Ağaçları ısınmak için kesmişler

banner37

Yedikonuk köyünde izinsiz ağaç kestikleri için tutuklanan 2 genç, mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerine 3’er günlük tutukluluk emri alındı

Ağaçları ısınmak için kesmişler
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Yedikonuk köyünde izinsiz ağaç kestikleri sırada polis tarafından suçüstü yakalanan Ali Akdemir ve Yusuf Akdemir, dün İskele’de mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhlerine 3’er günlük tutukluluk emri alındı.

Polis zanlıların odun satışı yaptıkları yönünde bilgi aldıklarını beyan etse de zanlıların bu iddiayı kabul etmedi ve ağaçları ısınmak için kestiklerini söyledi.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, Ziyamet Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Okay Öğdü’yü tanık olarak dinletti.

Tanık polis Okay Öğdü, zanlıların dikili ağaçlara zarar verme suçlarına methaldar olduğunu söyledi.

Polis memuru, zanlıların 1 Kasım 2018 tarihinde saat 01.30’da Yedikonuk’ta ormanlık alanda 2 adet zeytin ağacını izin almadan ağaç motoruyla kestikleri sırada suçüstü yakalandıklarını kaydetti.

Zanlıların suçu işlerken kullanımlarındaki araç ve ağaç kesme motorunun emare olarak alındığını anlatan tahkikat memuru, zanlıların gönüllü ifade verip suçlarını kabul ettiklerini dile getirdi.

Okay Öğdü, ağaçların kesildiği arazinin orman arazisi olmadığını, kişiye ait olduğunu ancak arazinin sahibini hâlâ tespit edemediklerini aktardı.

Tanık polis, yine zanlıların odun satışı yaptıkları yönünde bilgi aldıklarını ve bu bilgiyi araştıracaklarını açıkladı.

Zanlıların methaldar oldukları suçun 7 yıla kadar hapislik öngören ciddi bir suç olduğunu işaret eden Öğdü, zanlıların ağaçları kendileri için kestiklerini söylediklerini bildirdi.

Polis memuru, zanlıların ifadelerinde örtüşmeyen kısımlar olduğunu söyledi. Gönüllü ifadelerin teyit ve tekziplerinin yapılacağını ifade eden tahkikat memuru, bölgede faili meçhul benzeri suçlar olduğunu işaret etti.

Tanık polis mahkemeden zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Mahkemenin söz vermesi üzerine zanlı 1 Ali Akdemir, ısınmak amacıyla ağaçları kestiklerini, pişman olduğunu ve cezasını çektikten sonra kestiği ağaçların yerine yenilerini dikeceğini söyledi.

Zanlı 2 Yusuf Akdemir ise, daha önce sabıkası olmadığını, ısınmak için ağacı kestiğini ve suçunu kabul ettiğini ancak odun satmak için bu suçu işlemediğini kaydetti.

Yargıç Mesut Mesutoğlu zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını emretti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER