Akacan ve korumaları bugün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkacak

banner37

Yargıtay Ceza, Bulut Akacan’ın Ağır Ceza Mahkemesi’nde değil Kaza Mahkemesi’nde yargılanma talebini, oyçokluğu kararıyla reddetti

Akacan ve korumaları bugün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkacak
banner90
banner99

KIBRIS Özel

Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nun 7 Ocak 2019 tarihinde Girne’deki bir restoranda darb edilmesi olayının faili olarak yargılanmak üzere aleyhlerindeki davanın Girne Kaza Mahkemesi tarafından Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesine itiraz eden Bulut Akacan’ın istinaf başvurusu, Yargıtay Ceza Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme heyeti tarafından oyçokluğu kararıyla reddedildi.

Karar uyarınca, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin geçtiğimiz hafta 23 Mayıs’a ertelediği Bulut Akacan ve korumaları Orçun Özçorun ile Vasıf Kurbanov’un aleyhindeki dava bugün normal seyrinde mahkeme gündeminde olacak.

Bulut Akacan ve korumalarının bugün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde aleyhlerindeki davalardan itham edilmesi bekleniyor.

Başvuru reddedildi

İş insanı Bulut Akacan’ın, aleyhindeki davanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesine yaptığı itirazı görüşerek, davayı karar için süresiz erteleyen Yüksek Mahkeme heyeti dün kararını verdi ve Akacan’ın başvurusunu oyçokluğu ile reddetti.

Yargıtay Ceza olarak oturum yapan Gülden Çiftçioğlu’nun başkanlığında, Bertan Özerdağ ve Peri Hakkı’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyetinin huzurundaki davada KKTC Başsavcılığı adına Mustafa Atakara ve savunma avukatları hazır bulundu.

Yargıtay Ceza olarak oturum yapan heyete başkanlık yapan Gülden Çiftçioğlu, davanın Ağır Ceza’ya havale edilmesini hatalı bulurken, üye yargıçlar Bertan Özerdağ ve Peri Hakkı ise Girne Kaza Mahkemesi’nin hata yapmadığını, Akacan ve korumaları Orçun Özorçun ile Vasıf Kurbanov’un Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için yeterli şahadetin bulunduğuna hükmederek, davanın Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verdi.

Karar sonrası Merkezi Cezaevi’nde beş aydır hükümsüz tutuklu bulunan Akacan’ın koruması Orçun Özorçun’un ailesi, Orçun’un olayla bağı olmadığını savunarak tutuklu yargılanacak olmasına da isyan etti.

Olay nasıl olmuştu?

Girne’de 7 Ocak’ta aralarında husumet bulunan taraflar arasında çıkan kavgada, eski Pronto Restoran sahibi ve Çetinkaya Spor Kulübü Yöneticisi Erhan Başay ve yanında bulunan Zeki Asımoğlu ciddi şekilde darp edilmişti.

Asımoğlu, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek müşahede altına alınmıştı. Zeki Asımoğlu’nun üç dişi kırılmıştı.

Olayla ilgili tutuklanan iş insanı Bulut Akacan teminatla serbest bırakılmış, 24 yaşındaki Vasıf Kurbanov ve 29 yaşındaki Orçun Özorçun isimli iki koruması ise yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

KKTC Başsavcılığı, iş insanı Bulut Akacan, Orçun Özorçun ve Vasıf Kurbanov’un aleyhine “vahim zarar” suçlaması getirilmiş, dava Girne Kaza Mahkemesi tarafından Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmişti.

Yüksek Mahkeme’de Bulut Akacan’ın avukatı Kıvanç Rıza ve olayla ilgili tutuklu yargılanan Orçun Özorçun’un avukatı Mustafa Asena, davanın alt mahkemeden Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi için yeterli şahadet olmadığını savunmuştu.

Savcı Mustafa Atakara, alt mahkemenin kararında hata yapmadığını savunmuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75