6 bin TL’lik teminatı ödeyemedi

banner37

Mülküne tecavüz ettiği eski kız arkadaşına cinsel saldırıda bulunup darp eden ve kendisine engel olmak isteyen iki kişiyi öldürmekle tehdit eden Ürdünlü üniversite öğrencisi Khalid M.K. Afaneh, yargıyı cezaevinde bekleyecek

6 bin TL’lik teminatı ödeyemedi
banner99

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da, mülküne tecavüz ettiği eski kız arkadaşına cinsel saldırıda bulunup, banyo kapısının kapı kolu ve camını kırdıktan sonra, kendisine engel olmak isteyen iki kişiyi öldürmekle tehdit eden Ürdünlü üniversite öğrencisi Khalid Musa Khalil Afaneh aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.
   Meseleyle ilgili tutuklanan Khalid Musa Khalil Afaneh, işlediği iddia edilen “Cinsel saldırı”, “Kasti hasar”, “Ciddi darp”, “Mülke tecavüz” , “Şiddet kullanma tehdidi” ve “Kadına şiddet” gibi suçlardan, ileride yargılanmak üzere 6 bin TL nakdi teminata bağlandı.
   Öğrenci zanlı, teminat şartlarını yerine getiremeyince, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.
   Genç zanlı, ya teminat şartlarını yerine getirene dek, ya da her ne şart altında olursa olsun, 45 günü geçmeyen bir süre cezaevinde kalacak.
  

Soruşturma bitti
   Dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru  Abdülkadir Gildir’i, tanık kürsüsüne yeminli şahadete çağırdı.
   Tanık polis Abdülkadir Gildir, Ürdün uyruklu zanlının 29 Mayıs 2020’de, 12.00- 07.00 saatleri arasında meydana gelen “Cinsel saldırı”, “Kasti hasar”, “Ciddi darp”, “Mülke tecavüz” , “Şiddet kullanma tehdidi” ve “Kadına şiddet” suçlarından methaldar olduğunu anımsattı.

banner134
   Abdülkadir Gildir, zanlının, Gazimağusa’daki bir apartmanın 38 numaralı dairesinde, eski kız arkadaşı S.S.’nin üzerine sarılıp, izni dışında, iki eliyle kalçalarını sıkıp cinsel organına dokunarak cinsel saldırıda bulunduğunu, daha sonra yüzüne bir tokat vurmak suretiyle adı edileni ciddi şekilde darp ettiğini söyledi.
   Gildir, olayın akabinde, zanlının, müştekiye ait evin banyo kapısının kapı kolunu ve banyo camını kasten ve kanunsuz olarak kırıp, toplam bin 580 TL değerinde hasara uğrattığını, ikametgah içerisinde bulunan ve kendisini dışarıya çıkartmaya çalışan  A.M.M.Y. ve O.M.A.’ya, “Hepinizi öldüreceğim, sizi öldüreceğim, beni tanımazsınız, daha sonra görüşeceğiz” diyerek şiddet kullanma tehdidinde bulunduğunu anlattı.
   Zanlıyı, 1 Haziran 2020’de tespit edip derdest emri gereği tutukladığını kaydeden tanık polis, soruşturmasını tamamladığını anlattı ve mahkemeden, uygun bir teminat talep etti.
   Tanık polis ayrıca, bahse konu suçla ilgili bilgisine başvurmak için müdürlüğe davet ettiği A.M.M.Y.’nin de 30 Eylül 2018’den beridir ülkede izinsiz ikamet ettiğini tespit edip, adı edilen aleyhine  soruşturma başlattığını ve A.M.M.Y.’nin ihraç işlemlerini başlatabilmek için mahkemeden A.M.M.Y. aleyhine bir günlük tutukluluk emri temin etti.
   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, ilk nazarda sözü edilen suçlarla bağlantısı olduğuna bulgu yaptığı zanlıyı 6 bin TL nakdi teminata bağladı ve KKTC dışına çıkmaktan men edip, bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.
   Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler ayrıca, zanlı lehine KKTC vatandaşı bir kefilin 50 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine ve haftada 1 en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücut etmesine emir verdi.
   Şartları yerine getiremeyen zanlı, işlediği ciddi suçlardan ileride yargılanmak üzere, her ne şart altında olursa olsun, 45 günü geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde kalacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75