabulü, huzurumuzdan olgulara bakıldığında mümkün değildir” dedi.

   Toroslu, sanığın, meskun mahallede aracını süratli kullanarak direksiyon hakimiyetini kaybettiğine, sağ şeride geçerek, karşı şeritte seyreden ve mütevefaların yolcu olarak bulunduğu aracın önünü tıkadığına, bununla beraber, yolda seyir halinde olan araçlar için çok büyük bir tehlike arz ettiğine dikkat çekti.

    Kazanın meydana geliş şeklinden, sanığın tamamen kusurlu olduğunun açıkça görüldüğünü söyleyen Toroslu, “Sanık, trafik kurallarını ciddi bir şekilde ihlal etmiş olup, iki insan hayatının son bulmasına sebebiyet vermiştir. Bu sanığa hapislik cezası verilmesi kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

   Kıdemli yargıç, bu tür suçların önlenmesi ve azalması için sanığın kusurunu göz önünde tutarak, caydırıcı ve ibret verici bir ceza vermeyi uygun ve adil bulduklarını açıkladı ve sanığı 5 yıl hapse gönderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75