banner6

Açık, yaklaşık 2 milyon TL

banner37

İskele Gençler Birliği Spor Kulübü Başkanı Mustafa Gülcan, Capital Bank’ın İskele Şube Müdürlüğü’nü yaptığı dönemde özel ve tüzel kişilere ait hesaplardan zimmetine yüklü miktarda para geçirdiği suçlamasıyla tutuklandı

Açık, yaklaşık 2 milyon TL
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Capital Bank’ın İskele Şube Müdürlüğü’nü yaptığı dönemde özel ve tüzel kişilere ait 29 hesaptan dolandırmak kastı ile hile yaparak toplam 770 bin 665 TL ve 169 bin 667 sterlin nakit parayı çekip sahtekârlıkla para ve mal temin ettiği iddia edilen Mustafa Gülcan polis tarafından tutuklandı.

İskele Gençler Birliği Spor Kulübü’nün Başkanlığı’nı da yapan zanlı Mustafa Gülcan aleyhine soruşturma maksatlı 3 günlük tutukluluk emri alındı.

Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Yakup Bahit, mahkemeye aktardığı yeminli şahadetinde banka yetkililerinin şikayeti üzerine, 29 hesaba ait 32 dekontta inceleme yaptıklarını açıkladı.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Yakup Bahit’i tanık olarak dinletti.

Tanık polis çavuşu Yakup Bahit, zanlının, 28 Şubat 2017 ve 29 Aralık 2017 tarihleri arasında Capital Bankası İskele Şubesi’nde müdür olarak çalıştığı sırada, tüzel ve özel kişilere ait hesaplardan dolandırmak kastı ile hile yaparak toplam 770 bin 665 TL ve 169 bin 667 sterlin nakit parayı çekmek suretiyle sahtekârlıkla mal ve para temin ettiğini söyledi.

Polis çavuşu, polise yapılan şikayet üzerine zanlının 8 Mart 2018 tarihinde derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Meselenin henüz yeni başladığını, alınacak birçok ifade ve incelenmesi gereken evraklar olduğunu anlatan tahkikat sorumlusu, bu nedenle de zanlının tahkikatın selameti açısından 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı Ahmet Özlemler’in sorularını yanıtlayan polis çavuşu Yakup Bahit, meselenin 8 Mart 2018 tarihinde bilgilerine geldiğini, şu anda 32 adet dekontta inceleme yapıldığını dile getirdi.

Yakup Bahit, hesap sahiplerinin isimlerinin belli olduğunu, ancak henüz kendilerine ulaşılmadığını, bu kişilerin tespit edilerek ifadelerinin alınacağını ifade etti.

Konunun bilgilerine Capital Bank yetkilileri tarafından getirildiğini ve banka yetkililerinin ifadesi doğrultusunda tahkikata başladıklarını belirten Bahit, zanlının ise konuyla ilgili şu ana kadar herhangi bir beyanı olmadığını açıkladı.

Tanık polis, meseleyle ilgili banka dekontları olduğunu, hesapların mevcut olduğunu, tüm bunların incelemelerinin yapılacağını, 4 kişilik bir ekip kurulduğunu ve gerekli soruşturmanın yapıldığını söyledi.

Zanlının avukatı Erdal Öncü’nün sorularını da yanıtlayan tahkikat sorumlusu Yakup Bahit, mesele de şikâyetçinin bankanın yetkilileri olduğunu, müşterilerin bilgisi olmadan hesaplardan para çekildiğini kaydetti.

Banka yetkililerinin ifadesine göre, 2017 yılında denetime başlandığını ve denetimin hâlâ devam ettiğinin kendilerine bildirildiğini anlatan Bahit, Merkez Bankası’nın konu ile ilgili denetim yapıp yapmadığını bilmediğini belirtti.

Polis çavuşu, kendilerine ifadenin önceki gün akşamüzeri verildiğini ve onun ardından araştırmaya başladıklarını dile getirdi.

Zanlının avukatı Erdal Öncü, şeffaf ve adaletli bir şekilde tahkikat yapılabilmesi, gerçeğin ortaya çıkması için 3 günlük tutukluluk süresine itiraz etmediğini söyledi.

Erdal Öncü, bu işte bankanın da sorumluluğu varsa, tüm sorumluluğun bu zanlıya kalmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yargıç Umut İnan soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını emretti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 11:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104