7 yıl hapse mahkum edildi

banner37

Çalıştığı şirketin sahibi Mustafa Aladağ’a ait 36 adet boş çek yaprağını çalıp, sahteleyerek tedavüle süren Mustafa Çınartepe, itham edildiği 75 davayı da kabul etti

banner87
7 yıl hapse mahkum edildi
banner90
banner99

Meyil AVCAN

İşvereni Mustafa Aladağ’a ait 36 adet çek yaprağını sirkat ettikten sonra başkasının kimliğine bürünerek tedavüle süren Mustafa Çınartepe, dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Aleyhindeki 75 davayı da kabul eden Çınartepe, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Girne Ağız Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Nüvit Gazi Hacı, oybirliğiyle alınan davanın kararını açıkladı.

75 davadan itham olan sanığın sahtelediği çeklerden 680 bin TL ve 280 bin STG temin ettiğini belirten Hacı, suça konu çeklerin 27 tanesini Türkiye Ziraat Bankası’na, geriye kalan 9 çeki ise Türkiye İş Bankası’na vererek tedavüle sürdüğünü ifade etti.

Hacı, sanık Çınartepe’nin suçlu bulunup mahkûm edildiğini belirterek, 1’den 36’ya kadar olan davalarından “Sahte Çek Düzenlemek”, 37’den 72’ye kadar olan davalarından “Sahte Çek Tedavüle Sürmek”, 73. davadan “Sahtekârlıkla Para Temini”, 74. davadan “Başkasının Kimliğine Bürünmek” ve 75. davadan “Sirkat” suçlarından yargılandığını kaydetti.

Sanığın işlediği suçların çok ciddi ve vahim suçlar olduğuna vurgu yapan Hacı, çeklerin, para yerine kayim olduğunu ve sahteleme, tedavüle sürme suçlarının çeke olan güveni sarstığını ve aynı zamanda ekonomik hayatı olumsuz yönde etkilediğine bulgu yaptı.

Yargıç Hacı, bu yüzden verilecek olan cezanın kamu yararı ön planda tutularak caydırıcı ve ibret verici olması gerektiğini kaydederek, sanığın muhasebeci olarak istihdam edildiği surette 23 adet TL ve 13 adet STG çekleri sirkat ettiğini, yetkisi olmaksızın kendi ismini yazarak, başkasının kimliğine bürünüp imzaladığını ve daha sonra 27 âdetini Ziraat ve 9’unu İş Bankası’na ibraz ederek 680 bin TL ile 53 bin 200 STG’yi sirkat ettiğini belirtti.

Sanığın, 8 buçuk aylık süreçte pişmanlık duymaksızın yaptıklarının küçümsenemeyeceğini, sanığın o dönemde sanal bet oynadığını ifade ederek, suçların son derece ciddi olduğunu ve makul bir ceza verilmesinin mümkün olamayacağının altını çizdi.

Hacı, sanığın aleyhine ve lehine olan durumlarını inceledikten sonra, oybirliğiyle suçlu bulup hapislik cezasına mahkûm ettiklerini aktararak, sanığı 7 yıla çarptırdı.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75