banner6

8 kişinin kartından “511 Dolar” harcama yaptı

banner37

Lefkoşa’da bir benzin istasyonunda çalışan ve müşterilerin kart bilgilerini çalıp, harcamalar yaptığı belirlenen S.F.S.’yle ilgili tahkikat tamamlandı

8 kişinin kartından “511  Dolar” harcama yaptı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA
 

Bilgisayar mühendisi olan ve pompacı olarak çalıştığı benzin istasyonuna giden müşterilerin kredi kartı bilgilerini gizlice temin edip, bir programla şifrelerine ulaşıp, 8 farklı kişinin kredi kartlarından 411 işlem yapıp toplam 511 USD harcama yaptığı tespit edilen S.F.S., yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

“Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasasına Aykırı Hareket” suçlamasıyla tutuklanan S.F.S. dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
Yargıç Jale Ergüden’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Türker Samancıoğlu’nu dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Samancıoğlu, 14.01.2021 tarihinde alınan bir bilgide KKTC’de bulunan kart hamillerinin rızası olmaksızın kredi kartlarından internet üzerinden kendilerine ait olmayan harcamalar yapılarak Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’na aykırı hareket edildiğinin öğrenildiğini belirtti.
Polis memuru Türker Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde 24.12.2021 - 14.01.2022 tarihleri arasında Lefkoşa'da faaliyet gösteren bir petrol istasyonunda pompacı olarak çalışan Pakistan uyruklu zanlı S.F.S.’nin söz konusu petrol istasyonuna gelen müşterilerin akaryakıt aldıktan sonra ödeme yapmak için kendisine verdikleri kredi kartlarından ödemeyi aldığı sırada kart hamillerinin bilgisi ve rızası olmadan kredi kartı bilgilerini ve güvenlik şifrelerini temin ettiğini kaydetti.
Samancıoğlu, zanlının internet üzerinden bazı uygulamalara kredi kartı bilgilerini girip 8 farklı kişinin kredi kartlarından 411 işlem yapmak sureti ile toplam 511 USD harcama yaptığının tespit edildiğine vurgu yaptı.
Samancıoğlu, aynı gün Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından yapılan operasyonda zanlının çalıştığı iş yerinde tespit edildiğini kaydetti.

 

Cep telefonunda kart bilgilerine ulaşıldı
 

Polis memuru Türker Samancıoğlu, yine zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonu ve suç ile bağlantısı olduğuna inanılan 10.115 TL ve 255 Euro’nun bulunarak emare olarak alındığını anlattı.
Aynı gün zanlının itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını belirten Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde zanlıya ait henüz daha kimlikleri tespit edilemeyen 69 kişiye ve farklı bankalara ait kredi kartı bilgilerinin ve sliplerinin fotoğraflarının olduğunun tespit edildiğine vurgu yaptı.

Samancıoğlu, zanlının aleyhinde yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirterek, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkemede söz alan zanlı, “Hata yaptım. Özür dilerim” dedi.
Yargıç Jale Ergüden, zanlının üç ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde tutuklu kalmasına emir verdi.

 


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110