banner6

6 yıl 8 ay hapis ve 10 yıl trafikten men

banner37

Değirmenlik dağ yolunda üç kişinin hayatını kaybettiği, yedi kişinin de ağır yaralandığı feci kazanın sanığı TIR şoförü Safa Güngör, hem uzun süreli hapislik cezası aldı hem de uzun süreli olarak trafikten men edildi

6 yıl 8 ay hapis ve 10 yıl trafikten men
banner150

banner150 banner150

Emine UYSAL

Değirmenlik dağ yolunda Denktaş Mutluel, 17 yaşındaki İlayda Yeliz Öztürk ve 12 yaşındaki Sude Demirkıran’ın ölümü, minibüsteki yedi kişinin ağır yaralandığı feci kazanın sorumlusu olan Safa Güngör, 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

Dava kararını okuyan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Ömer Güran, ayrıca, sanığı 10 yıl süreyle trafikten men ettiklerini açıkladı.

Denktaş Mutluel’in ailesi, 17 yaşındaki İlayda Yeliz Öztürk ve 12 yaşındaki Sude Demirkıran’ın anne, baba ve arkadaşları da kararın ardından gözyaşlarına boğuldu.

Safa Güngör ise olağanüstü güvenlik önlemi altında Merkezi Cezaevi’ne götürüldü.

Davanın tek sanığı olan TIR şoförü Safa Güngör; Denktaş Mutluel, 17 yaşındaki İlayda Yeliz Öztürk ve 12 yaşındaki Sude Demirkıran’ın ölümüne neden olduğu davalar başta olmak üzere itham edildiği 16 davayı da kabul etmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, Yargıç Gökan Asafoğulları ve Yargıç Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Ahmet Varol ve sanığın avukatı Erkan Enginsoy hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Ömer Güran, sanığı kendi ikrarı, iddia makamının sunduğu olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Güran, ceza takdirlerinin mahkemenin en zor ve hassas görevi olduğuna işaret ederek, verilen cezaların kişilerin yasaya ve adalete olan güveni sarsmaması gerektiğine değindi.

“Ağırlaştırıcı unsurlar ağır basıyor”

Başkan Ömer Güran, 29 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen trafik kazasında, üç kişinin hayatının son bulması, 7 kişinin ağır yaralanarak, tıbbi tedavi görmeleri, karşı taraf sürücüsü Denktaş Mutluel’in kazada hiçbir katkısal kusurunun olmadığı gibi çevresel olgu da olmayışı, her iki araçta da mekanik arıza olmaması, sanığın TIR aracı dikkatsizce ve halka tehlike arz eder şekilde sürmesi, yolun solunu muhafaza etmeyerek, sağına geçmesi, kavşakta süratini salim hadde indirmemesini sanığın aleyhine ‘ağırlaştırıcı’ unsur olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Güran, “Safa Güngör, birden çok trafik kuralını ihlal edip, hiçbir kusur ve kabahati olmayan, Denktaş Mutluel, İlayda Yeliz Öztürk ve Sude Demirkıran’ın ölümüne neden oldu. 7 kişinin de ciddi şekilde yaralanmasına sebebiyet verdi. Minibüs aracı hurdaya soktu. Ayrıca, 9 ayrı trafik suçundan sabıkası oluşunu da hesaba koyarız” dedi.

Güran, sanığın ilk anda suçunu kabul etmesi, özür dilemesi, yaşlı anne ve kardeşlerine bakması, genç suçlu oluşu, 29 Kasım’dan beri tutuklu oluşu, cezasını ülkesinden uzakta çekecek oluşunu lehine hafifletici unsur olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Güran, sanığın ilk anda polise, yolda bulunan çukur nedeniyle yolun sağına geçtiğini beyan ettiğini ancak hem olgularda hem de avukatının dediği gibi yolda bir çukur olmadığının görüldüğünü ve sanığın halüsinasyon gördüğünün beyan edildiğini anımsattı.

Güran, TIR’ın GPS kaydına göre sanığın kazadan bir gün önce 16 saat 2 dakika çalıştığını ve kaza günü ilk hareket sinyalinin saat 06.59, son hareketin ise 07.12 olduğunu kaydetti.

Ömer Güran, sanığın aşırı yorgunlukla ve araç kullanma yeteneği azalmış olarak araç kullandığını ve aleyhine dava getirildiğini anımsatarak, “Bunu sanığın aleyhine ciddi bir nokta olarak değerlendiririz. Ağır vasıta kullanan sanığın daha dikkatli araç kullanması gerekirdi” dedi.

Güran, birden çok ağırlaştırıcı unsur, birden fazla ölüm ve birden çok kişinin ağır yaralandığına vurgu yapıp, sanığın hapis cezası alacağının aşikar olduğunu kaydetti.

“7 yıllık azami hapis cezası revize edilmeli”

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçunun 7 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü belirterek, yasada belirtilen azami hapislik süresinin revize edilerek, ceza hadlerinin kademeli olarak artırılması gerektiğini gündeme getirdi.

Güran, “Kamuyu ciddi bağlamda rahatsız etmesinin yanı sıra ciddi acıların çekildiği böylesi suçlarda mevzuatta öngörülen 7 yıllık azami hapislik cezası kamu vicdanında kabul görmüyor. Yasadaki azami ceza hadleri kademeli olarak artırılmalı ve daha da uzun hapis cezaları düzenlenmeli. Mevcut mevzuatı uygulamak zorundayız. Yaygın olan bu suç kamuda kanayan yara haline geldi. Birçok aile ocakları söndü ve ciddi acılar çekildiğini hesaba koyarak, Yargıtay kararlarında belirtilen prensipleri de hatırda tutarak, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususları dikkate alarak, kamu yararı gereği sanığa 6 yıl 8 ay hapis cezası veririz” dedi.

Başkan Ömer Güran, ayrıca sanığı 10 yıl süreyle trafikten men ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 08:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104