banner6

Adalet bunun neresinde?

banner37

Ülkede infial yaratan ölümlü bir trafik kazasıyla ilgili dramatik gelişmeler yaşanıyor. Değirmenlik - Girne dağ yolunda üç kişinin hayatını kaybettiği feci kazanın sanığı, TIR şoförü Safa Güngör'ün Türkiye'ye iade edilmesi kararına büyük tepki gösteren acılı aileler, dün, İçişleri Bakanlığı önünde pankartlı eylem yaptı.

Adalet bunun neresinde?
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Değirmenlik-Girne dağ yolunda 2’si öğrenci, 3 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasıyla ilgili 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan tır şoförü Safa Güngör’ün Türkiye’ye iade edilmesi kararına büyük tepki gösteren acılı aileler, bu kararın düzeltilip, sanığın ülkemizde aldığı cezayı çekmesini istiyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye’ye iadesine karar verilen TIR şoförü Safa Güngör’le ilgili bu karar acılı aileleri ayağa kaldırdı.

Aileler dün saat 10.00’da, İçişleri Bakanlığı önünde pankartlı eylem yaptı. “KKTC’de 6 yıl 8 ay, TC’de 2 yıl, adalet bunun neresinde?” diye pankartlarla yollara dökülen aileler, Safa Güngör’ün Türkiye’ye iade edilmesi kararına isyan etti.

Bakanlık önündeki eylemlerinde davul çalarak pankart açan aileler, yetkililerden adalet istedi.

Açılan pankartlarda, “KKTC’de 6 yıl 8 ay, TC’de 2 yıl, adalet bunun neresinde?” “Adalet sağlanmadan acılı aileler sevinir mi?” ifadeleri yer aldı.

Aileler ayrıca, böylesine ciddi ve toplumu derinden sarsan bir olaya herhangi bir sivil toplum örgütünün destek vermemesine de tepki gösterdi.

Müsteşarla görüştüler

Bakanlık önündeki eylemin ardından İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara ile bir araya gelen acılı aileler, görüşme sonrası açıklama yaptı.

Aileler, “Kararı iptal ettirmeye çalışacağız, ellimizde başka bir şey gelmiyor. Adalet istiyoruz, cezası neyse burada çeksin, başka bir şey istemiyoruz. Müsteşar bize ‘kararı iptal ettirmeye çalışacağız’ dedi. Bunun dışında yapacak bir şey yok” dedi.

Öztürk: 10 bakan kararı bu hale getirdi

Kazada hayatını kaybeden İlayda Öztürk’ün acılı babası Salih Öztürk, de 6 yıl 8 ay cezaya çarptırılan tır şoförünün Türkiye’ye iade kararına 10 bakanın tümünün imza koyduğunu belirterek, aileleri hiç düşünmediklerini söyledi.

“Bizim ne çektiğimizi biliyorlar mı?” diye soran Salih Öztürk, bu kararın düzeltilmesini istedi.

Münevver Öztürk de yetkililerin kendilerine iki ülke arasında 1988’de suçluların iadesi anlaşması yapıldığını anımsatıp, ortada hukuki bir karar bulunduğunu ve yapılacak fazla bir şeyin olmadığını söylediğini anlattı.

Öztürk, yetkililerin, “Ama bunu durdurmaya çalışacağız. Eninde, sonunda gideceğini biliyoruz. Ancak en azından 3 ya da 5 yıl burada yatsın, bu süreç uzasın istiyoruz” dediğini aktardı.

Manici: Tatmin edici bir şey söylenmedi

Aynı kazada hayatını kaybeden Sude Manici’nin annesi Yeliz Manici de içlerinin rahat olmadığını belirterek, “Eğer ciddi anlamda bir karar çıkmazsa, daha büyük eylemler yapacağız” şeklinde konuştu.

Yaşadıkları onca acıya rağmen ilgili bakanın hallerini hiç sormadığından da yakınan Manici, acılı ailelere iki günde bir psikolog gönderileceği sözünün de havada kaldığını söyledi.

Aygün: Hukuki formül arayacağız

Avukat Muhammet Aygün de kendisinin ve bakanlık avukatlarının katkı koyacağı hukuki bir formül bulmak istediklerini belirtti.

Aygün, yapılacak görüşmelerden olumlu sonuç almayı umduklarını ifade eden Aygün, sürecin birkaç haftayı bulabileceğini söyledi.

Kara: Açıklama yapmak için bakanımdan izin almadım

Eylemin ardından görüşlerini almak istediğimiz İçişleri Bakanı Müsteşarı Gürkan Kara ise açıklama yapmak istemedi.

Müsteşar Kara, “Bakanımda izin almadım. Benim bir açıklama yapmam doğru olmaz. Yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Aileler size ne söylediyse o” diye konuştu.

Fotoğraflar Uğur KAPTANOĞLU

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 09:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104