banner6

50 dolarlık banknotlara dikkat!

banner37

Ercan Havaalanı’ndan yurt dışına çıkış yapmak üzere olan K.D. isimli şahsın tasarrufunda 5 adet 50 dolarlık sahte banknot bulundu. Polis, sahte parayla ilgili halka uyarı yaptı:

50 dolarlık banknotlara dikkat!
banner151

Ahmet UÇAR

Ülke olarak ekonomik anlamda zor günlerden geçerken, sahte paraya yönelik suçlar her geçen gün kendini göstermeye devam ediyor.

Yeni yılın ilk günü, akşam saatlerinde Ercan Havaalanı’nın yolcu çıkış salonunda işlemlerini halletmeye çalışan zanlı K.D.’nin tasarrufunda, sahte olduğuna inanılan 5 adet 50 dolarlık banknot tespit edildi.

Suçüstü gereği tutuklanan zanlı suçunu itiraf eden bir gönüllü ifade verirken, polis, zanlının 29 Aralık ve 1 Ocak günlerinde gittiği yerlerde tedavüle sahte para sürmüş olabileceğini açıkladı, elinde 50 dolarlık banknot bulunanların dikkatli olması uyarısında bulundu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlının hakkında 3 gün tutukluluk emri alındı.

Bulunan toplam 250 ABD Doları

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, polis memuru Ozan Kuşak, meseleyle ilgili detayları anlattı.

Kuşak, zanlı K.D.’nin “Sahte banknot tasarrufu” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

01 Ocak 2022 tarihinde, saat 18.45 raddelerinde, Ercan Havaalanı’nın yolcu çıkış salonunda bulunan zanlının KALE 12 diye bilinen X-RAY cihazından geçerken tasarrufunda sahte olduğuna inanılan 5 adet her biri 50 ABD Doları olan banknotlar bulunduğunu belirten Kuşak, zanlının suçüstü gereği tutuklandığını kaydetti.

Kuşak, zanlının aynı gün itiraf nitelikli bir gönüllü ifade verdiğini dile getirdi.

3 gün tutukluluk

Kuşak, soruşturmanın devam ettiğini ifade ederek, soruşturma kapsamında zanlının verdiği gönüllü ifadenin teyit ve tekzip edileceğini, 29 Aralık 2021 ile 1 Ocak 2022 tarihleri arasında gittiği tüm yerlerin belirlenip söz konusu paraların bu yerlerde tedavüle sürülüp sürülmediğinin araştırılması gerektiğini vurguladı.

Serbest kalması durumunda soruşturmaya olumsuz yönde etki etme ihtimalinin bulunduğuna dikkat çeken Kuşak, zanlının aleyhine 3 gün tutukluluk emri talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Hale Dağlı, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına istenilen tutululuk emrini verdi.

Polis, uyarı yaptı

Polis Basın Subaylığı, K.D.’nin tasarrufunda tespit edilen sahte paraların seri numaralarını açıkladı, elinde 50 ABD doları bulunanların dikkatli olması yönünde uyarı yaptı.

Buna göre zanlının tasarrufunda 1 adet MB38754241 A seri numaralı 50 ABD Doları, 1 Adet MB29154608A seri numaralı 50 ABD Doları, 1 Adet MB65458585A seri numaralı 50 ABD Doları, 1 Adet MB65457526A seri numaralı 50 ABD Doları ve 1 Adet MB29158060A seri numaralı 50 ABD Doları tespit edilerek, emare olarak alındı.

Açıklamada, “Söz konusu sahte paralardan daha önce piyasaya sürülme ihtimali olduğundan, ellerinde Amerikan Doları cinsi para bulunduran bankalar, döviz şirketleri, finans kuruluşları, marketler ve vatandaşlar ile para alım-satımı ve değişimi yapacak kişi ve kurumların çok dikkatli olmaları, şüpheli gördükleri kişileri ise en yakın polis karakoluna bildirmeleri önemle rica olunur” ifadelerine de yer verildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110