banner6

9 yıl hapis yatacak

banner37

Güney Kıbrıs’tan bir kilo hintkeneviri ithal ettiren Ali Çetin Amcaoğlu, uzun süreli hapis cezası aldı

9 yıl hapis yatacak
banner99

Emine UYSAL

Girne’ye bağlı Boğazköy’de, 4 ay önce düzenlenen operasyonda, aracında 1 kilo hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan Ali Çetin Amcaoğlu, 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Güney Kıbrıs’tan bir kişi aracılığı ile 1 kilo uyuşturucu madde ithal ettiren ve uyuşturucu ticareti için değil,  şahsi kullanımı için tasarruf ettiğini savunup, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmak isteyen Ali Çetin Amcaoğlu’nun talebi reddedildi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aliye Özçınar ve avukat Ali Hidayet hazır bulundu.

“Kişisel kullanım için tasarruf ettiği kanaatinde değiliz”

Dava kararını okuyan Başkan Melek Esendağlı, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmak isteyen Ali Çetin Amcaoğlu’nun, yurtdışına çıkışı yasak olduğu için Sadi Aldağ’la irtibata geçerek, ona 7 bin Euro verip, Rum tarafında uyuşturucuyu alacağı şahsa yönlendirerek, komisyon karşılığı 979 gram 370 miligram hintkenevirini ithal ve tasarruf ettiğini belirtti.

Esendağlı, Ali Çetin Amcaoğlu’nun söz konusu uyuşturucuyu kişisel kullanımı için ithal ettiği kanaatinde olmadıklarına vurgu yaptı.

Başkan Melek Esendağlı, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Uyuşturucu madde suçlarının mahkemenin gündeminde önemli bir paya sahip olduğuna vurgu yapan Esendağlı, “Gerçekten çok yaygın olan uyuşturucu suçları, özelde bireyleri, genelde toplumu etkiliyor ve toplumda derin yara açıyor” dedi.

Başkan Melek Esendağlı, sanığın işlediği suçun 15 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne işaret edip, sanığın tasarruf ettiği uyuşturucu miktarının 12 gramla sınırlı olan kişisel kullanım miktarının çok üzerinde olmasını aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Yurtdışına çıkışı yasak olan sanığın, Sadi Aldağ aracılığı ile suç işlediğine vurgu yapan Esendağlı, sanığın Aldağ’a 7 bin Euro verip, güneyden bir Rum aracılığı ile 979 gram 370 miligram hintkenevirini ithal ettiğini yineledi.

Esendağlı, Ali Çetin Amcaoğlu’nun suçu planlaması, organize etmesi ve Sadi Aldağ’ı da suça teşvik etmesini aleyhine değerlendirdiklerini söyledi.

Başkan Melek Esendağlı, yaygın ve artış halinde olan uyuşturucu suçlarını işleyenlere kamu yararı gereği, caydırıcı ve ibret verici hapis cezası verilmesi gerektiğine işaret etti.

Esendağlı, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 9 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Girne Boğazköy Piknik alanı yakınında, HL 818 plakalı aracın sürücüsü Ali Çetin Amcaoğlu, polis ekiplerini fark ederek olay yerinden kaçmaya çalışırken, aracıyla kaza yapmış ve aracından çıkarak olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken, polisler tarafından yakalanmıştı.

Narkotik, aracın koltuğunda, iki ayrı paket içinde, 1 kilogram hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirmişti.

Yurtdışına çıkışı yasak olan Ali Çetin Amcaoğlu, 1 kilogram ağırlığındaki uyuşturucu maddeyi, Güney Kıbrıs Rum kesiminden Sadi Aldağ aracılığıyla, 7 bin Euro karşılığında ithal ettiğini itiraf etmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104