Aç bırakıldık, tuvalete gidemedik!

banner37

Askeri bölgeyi ihlal edip kuzeye geçiş yaparken tutuklanan biri kadın 4 mülteci, ek tutukluluk talebiyle çıkarıldıkları Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde hücre koşullarından yakındı

Aç bırakıldık, tuvalete gidemedik!
banner90
banner8

- 3 GÜN DAHA TUTUKLULUK… “Birinci Derece Askeri Yasak Bölgeye Gizlice Girme, İhlal Etme” suçlamasıyla tutuklanan zanlı 1 İ. A. Y., zanlı 2 Y. A. A. Y., zanlı 3 M. A. Y., zanlı 4 İ.A. Y. yargı huzuruna çıkarıldı. Mahkeme, zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi

Emine UYSAL ÇALUDA

   Güney Kıbrıs’tan Akıncılar köyüne 30 Ekim’de askeri bölgeyi ihlal edip gizlice giren biri kadın 4 mülteci, dün ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

   Zanlıların iki gündür polis hücresinde aç bırakıldıkları, tuvalete gidemedikleri ve kötü koşullar altında olduklarını iddia etmeleri üzerine Yargıç Temay Sağer, konuyla ilgili soruşturma açılmasına emir verdi.

   “Birinci Derece Askeri Yasak Bölgeye Gizlice Girme, İhlal Etme” suçlamasıyla tutuklanan zanlı 1 İ. A. Y., zanlı 2 Y. A. A. Y., zanlı 3 M. A. Y., zanlı 4 İ.A. Y. yargı huzuruna çıkarıldı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı İlhan Damdelen, Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Ali Aydoğanlı’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Aydoğanlı, zanlıların, 30.10.2020 tarihinde, Akıncılar’da, tespit edilemeyen bir bölgeden saat 22.00 sıralarında, birinci derece askeri yasak bölge olarak ilan edilen hudut temas hattına gizlice girip ihlal ederek yetkili makamdan izinsiz KKTC'ye giriş yaptıklarının tespit edildiğini anlattı.

   Polis memuru Ali Aydoğanlı, zanlıların, Akıncılar köy dahilinde tespit edilerek suçüstü hali gereği tutuklanarak karakol hücrelerine yerleştirildiğini ve 31.10.2020 tarihinde GKK Askeri Mahkemesi huzuruna çıkarılarak aleyhlerinde iki gün tutukluluk temin edildiğini anımsattı.

   Aydoğanlı, zanlı 1 ve zanlı 2’nin gönüllü ifade verdiklerini ancak ifadelerin teyit ve tekzibinin tam olarak yapılamadığını söyledi.

   Zanlıların beraberinde pasaport ve kendilerini ispatlayacak herhangi bir belge olmadığından gerekli yazışmaların yapılması ve mesele ile ilgili ifadelerin alınması gerektiğini belirten Aydoğanlı, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

“Hücre berbat bir yer”


banner134
   Mahkemede söz alan zanlı 1 İ. A. Y., “Karakolda yemek verilmedi. Tuvalete gidemedim. Betonda yattım. İncecik bir battaniye verildi. Hücre berbat bir yer. Oraya gitmek istemiyorum” dedi.

   Zanlı 2 Y. A. A. Y, “Eşim bir aylık hamile. Başka çocuğum yok. Hayatta tek bir eşim ve doğacak çocuğum var. Ben bir şey istemiyorum. Sadece hamile eşime iyi baksınlar” şeklinde konuştu.

   Zanlı 3 M. A. Y, karakolda aç kaldığını ve tuvalete gidemediğini ileri sürdü. Bir aylık hamile olduğunu söyleyen zanlı 4 İ.A. Y. ise, “Kötü bir şey yapmadık” ifadesini kullandı.

Mahkeme, soruşturma açılmasına emir verdi

   Yargıç Temay Sağer,  tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına ve hamile olan zanlı 4’ün derhal doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi. 
   Sağer, zanlıların aç bırakıldığı ve tuvalete gidemeyip, kendilerine kötü muamele yapıldığına dair iddialar üzerine soruşturma açılmasına ve 1 ay içinde Lefkoşa Ceza Mahkemesi’ne yazılı olarak bildirilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75