banner6

Aile yemeğinde kan döküldü

banner37

Bayram yemeği için evde bir araya gelen Salih Hasgemici ile dayısı Hasan Merthoca arasında başlayan sözlü tartışma büyüyerek baltalı, kürekli kavgaya dönüştü

Aile yemeğinde kan döküldü
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Girne’de geçtiğimiz akşam akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Bayram yemeği sırasında, dayı ile yeğen arasında çıkan tartışma, baltalı ve kürekli kavgaya dönüştü.

Yeğeninin ağzına bıçak sokup, kız kardeşinin kolunu balta ile kırdığı iddia edilen ve başına aldığı kürek darbesi sonrası kafatası çatlayan 62 yaşındaki Hasan Merthoca hastaneye kaldırılırken, 33 yaşındaki Salih Hasgemici ise tutuklanarak dün mahkemeye çıkarıldı. Girne’de nöbetçi mahkemeye çıkarılan Salih Hasgemici, 3 gün polis nezarethanesinde tutuklu kalacak.

Dayı ile yeğen arasındaki tartışma büyüdü..

Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun’un huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Doğa Tokay, tanık olarak Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Polis Memuru Mustafa Özmüezzin’i dinletti.

Meselenin tahkikat memuru olan Mustafa Özmüezzin, zanlı Salih Hasgemici’nin 25 Haziran tarihinde Girne’ye bağlı Karaoğlanoğlu’nda meydana gelen adam öldürmeye teşebbüs, ağır yaralama, yaralama ve vahim zarar suçlamalarıyla tutuklandığını ifade etti.

25 Haziran tarihinde saat 23.50 sıralarında, Karaoğlanoğlu’nda yer alan zanlı Salih Hasgemici’ye ait ikametgahta bayramlaşma maksadıyla bulunan müşteki Hasan Merthoca ile zanlı Salih Hasgemici arasında sözlü tartışma başladığını kaydeden Mustafa Özmüezzin, sözlü tartışmanın büyüdüğünü ve müştekinin tasarrufunda bulunan bıçağı zanlı Salih Hasgemici’nin ağzına sokmak suretiyle zanlıyı ciddi şekilde yaraladığını belirtti.

O esnada zanlının yere düştüğünü belirten Mustafa Özmüezzin, müşteki Hasan Merthoca’nın olay yerinde park halinde olan arabasına gidip, arabasının içerisinde bulunan baltayı alarak yeniden öldürmek maksadıyla zanlıya saldırdığını ve müştekinin gelişi güzel salladığı baltanın o esnada araya girmeye çalışan zanlının annesi S. M.’nin sol koluna isabet ettiğini ve S. M.’nin kolunda ciddi şekilde kırık meydana geldiğini aktardı.

Zanlı Salih Hasgemici’nin evinin bahçesinde bulunan küreği alarak öldürmek maksadı ile müşteki Hasan Merthoca’nın başına vurarak müştekiyi ciddi şekilde darp ettiğini dile getirdi.

Olay sonrası zanlı, müşteki ve S. M.’nin hastaneye kaldırıldığını, zanlı ve S. M.’nin tedavilerinin ardından taburcu edildiğini, müşteki Hasan Merthoca’nın ise başına aldığı darbe sonucunda kafatasında çatlaklar meydana geldiğini ve kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını kaydetti.

3 gün tutukluluk talep edildi

Meselenin, tahkikatı yeni başlayan ciddi bir mesele olduğuna değinen Mustafa Özmüezzin, 5 kişiden ifade alındığını, alınması gereken başka ifadeler olduğunu, zanlının tutuklanmasının ardından gönüllü ifade verdiğini ve gönüllü ifadesinin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini belirterek zanlının tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlının methaldar olduğu suçların çok ciddi ve Ceza Yasası’nda yer alan en ağır suçlar arasında olduğunu vurgulayan Savcı Doğa Tokay, bu safhada soruşturmanın selameti açısından zanlının 3 gün süreyle polis nezarethanesinde tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlı avukatı iddiaları reddetti

Tahkikat memurunun şahadetinde yer alan suçlamaları kabul etmediğini dile getiren zanlı avukatı İbrahim Yapıcıoğlu, zanlı Salih Hasgemici’nin bayram yemeği amacıyla akrabalarını evine yemeğe davet ettiğini, müştekinin zanlının dayısı ve aynı zamanda zanlının eşinin de amcası olduğunu açıkladı.

Meselenin bir nefsi müdafaa olduğunu savunan avukat Yapıcıoğlu, birlikte yemek yiyen zanlı ve müştekinin aynı zamanda alkol aldıklarını ve aralarında yaşanan sözlü tartışma sonrası müştekinin zanlıya saldırdığını ve zanlının nefsi müdafaa amacıyla müştekiyi ittiğini ve yere düşen müştekinin başını yerde bulunan bordür taşına çarptığını iddia etti. Avukat İbrahim Yapıcıoğlu 3 günlük tutukluluk süresine ise itirazda bulunmadı.

“Müşteki aynı zamanda zanlı konumunda”

Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun, meselenin önemine ve ciddiyetine dikkat çekerek şu anda mahkeme huzuruna çıkarılamayacak durumda olan müşteki konumundaki Hasan Merthoca’nın aynı zamanda zanlı konumunda olduğunu da vurguladı.

Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun, zanlının tahkikat amacıyla 3 gün süreyle polis nezarethanesinde kalmasını emretti.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017, 09:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104