Aile meclisi, Meryem’i öldürmekle görevlendirdi

banner37

Eşi Meryem Doğu ile birlikte Memduh Ulugün’ü öldürmekten yargılanan ve önceki celsede yeminli şahadet veren Mehmet Doğu’yu sorgulayan davanın Savcısı Egemen Metay sanığı cinayeti planlayarak işlemekle itham etti

Aile meclisi, Meryem’i  öldürmekle görevlendirdi
banner90
banner99

Meyil AVCAN

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin huzurunda görüşülen Memduh Ulugün cinayeti davasının dünkü celsesi oldukça hareketli geçti.

   Eşi Meryem Doğu ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle, eşiyle birlikte Memduh Ulugün’ü planlayarak öldürmekten yargılanan ve bir önceki celsede tanık kürsüsüne çıkarak yeminli şahadet veren Mehmet Doğu, dünkü celsede de Kıdemli Savcı Egemen Metay tarafından sorgulandı.

   Kıdemli Savcı Egemen Metay’ın yönelttiği sorular doğrultusunda, ‘Memduh abi’ dediği ev sahibi Memduh Ulugün ile çok yakın ailevi ilişkileri olduğunu ve Ulugün’ün eşine ehliyet ve araba almak da dâhil birçok işlerinde yardım ettiğini, kendisiyle birlikte veya kendisinin olmadığı zamanlarda da Meryem Doğu ile Memduh Ulugün’ün sık sık bir araya geldiğini anlatan Mehmet Doğu, hiç eşinden ve Memduh Ulugün’den şüphelenmediğini savundu.

   Eşinin kendi isteğiyle Memduh Ulugün ile birlikte olduğuna inanmadığını sık sık tekrarlayan Mehmet Doğu, yaşanan bazı olaylardan sonra şüphelenmeye başladığını, eşine sorduğunda gerçekleri öğrendiğini, daha sonra eşi ile Memduh Ulugün’ü yüzleştirmek istediğini, daha önce mahkemeye emare yapılan video görüntülerini de elinde delil olması için çektiğini iddia etti.

   Olay günü de, eşini Memduh Ulugün’ü bıçaklarken gördüğünü ve onları ayırmaya çalıştığını iddia eden Mehmet Doğu, hiçbir zaman Ulugün’ü öldürmeyi düşünmediğini öne sürdü.

   Kıdemli Savcı Egemen Metay ise, sanığı sorgularken sık sık doğruları söylememekle itham etti ve özetle, Memduh Ulugün’ün eşiyle ilişkisi olduğunu öğrendikten sonra, Ulugün’e, eşiyle boşanması, kendilerine 100 bin sterlin vermesi veya ölmesi olarak üç seçenek sunduğunu söyledi.

   Ulugün’ün eşi Meryem Doğu ile ilişkisi olduğunu kabul etmemesi üzerine, aile meclisinin toplanarak ‘namuslarını temizlemek için’ Memduh Ulugün’ün öldürülmesine karar verdiklerini ve bunu yapması için de Meryem Doğu’yu görevlendirdikleri iddiasını ortaya koyan Kıdemli Savcı Metay, “Eğer Memduh Ulugün, sizin sunduğunuz üç şıktan birini kabul etmiş olsaydı bugün yaşıyor olacaktı. Kabul etmediği için aile meclisi olarak namusunuzu temizlemek için Meryem’e öldürme görevi verdiniz. Olay günü de Memduh beyi sen tuttun, Meryem de bıçakladı” dedi.

Kardeşi de ifade verdi

   Mehmet Doğu’nun sorgulanmasının tamamlanmasının ardından, cinayetin hemen ardından sanığın telefoniyen arayıp olay yerine çağırdığı kardeşi İsmail Doğu tanık olarak dinletildi.

   11 kardeş olduklarını ve Mehmet Doğu’nun en büyükleri olduğunu belirten İsmail Doğu, ayrıca yengesi olan Meryem Doğu’nun aynı zamanda amcalarının kızı olduğunu da açıkladı.

   Hemen hemen her hafta sonu babaları olarak gördükleri ağabeyleri Mehmet Doğu’nun evinde mangal yaktıklarını ve Memduh Ulugün’ün de bu yemeklere katıldığını anlatan İsmail Doğu, yengesi Meryem Doğu’nun olaydan bir süre önce kendilerini arayarak boşanmak istediğini söylediğini belirtti.

   Cinayetin ardından, Mehmet Doğu’nun kendisini arayarak “Çabuk gel. Meryem Memduh abiyi bıçakladı. İlaç içirip ırzına geçmiş” dediğini söyleyen İsmail Doğu, Meryem Doğu’nun Memduh Ulugün ile rızasıyla ilişki yaşayacak birisi olmadığını savundu.

   Mahkeme, tarafların hitaplarını yapmaları için davayı 20 Haziran tarihine erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108