Afrika davasının kararı 16 Mayıs'ta

banner37

6 aydır devam eden ‘Karikatür Davası’nın duruşmaları tamamlandı. Dünkü celsede savcının da hitabını yapmasının ardından dava karar için ertelendi

Afrika davasının kararı 16 Mayıs'ta
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın sanık oldukları ve kamuoyunda ‘Karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek” ve “TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozmak” amacıyla karikatür yayınlanmasıyla ilgili 6 aydır devam eden davanın duruşmaları bitti.

Davanın dünkü celsesinde savcının hitabını yapmasının ardından dava karar için 16 Mayıs saat 14.00’e ertelendi.

Son duruşmayı, Afrika Gazetesi’nin yazarları ve sempatizanları da izledi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davanın dünkü celsesinde İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukat Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu.

Savcı Ergin Atıcı, Afrika Gazetesi’nde 8 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan ve Yunan heykelinin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başına işediği kolajın Erdoğan’a hakaret ve aşağılama içerdiğini ileri sürdü.

banner134
Savcı Atıcı, yayınlanan kolajda Recep Tayyip Erdoğan’ın herhangi bir düşünce veya icraatının da eleştirilmediğini savundu.

Atıcı, kolajın yayınlanmasının ardından gazetenin tepki çektiğini, sivil toplum örgütlerinin gazeteye siyah çelenk bıraktıklarını ve istenmeyen hadiseler olduğuna değinip, yayın nedeniyle ülkede iki kutup oluştuğunu ileri sürdü.

Savcı Atıcı, Ali Osman Tabak ve Şener Levent’in iki ülkenin arasını bozma niyetiyle hareket ettiklerini savundu.

Atıcı, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunan figürü kullanılarak, aşağılandığını ileri sürdü.

Bazı AİHM kararlarına atıfta bulunan Atıcı, bir buçuk saat süren hitabının sonunda şunları söyledi:

“Yabancı devlet cumhurbaşkanın saygınlığının ve itibarının korunması demokratik toplum için gerekli bir durumdur. Sanık Şener Levent, şahadetinde dedi ki; ‘Gazeteciliğin en iyi tanımını George Orwell yapmıştır ve demiştir ki, birilerinin istemediği bir şeyi yazmak demektedir.’ Peki birilerinin istemediği bir şey istediği gibi yazmak mıdır gazetecilik? Tabii ki hayır. Basın özgürlüğü, kamunun gerçekleri öğrenmesi hakkının, gazeteciler aracılığıyla kullanılması demektir. Bu özgürlük, kesinlikle gazeteciler için bir imtiyaz değildir. Gazeteci, basın özgürlüğüne sığınarak, her istediğini yazma hakkına sahip olamaz. Tam tersine, gazeteci olmanın getirdiği görev ve sorumluluklar çerçevesinde yazmalıdır.”

Atıcı, sanıkların mahkûm olmalarını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, davayı kararı okumak üzere 16 Mayıs saat 14.00’e erteledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75