banner6

70 telefon halen kayıp

banner37

Müşteriler adına hazırladıkları sahte belgelerle edindikleri telefonları satmakla suçlanan, Bilge Tarkuç ile Yakup Güloğlu’nun tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı

70 telefon halen kayıp
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da TURKCELL adına sahtekârlıkla satışı yapılan cep telefonlarıyla ilgili başlatılan geniş çaplı soruşturma sürüyor.

Polis, meseleyle ilgili tutukladığı Dostel isimli işletmenin satış sorumlusu olan Bilge Tarkuç ve emekli polis memuru Yakup Güloğlu’nu dün mahkemeye çıkarttı ve zanlılar aleyhine 7’şer gün daha tutukluluk emri temin etti.

Gazimağusa Kaza Mahkeme Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda gerçekleşen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak’ın sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Löğmen Yücetürk yanıtladı.

Ekip arkadaşlarıyla yürüttüğü geniş çaplı soruşturmayla ilgili mahkemeye bilgi veren Yücetürk, zanlıların, “müstahdem tarafından sirkat”, “sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme”, “sahtekârlıkla mal temini” ve “hırsızlık mal kabulü” gibi suçlardan methaldar olduklarını söyledi.

Tanık polis LöğmenYücetürk, 2017 ile 2018 yılları arasında, Gazimağusa’da Dostel İletişim’de satış sorumlusu olarak görev yapan zanlı Bilge Tarkuç’un, daha önceden TURKCELL müşterisi olan şahısların kimlik bilgilerine istinaden düzenlediği taahhütler karşılığında bayilerden aldığı cep telefonlarını, değerinin altında satması için Yakup Güloğlu’na verdiğini söyledi.

Sahtekârlıkla satışı yapılan ve ilk tespitlere göre 93 olan cep telefonu satışının 96’ya yükseldiğini kaydeden tanık polis, bu telefonların 16’sını bulup emare zapt ettiğini belirttikten sonra 70 adet cep telefonunu halen aradıklarına vurgu yaptı.

19 Mart 2018’den beridir mahkeme emriyle poliste tutuklu bulunan zanlılar aleyhine çok sayıda kişinin şikayetçi olduğunu kaydettikten sonra, zanlılar aleyhine mahkemeden temin ettiği süre içinde yaptıklarını sıralayan tanık polis, zanlı Bilge Tarkuç’un kendisine ait kredi kartıyla ödeme yaptığı yüksek meblağlara vurgu yaptı.

Zanlı Tarkuç’un, kendisine ait kredi kartıyla, 4 bin 520 TL hukuk mazbatası ile özel bir hastaneye bin 661 TL ödediğini anlatan tanık polis, Tarkuç’un ayrıca, Dostel’den temin ettiği pos cihazı vasıtasıyla yaptığı taahhütnamelerin bedelini kendine ait kredi kartından ödediğini anlattı.

Tanık polis Takuç’un satışını yaptığı telefonlar için 5 Ocak’ta 5 bin 150 lira 99 kuruş, 5 Mart’ta 3 bin 637 lira 35 kuruş, 16 Mart’ta 2 bin 464 lira 75 kuruş ödeme yaptığını dile getirdi.

Tarkuç’un iki şirkete de, taahhütnamelerin aylık bedeli olan 17 bin 259 lira 34 kuruş ödediğini kaydeden tanık polis, zanlının bu ödemeleri, ödenmeyen faturaların mahkemelik olmamasından ötürü yaptığını izah etti.

“TURKCELL mağduriyeti gideriyor”

Tespit ettiği birçok taahhütname ve şirketlerden gelen IEMA numaraları ışığında, GSM şirketlerine yazı yazdığını kaydeden tanık polis, GSM şirketlerinden gelen yazışmalar sonucunda tespit edilen şahısları, tek tek polis müdürlüğüne davet ettiğini ve bu kişilerin satın aldıkları telefonları tutanak karşılığında alıp emare zapt ettiğini anlattı.

Sahtekârlıkla temin edilen 96 telefonun 14’ünü Lefkoşa’da, 12’sini de Gazimağusa’da tespit edip emare aldığını kaydeden tanık polis, halen 70 adet cep telefonu aradığını anlattı ve “Sahte taahhütnamelerden ilk etapta tespit edilen şahıslardan ifade temin edip, bahse konu kişilerin el yazı örneklerini temin ettik. Ancak, halen aranan şahıslar var. Bahse konu telefonları alan kişilerin TURKCELL tarafından mağduriyeti gideriliyor” dedi.

“Telefonlarında silinen mesajlar var”

Zanlıların telefonlarını inceleyen data uzmanından aldığı ilk bilgiye göre, zanlı Güloğlu’nun cep telefonunda zanlı Bilge Tarkuç ile ilgili silinen çok sayıda metin mesajı ve resim dosyaları bulunduğunu belirten tanık polis, henüz tahkikatını tamamlayamadığına vurgu yaptı.

Tanık polis, zanlılar arasında tutulan herhangi bir kayıt olmadığını ancak aralarında 135 bin TL’lik para aktarımı olduğuna değindi.

Polis ayrıca, halen aradığı taahhütnameler, sahtekârlıkla satışı yapılan cep telefonları ve konu telefonları satın alan kişiler olduğunu belirttikten sonra, zanlılar aleyhine 8’er gün tutukluluk emri temin etti.

“Süre fahiş!”

Zanlı Bilge Tarkuç’u Avukat Batur Sağlamer, Yakup Güloğlu’nu ise Avukat Eylem Şerifoğlu temsil etti.

Her iki avukat da polisin talep ettiği sürenin fahiş olduğunu belirterek, talebe itiraz etti. Avukatlar, polisin talebinin makul olmadığına vurgu yaparak, mahkemeden, kişi özgürlüğüyle kamu menfaati arasındaki ince dengeyi dikkate alarak süre vermesini istedi.

Huzurundaki şahadeti ve avukatların iddialarını tezekkür eden yargıç, konu suçların artışına değindi ve geniş çapta araştırılan suçların açığa kavuşturulması için müdafaanın talebini reddederek, zanlıların 7’şer gün daha poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 09:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104