6 yıl 3 ay hapis yatacak

banner37

Yenişehir trafik ışıklarında geçtiğimiz yıl orta refüj üzerindeki yayalara çarparak Abdul Rahman Murad’ın ölümüne sebep olan Gizem Galipoğulları uzun süreli hapis cezası aldı, tahliye sonrası için de 5 yıllığına ehliyetine el konuldu

6 yıl 3 ay hapis yatacak
banner87

Emine UYSAL

Yenişehir bölgesindeki trafik ışıklarında geçtiğimiz yıl 20 Ekim’de, ‘262 promil alkollü’, ‘süratli’, ‘tehlikeli’ ve ‘kırmızı ışık’ ihlalleri yaparak, anayolu karşıdan karşıya geçmek isteyen ve orta refüj üzerinde bekleyen dört gence yönetimindeki araçla çarparak birinin ölümüne, üçününse yaralanmasına neden olmaktan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanarak suçlu bulunan suçlanan 28 yaşındaki Gizem Galipoğluları, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Galipoğluları’nın tahliye olduğu tarihten itibaren 5 yıl ehliyetine el konulmasına ve trafikten men edilmesi kararı verdi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak”, “Dikkatsiz sürüş”, “Alkollü sürüş” ve “Tehlikeli sürüş” suçlamalarıyla itham edilen Galipoğluları, tüm suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Ahmet Varol ve Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

“Bu suça yasada 7 yıla kadar hapislik öngörülüyor”

Kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Aksun, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası ve/veya 5 bin TL para cezası öngören çok ciddi suçlardan olduğuna değindi.

Başkan Fadıl Aksun, ölümle neticelenen trafik kazalarının önünün alınamadığına ve toplumda büyük üzüntüye neden olup, derin yara açtığına vurgu yaptı.

Aksun, Anayasa’da herkesin vücut bütünlüğü hakkına sahip olduğuna değindi. Nüfus olarak küçük olan ülkemizde ölümle neticelenen trafik kazalarındaki artışa işaret eden Aksun, “Ülkemizin nüfusuna göre bu rakamlar ürkütücü” dedi.

Başkan Fadıl Aksun, Yargıtay kararlarına işaret ederek, bu tür suçları işleyenlere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine değindi.

“Alkol oranını 5 kat aştı”

Fadıl Aksun, kazanın oluş şekline bakıldığında, sanığın 20 Ekim 2017 tarihinde saat 18.30 raddelerinde Atatürk Caddesi’nde, Yenişehir ışıklarının yakınında Gizem Galipoğluları’nın, yönetimindeki ME 766 plakalı araç ile batı istikametine doğru 262.9 promil alkollü, dikkatsiz, tehlikeli, süratli ve kırmızı ışık ihlali yapıp, seyrederken, direksiyon hakimiyetini kaybederek, aracıyla orta refüje çıkıp, o esnada güneye doğru yolun karşısına geçmeye çalışan Abdul Rahman Murad (E-18), Maen Al Soboh (E-20), Rami Khaldoon Ragheb (E-24) ve Khaled Dayate’ye (E-19) çarpmasıyla gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Aksun, sanığın, aracının ön kısmıyla çarptığı Abdul Rahman Murad’ın sırayla üç ayrı aracın üzerine savrulup, yere düşerek hayatını kaybettiğini belirtti.

Aksun, sanığın yasada sınırlanan alkol oranını 5 katı aştığına, 50 kilometre hız tahdidi olan yerde 67 ile 74 kilometre hızla sürüp, trafik hacmi en yoğun olan Yenişehir ışıklarında kırmızı ışık ihlali yapıp, yayalara çarptığına vurgu yaptı.

Aksun, “Sanığın kusurları oldukça ağır. Tüm suç fiilleri ayrı ayrı çok ciddi ve sanığın trafik canavarı gibi hareket ettiğini üzülerek gözlemledik. Bir sürücü olarak yapmaması gereken ihmallerde bulundu. Trafik hacmi en yoğun olan caddede, sanık alkollü, süratli, dikkatsiz ve tehlikeli araç kullandı. Sanığın ağır kusurları durumunda sonucun bu olmaması düşünülemezdi” dedi.

Aksun, kazanın oluş şeklini, hız limitini aşmasını, alkol limitinin 5 katını aşmasını, kırmızı ışık ihlali yapıp, trafik hacminin en yoğun olduğu caddeye giriş yapmasını sanığın aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Aksun, sanığın üzgün, pişman, vicdan azabı içinde oluşunu ise lehine değerlendirdiklerini belirtti.

Aksun, yaygın suçlarda kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine değindi.

Başkan Fadıl Aksun, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Aksun, tahliye olduğu tarihten itibaren sanığın ehliyetine 5 yıl süreyle el konulmasına ve trafikten men edilmesine de emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 08:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER