Akacan ‘eliyle’ ve ‘sözlü’  olarak talimat verdi

banner37

Savunma avukatlarının itirazlarının ardından savcılık ithamnamenin suç tafsilatını genişletti ve Bulut Akacan ve korumalarının dava konusu suçları nasıl işlediğini daha açık bir şekilde belirtti:

banner87
Akacan ‘eliyle’ ve ‘sözlü’  olarak talimat verdi
banner90
banner8

İTHAMLAR YAPILDI, DURUŞMALAR BAŞLADI… Sanık Bulut Akacan, Orçun Özorçun ve Vasıf Kurbanov, Girne’de faaliyet gösteren ‘Foodforfit’ isimli restoranda Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’na yönelik ‘yasadışı saldırıda’ bulunma suçlarından itham edildi. Ayrıca sanık Bulut Akacan’ın Erhan Başay’ın aşağıya indirilmesini sağlamak için ‘eliyle’ ve ‘sözlü’ olarak korumalarına ‘talimat vermek’, ‘teşvik etmek’ ve ‘cesaret vermek’ suretiyle talimat verdiği, bunun üzerine de Vasıf Kuranov’un olay yerinde bulunan Zeki Asımoğlu’nun yüz kısmına defalarca yumruk vurarak yere düşürdüğü suçlaması da getirildi. Sanıkların üçü de aleyhlerindeki davaları kabul etmedi ve duruşmalar başladı.

4 TANIK DİNLENDİ, 4 EMARE SUNULDU… Girne’de alacak-verecek meselesi nedeniyle çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan işadamı Bulut Akacan ve korumalarının davasının dünkü celsesinde, savunmanın bir önceki celsede ‘ithamnamedeki suç tafsilatının yeniden tadil edilmesine’ yönelik talebi yerine getirildi ve yargı süreci resmen başlamış oldu. Sanıklara bir önceki ithamnamede olduğu gibi ‘vahim zarar’, ‘yaralama’ ve ‘darp’ suçlarından toplam 6 dava getirilirken, duruşmaya tanıkların dinlenmesiyle devam edildi. İddia makamı dün mahkemeye 4 tanık dinletti, 3 emare sundu.

AKACAN’IN RAHAT TAVIRLARI DİKKAT ÇEKTİ… İşadamı Bulut Akacan’ın dün duruşma salonundaki rahat tavırları dikkat çekti. Mahkemenin her ara verişinde yerinden kalkan Bulut Akacan’ın, sahibi olduğu HABERCİ gazetesinin yetkililerinin yanına giderek “Size anlattıklarımı yazın” şeklinde direktifler vermesi dikkat çekti. Bu arada kamera görüntülerinin izlendiği sırada Bulut Akacan’ın avukatlarından olan Mustafa Asena’nın gülmesi üzerine, mahkeme başkanı kendisini uyardı; Asena da ‘Gülmeden edemeyeceğim’ deyip duruşma salonundan ayrıldı.


Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle Erhan Başay’ın yemek yediği restoranda çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan işadamı Bulut Akacan ve korumalarının davası görüşülmeye devam ediyor.


Dün sabah saat 10.30 sıralarında başlayan duruşmada, savunmanın bir önceki celsede ‘ithamnamedeki suç tafsilatının yeniden tadil edilmesine’ yönelik talebi yerine getirildi ve yargı süreci resmen başladı.


Sanıklara bir önceki ithamnamede olduğu gibi ‘vahim zarar’, ‘yaralama’ ve ‘darp’ suçlarından toplam 6 dava getirilirken, duruşmaya tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.


Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü celsede, iddia makamı mahkemeye 4 tanık dinletirken, 4 de emare sundu, iddia makamının tüm tanıkları da savunma avukatları tarafından tek tek sorgulandı.


Ayrıca duruşmada 7 Ocak’ta meydana gelen kavga görüntüleri de bir kez daha izlendi.


Tanıkların dinlenmesinin ardından Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti duruşmayı kaldığı yerden devam edilmek üzere yarın saat 10.30’a tehir etti.

Akacan’ın rahat tavırları dikkat çekti


Adı daha önce çeşitli suçlara karışan işadamı Bulut Akacan’ın duruşma salonundaki rahat tavırları dikkat çekti.


Mahkemenin her ara verişinde yerinden kalkan Akacan’ın, sahibi olduğu HABERCİ gazetesinin yetkililerinin yanına giderek “Size anlattıklarımı yazın” şeklinde direktifler vermesi dikkat çekti.


Bu arada kamera görüntülerinin izlendiği sırada Bulut Akacan’ın avukatlarından olan Mustafa Asena’nın gülmesi üzerine, mahkeme başkanı kendisini uyardı; Asena da ‘Gülmeden edemeyeceğim’ deyip duruşma salonundan ayrıldı.

Mahkeme suç tafsilatını uygun buldu


Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü celsede, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, sanık Bulut Akacan’ın avukatları Kıvanç Rıza ile Mustafa Asena, sanık Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki ve sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay hazır bulundu.


Davanın dünkü celsesinde, savunma avukatlarının bir önceki duruşmada yaptığı itiraz üzerine ithamnamedeki suç tafsilatı tadil edildi.


Savunma avukatları, suç tafsilatında yer alan bazı ibarelerin mahkemenin verdiği direktife uygun bir şekilde yapılmadığını ve tafsilatın ‘yine’ yeterince açık olmadığını öne sürdü.


Ancak mahkeme, tadil edilen ithamnamenin uygun olduğuna kanaat getirerek, savunmanın bu yöndeki itirazını reddetti.

Sanıklar ithamı kabul etmedi


İddia makamı tarafından hazırlanan ithamnamenin tadil edilmiş şeklinde, tıpkı bir önceki ithamnamede olduğu gibi her üç sanığa da ‘vahim zarar’, ‘yaralama’ ve ‘darp’ suçlarından toplam 6 dava getirildi.


Sanık Bulut Akacan, Orçun Özorçun ve Vasıf Kurbanov, Girne’de faaliyet gösteren ‘Foodforfit’ isimli restoranda Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’na yönelik ‘yasadışı saldırıda’ bulunma suçlamasından itham edildi.


İthamnamenin tafsilat kısmına eklenen ‘suç izahatleri’ arasında en dikkat çeken olgu, sanık Bulut Akacan’ın Erhan Başay’ın aşağıya indirilmesini sağlamak için ‘eliyle’ ve ‘sözlü’ olarak korumalarına ‘talimat verdiği’, suça teşvik ettiği ve suç için cesaretlendirdiği, bu talimat üzerine de Vasıf Kuranov’un olay yerinde bulunan Zeki Asımoğlu’nun yüz kısmına defalarca yumruk vurarak yere düşürdüğü suçlaması oldu.


Tüm sanıklar, itham edildikleri suçlamaları kabul etmediğini beyan ettikten sonra duruşmaya geçildi.

Tanıklar dinlenmeye başladı


İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, mahkemede toplamda 17 tanık dinleteceğini belirterek, ilk olarak Telsim Vodafone’da görev yapan Erman Aknur’u kürsüye çağırdı.


Aknur, sanıkların 7 Ocak tarihinde yaptıkları görüşmeler ile mesajların kayıtlarını sundu, mahkeme telefon dökümlerini emare olarak aldı.


Aknur’un ardından tanık kürsüsüne 7 Ocak tarihinde Girne Adli Şube’de görev yapan, ancak şu anda Trafik Şube Amirliği’nde görevine devam eden polis memuru Yağız Kol çıktı.


Yağız Kol, 7 Ocak’ta meydana gelen olayın polisin bilgisine gelmesinin ardından olay yerine gittiklerini ve Asımoğlu’nu yerde sırtüstü yatar bir şekilde ve kanlar içinde bulduğunu; Erhan Başay’ı ise ayakta ‘topal’ bir şekilde gördüğünü belirtti.

Kamera görüntüleri izletildi


Görevi gereği bölgedeki kamera görüntülerini incelediğini belirten Kol, görüntüleri mahkemede izletti.


Kol, kamera görüntülerine göre Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nun restoranda yemek yediği sırada, sanık Bulut Akacan’ın, Başay ve Asımoğlu’nun yanına gittiğinin görüldüğünü söyledi.


Yağız Kol, Erhan Başay’ın eliyle Akacan’a işaret yapması üzerine Bulut Akacan’ın onun elini tuttuğunu, bunun ardından da korumalarının hemen oraya geldiğini söyledi.


Görüntülerde sanık Vasıf Kurbonov’un birkaç kez Asımoğlu’nu uzaklaştırdığını, sanık Orçun Özorçun’un ise Erhan Başay’ın kolundan tuttuğunun görüldüğünü belirtti.


Sanık Bulut Akacan’ın ise Erhan Başay’ın boynuna sarılıp tekme atmaya çalıştığı sırada dengesini kaybettiğini, bu sırada da Zeki Asımoğlu’nun onu tutmaya çalıştığını belirten Kol, daha sonra Vasıf Kurbanov’un Asımoğlu’na ilk yumruğu attığını dile getirdi.


Kol, Kurbanov’un Asımoğlu’na 4 yumruk attığına dikkat çekerek, “Sanık 5’inciyi denedi ama Asımoğlu yere düştüğü için atamadı” dedi.

Savunma avukatları polisi sorguladı


Savunma avukatları, kamera görüntülerinin mahkemeye sunulmasının ardından polis memuru Yağız Kol’u çapraz sorguya aldı.


Sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay, tanık polisin kamera görüntülerinde anlattığı her şeyi kendisinin tamamen farklı gördüğünü belirterek, “Tanık polisin anlattıkları tamamen taraflı ve ahkâm kesmek için yapılmıştır” dedi.


Sertbay, müvekkilinin baştan sona yaptığı tüm hareketlerin tamamen ayırmaya yönelik olduğunu öne sürerek, “Vasıf istese Erhan’ı ‘vura vura bitta’ ederdi, ama yapmadı” yorumunda bulundu.


Sertbay, kamara görüntülerinin ‘tarafsız’ bir şekilde izlenmesi durumunda olayın tamamen ayırmaya yönelik olduğunun anlaşılacağını iddia etti.


Bulut Akacan’ın avukatı Kıvanç Rıza ise Erhan Başay’ın işaret parmağıyla müvekkilinin yüzüne doğru bir hamle yaptığını ve müvekkilinin sadece kendisini korumak için karşı hamle yaptığını iddia etti.


Müvekkilinin Erhan Başay’ın kendisine tekme atmasından dolayı dengesini kaybettiğini öne süren Rıza, tanık polisin kamera görüntülerini açıklamakta ‘zorluk’ yaşadığını savundu.


Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki ise müvekkilinin ne Erhan Başay’a, ne de Zeki Asımoğlu’na saldırmadığını iddia etti.


Müvekkilinin Erhan Başay’ı sadece kavgayı ayırmak için tuttuğunu, ancak tanık polisin müvekkilinin leyhine olan hususların hiçbirini söylemediğini öne sürdü.

Duruşma yarın devam edecek


İddia makamı daha sonra Dr. Serhat Lama’yı tanık kürsüsüne çağırdı.


Olayın ardından Zeki Asımoğlu’nu kendisinin muayene ettiğini belirterek, Asımoğlu’nun dişlerinin darbeye bağlı olarak yer değiştirdiğini söyledi.


Lama, dişin etrafını saran alt kemiğin olayın ardından bütünüyle geriye doğru gittiğini, ayrıca birkaç dişte de kırıkların meydana geldiğini dile getirdi.


Dişlerin yer değiştirmesinin ileride kalıcı sorunlara neden olabileceğini anlatan Lama, darbeye bağlı olarak dişlerin ileride ‘nekroz’ olma durumunun da olduğuna dikkat çekti.


Savunma avukatlarının istintakının ardından iddia makamı son tanığı olan Gamze Akarpınar’ı kürsüye davet etti.


Akarpınar, 7 Ocak’ta meydana gelen olayın yaşandığı restoranın yakınındaki bir diş kliniğinde asistan olarak çalıştığını belirterek, olaya öğle yemeği arasında tanık olduğunu söyledi.


Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise iddia makamının tanıklarının dinlenmesinin ardından duruşmayı yarın saat 10.30’a tehir etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75