Afrika davasında son celseye gelindi

banner37

‘Karikatür Davası’nın dünkü celsesinde, savunma avukatları hitaplarını yaptı, savcının hitabını yapması için dava 25 Nisan’a ertelendi

Afrika davasında son celseye gelindi

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın sanık oldukları ve kamuoyunda ‘Karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek” ve “TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozmak” amacıyla karikatür yayınlanmasıyla ilgili davanın dünkü celsesinde savunma avukatları hitaplarını yaptı.

Dava Savcı Ergin Atıcı’nın hitabını yapması için 25 Nisan tarihine ertelendi. Dava, savcının hitabını yapmasının ardından karara kalacak. Davayı, yabancı basın da takip etti. Duruşmayı, Fransız basınından bir muhabir de izledi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davanın dünkü celsesinde İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukat Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu.

Avukat Tacan Reynar, 39 tanığın dinlendiği davanın sonuna gelindiğini belirtti. Reynar, TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın Afrika Gazetesi yazarlarını hedef gösterdiği açıklamalarını anımsattı.

Dönemin TC Büyükelçisi Derya Kanbay’ın mahkemeye gelip, şikayetçi olduğuna dair beyanda bulunmadığına vurgu yapan Reynar, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da şikayeti olduğuna dair şikayet dilekçesi olmadığına işaret etti.

Türkiye’deki şiddet ortamının artmakta olduğuna vurgu yapan Reynar, “Kıbrıslı Türkler de bu şiddet ortamına çekilmek isteniyor” dedi.

Reynar, özetle şöyle devam etti:

“Ortada bir suç varsa ki bize göre yoktur, ortada şikayetçi yok” dedi. Reynar, “Tüm ada AB toprağıdır. Uluslararası hukuk ve uluslararası örgütler bizi gözetliyor. Bu yargılama aslında Türkiye Cumhuriyeti iktidarının gölgesi altındadır. Bu yargılamada düşünce ve ifade özgürlüğünü savunuyoruz. Gazetecilerimiz 6 aydır sanık kutusunda ve hiç de adil olmayan bir yargılamayla karşı karşıyadırlar. Yıllardır tecrit altında olan Kıbrıslı Türklerin elinde kalan son özgürlüğü de kaybedecek miyiz? Özgürlüklerimiz kısıtlanmak isteniyor. Kıbrıslı Türklerin, demokratik, çağdaş, yüzü batıya dönük ideallerini destekleyen bir karar talep ediyoruz.”

Atlı: Sanıkların her ikisi de beraat etmelidir

Bazı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına atıfta bulunan Avukat Mine Atlı da, düşünce özgürlüğünün önemine vurgu yaparak, “Evet efendim, getirilen bu davayla ülkemiz demokrasisine yapılan taarruz karşısında dik durmalıyız. Yüksek Mahkeme’nin de dediği gibi hedefimiz daima ileri olmalıdır ve dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve mahkeme kararlarına yarattığı içtihadı prensipler ışığında, sanıkların her ikisi de beraat etmelidir” ifadelerini kullandı.

Yargıç Cenkay İnan, davayı iddia makamını temsil eden savcının hitabını yapması için 25 Nisan’a saat 11.00’e erteledi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER