6 yıl hapis cezasına haykırdı

banner37

Mustafa Hacıali Limited’te muhasebe sorumlusu Murat Çağal ile birlikte, 2014 yılında, 801 adet çeki sahteleyip, şirket hesaplarında oynama yaparak 4 buçuk milyon TL ve 116 bin Euro’yu çalmakla suçlanan Şerife Güler, aleyhindeki ilk dava olan 20 bin 500 TL’lik çekle ilgili yargılandı ve suçlu bulundu

banner87
6 yıl hapis cezasına haykırdı
banner90
banner99

“20 YIL ÇALIŞTIĞI KURUMA İHANET ETTİ”… Kararı okuyan başkan Fadıl Aksun, sanığın 20 yıldır çalıştığı işyerinde işverenin güvenini kazandıktan sonra dava konusu suçu işlediğine dikkat çektikten sonra, işlenen bu suçların, kendisine ekmek verilen kapıya ihanet olduğuna ve güvenin kötüye kullanıldığı suçlardan olduğuna vurgu yaptı. Aksun, hem kamu hem de özel sektör çalışanlarının görevlerini yerine getirirken yüksek oranda sadakatli olmaları gerektiğine işaret etti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da Mustafa Haciali Limited şirketinin muhasebe şefi olan ve suç tarihi olan 2014 yılında şirketin muhasebe sorumlusu olan Murat Çağal ile birlikte, 801 adet çeki sahteleyip, şirket hesaplarında da oynama yaparak 4 buçuk milyon TL ve 116 bin Euro’yu zimmetlerine geçirmekle suçlanan Şerife Gürel, konu çeklerle ilgili oluşturulan 81 dava dosyasından ilki olan 20 bin 500 TL’lik çekle ilgili davadan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılandı ve 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer davalara da emsal teşkil edecek bu davanın kararının açıklanmasının ardından, karara hem Şerife Güler hem de ailesi tepki gösterdi. Şerife Güler, mahkemeden haykırarak ayrıldı ve polis eşliğinde cezaevine götürüldü.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve ithamları reddeden Şerife Güler, şirkete ait hesaplarda hile yaparak, 20 bin 500 TL değerindeki çeki sahteleyip, tedavüle sürmekten suçlu bulunarak, mahkum edildi.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Aliye Özçınar, savunma adına Avukat Yunsal İlhan adına Jülide Coşkun hazır bulundu.

“Suçlar çok ciddi ve vahim”

Dava kararını okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığın aleyhine getirilen davalardan müstahdem tarafından sirkat, sahte çek düzenleme, tedavüle sürme ve muhasebe kayıtlarında sahtecilik suçlarının çok ciddi ve vahim suçlardan olduğuna dikkat çekti.

Başkan Fadıl Aksun, işlenen bu suçların kendisine ekmek verilen kapıya ihanet olduğuna ve güvenin kötüye kullanıldığı suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Aksun, hem kamu hem de özel sektör çalışanlarının görevlerini yerine getirirken yüksek oranda sadakatli olmaları gerektiğine işaret etti.

Konu suç türlerinin ekonomik hayata zarar verdiğine değinen Aksun, işverenle çalışan arasındaki güven ve itimadın korunması gerektiğine işaret etti.

Başkan Fadıl Aksun, sanığın 20 yıldır çeşitli pozisyonlarda Hacıali Ltd’te üst düzey yetkili olarak çalıştığını, Mustafa Hacıali’nin güvenini kazandığını ve kendisine duyulan güveni suiistimal edip, tasarrufuna para geçirdiğine vurgu yaptı.

Sanığın 20 bin 500 TL değerindeki çeki sahteleyip, tedavüle sürdüğüne dikkat çeken Aksun, sanığın işlediği suçlara karşı kamu menfaatini göz önünde bulundurduklarını belirtti.

Aksun, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 6 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Süreç nasıl gelişmişti?

İş insanları Mustafa Haciali ve Okan Haciali, zanlılar Şerife Güler ve Murat Çağal’dan 801 adet çeki sahteyip, 4 milyon 594 bin TL ve 116 bin Euro’yu çaldıkları gerekçesiyle polise şikayetçi olmuştu.

Mustafa Haciali Limited Şirketi’nin muhasebe sorumluları Şerife Güler ve Murat Çağal, 2014 yılında, 801 adet çeki sahteleyip, şirket hesapları ile oynayarak 4 buçuk milyon TL ve 116 bin Euro’yu çalmakla tutuklanmış, teminatla serbest bırakılmıştı.

Mali Suçlarla Mücadele Birimi, iki muhasebeci aleyhine “Çek Sahteleme, tedavüle sürme”, “Hesaplarda hile yapmak”, “Sahte belge düzenleme”, “Sahtekarlıkla para temini” suçları yanında “Suç Gelirlerinin Aklanması” suçlarından dosyalar hazırlamıştı. 801 adet çekle ilgili 81 dava dosyası hazırlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75