Akacan ve korumaları tanık kürsüsüne çıkıyor

banner37

Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan iş adamı Bulut Akacan ve korumalarının davasında iddia makamı dün son tanığını dinletirken, mahkeme sanıkları müdafaaya çağırdı

Akacan ve korumaları tanık kürsüsüne çıkıyor
banner90
banner8

İDDİA MAKAMI DAVASINI TAMAMLADI… Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle Erhan Başay’ın yemek yediği restoranda çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan iş adamı Bulut Akacan ve korumalarının davasında iddia makamı kendi davasını tamamladı. Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, haklarını hatırlatarak sanıkları müdafaaya çağırdı. Sanıkların üçü de yeminli şahadet vereceklerini belirtince mahkeme davayı bugüne tehir etti.

MAHKEMEYE 5 YENİ EMARE SUNULDU… Sanık Bulut Akacan, Orçun Özorçun ve Vasıf Kurbanov’un Girne’de faaliyet gösteren ‘Foodforfit’ isimli restoranda Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’na yönelik ‘yasa dışı saldırıda’ bulunma suçlarından itham edildiği davanın dünkü celsesinde, savunma avukatlarının talebi üzerine, sanık Bulut Akacan’ın Erhan Başay tarafından darp edildiğine dair şikayeti üzerine 8 Ocak’ta alınan ‘doktor raporu’, sanık Bulut Akacan’ın yaptığı şikayetle ilgili korumaları Orçun Özorçun ile Vasıf Kurbanov’un verdiği ‘ifadeler’ ile sanıkların alt mahkemede görüşülen teminat duruşmasının notları mahkemeye emare yapıldı.

“AYIPTIR, YAPMAYIN DEDİM”… Tanık kürsüsüne çıkan ‘Foodforfit’ isimli restoranın işletmecisi Güran Ataker, 7 Ocak gününde yaşananlarla ilgili bildiklerini anlattı. Ataker, tartışma çıktığı sırada restoranda yemek yediğini belirterek, “Dışarıda bir tartışmanın olduğunu duyunca dışarı çıktım ve ‘Ayıptır, yapmayın” dedim. Kimin kime vurduğunu o sırada tam göremedim ama dışarıdayken Bulut abi yere düştüğü sırada Zeki abi onu tutmaya çalıştı. Vasıf da refleks olarak Zeki abiye vurdu” dedi. Avukat İlker Sertbay, Akacan’ın herhangi birisine bir talimat verip vermediğine yönelik soruya Ataker, “Ben böyle bir şey görmedim. Zaten sürüklenmediler, itişe kakışa dışarıya çıktılar. Zaten adam 150 kilo, bu nasıl olsun” diye yanıt verdi.

Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle Erhan Başay’ın yemek yediği restoranda çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan iş adamı Bulut Akacan ve korumalarının davasında iddia makamı kendi davasını tamamladı.

Sanıklara “vahim zarar’, ‘yaralama’ ve ‘darp’ suçlarından toplam 6 dava getirilirken, dünkü celsede, savunma avukatlarının talebi üzerine, sanık Bulut Akacan’ın ‘Erhan Başay tarafından darp edildiği’ iddiası üzerine yaptığı şikayetle ilgili verdiği ‘ifade’, Akacan’ın 8 Ocak tarihinde götürüldüğü hastaneden temin edilen ‘doktor raporu’, sanık Bulut Akacan’ın yaptığı şikayetle ilgili korumaları Orçun Özorçun ile Vasıf Kurbanov’un verdiği ‘ifadeler’ ile sanıkların alt mahkemedeki ‘teminat notları’ olmak üzere mahkemeye 5 yeni emare sunuldu.

Dünkü celseye bir önceki celsede tanık olarak çağrılan meselenin tahkikat sorumlusu olan polis memuru Hüseyin Soyel’in savunma avukatları tarafından yarım kalan istintakı tamamlandıktan sonra son bir tanık daha çağrıldı.

İddia makamının son tanığı olarak kürsüye çıkan ‘Foodforfit’ isimli restoranın işletmecisi Güran Ataker, 7 Ocak gününde yaşananlarla ilgili bildiklerini anlattı.

Ataker, tartışma çıktığı sırada içerde yemek yediğini belirterek, “Dışarıda bir tartışmanın olduğunu duyunca dışarı çıktım ve ‘Ayıptır, yapmayın” dedim. Ben bunu deyince de bir itişme-kakışma oldu. Kimin kime vurduğunu o sırada tam göremedim ama dışarıdayken Bulut abi yere düştüğü sırada Zeki abi onu tutmaya çalıştı. Vasıf da refleks olarak Zeki abiye vurdu” dedi. Sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay’ın sanık Bulut Akacan’ın herhangi birisine ‘Erhan’ı götürün’ şeklinde bir talimat verip vermediğine yönelik soruyu da cevaplayan Ataker, “Hayır. Ben böyle bir şey görmedim. Zaten itişe kakışa dışarıya çıktılar. Sürüklenerek değil. Zaten adam 150 kilo, bu nasıl olsun” diye yanıt verdi.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü celsede, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, sanık Bulut Akacan’ın avukatları Kıvanç Rıza ile Mustafa Asena, sanık Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki ve sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay hazır bulundu.

Avukatlar istintaka devam etti

Sanık Bulut Akacan’ın avukatı Kıvanç Rıza’nın bir önceki celsede istintak etmeye başladığı meselenin tahkikat memuru olan Hüseyin Soyel’in sorgusu dün de devam etti.

Rıza, istintakına, Erhan Başay’ın müvekkilini darp ettiğine yönelik yaptığı şikayetle ilgili ifadesini kimin aldığını sorarak başlaması üzerine Soyel, söz konusu ifadeyi Bülent Hapçı isimli bir polis memurunun aldığını belirtti.

Tahkikat memurunun olayı araştırırken neden bu hususa hiç değinmediğini soran Rıza’ya yanıt veren Soyel, hiçbir görgü tanığının bu yönde bir beyanda bulunmadığına işaret etti.

Kıvanç Rıza’nın tahkikat memuruna soruşturma boyunca gerekli incelemeleri yapmadığını öne sürmesi üzerine Soyel, “Hiçbir tanık bu yönde bir ifade vermediği için şikayeti, görüşlerini almak için Başsavcılığa gönderdim” şeklinde yanıt verdi.

“Başay’ın hamlesi savunma amaçlıydı”

banner134
Müvekkilinin 7 Ocak’ta yaşananların ardından doktor kontrolüne gidip gitmediğine yönelik soruyu cevaplayan Soyel, sanığın 8 Ocak tarihinde, tutuklu bulunduğu sırada polis eşliğinde hastaneye götürülerek muayene ettirildiğini belirtti.

Kıvanç Rıza, müvekkilinin gözündeki çizikle ilgili herhangi bir tahkikatın yapılıp yapılmadığı sorusuna Soyel, “Sanığın sol gözünün üstünde 0.2 cm’lik bir çizik var, ama bu durum remand (tutukluluk) duruşmasından sonra yapılan doktor muayenesinde ortaya çıktı” dedi.

Rıza, müvekkilinin gözündeki çiziğin Erhan Başay tarafından darp edildiği için oluştuğunu iddia etmesi üzerine Soyel, “Erhan Başay’ın görüntülerde bir hamlesi var ama bu tamamen savunma amaçlıydı. Ayrıca Erhan sanığa temas etmiş olsa bile, bu 0.2 cm’lik çiziğe bunun sebep olup olmadığı tartışılır” şeklinde yanıt verdi.

Kıvanç Rıza, kamera görüntülerinde olaya yakından şahit olan iki kişinin olduğunu, ancak polisin söz konusu kişileri bulmaya çalışmadığını ve tahkikatın eksik yapıldığını iddia etmesi üzerine Soyel, “Görüntülerdeki bu kişileri günlerce araştırmamıza rağmen kimlik bilgilerini tespit edemedik. Tahkikatımız boyunca da tespit edebildiğimiz herkesten ifade aldık” yanıtını verdi.

“Tahkikat memurunun ifadesi ‘güvenli’ değil”

Sanık Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki, tahkikat memurunun duruşma boyunca söylediği her şeyin ‘yanlış’ olduğunu, bu nedenle de verdiği ifadenin ‘güvenli olmadığını’ iddia etti.

Zeki, polisin kamera görüntülerindeki diğer kişilerin kim olduğuna yönelik hiçbir çalışma yapmadığını söylemesi üzerine Soyel, “Bu sizin iddianız. Ben tahkikat boyunca tespit ettiğim herkesten ifade temin ettim” yanıtını verdi.

Zeki, müvekkilinin kimseye ‘yasa dışı’ bir şekilde vurmadığını ve kamera görüntülerinde bunun açıkça belli olduğunu öne sürmesi üzerine Soyel, bu iddiayı da kabul etmedi.

Ataker: ‘Ayıptır, yapmayın’ dedim

İddia makamı son tanık olarak Güran Ataker’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Ataker, ‘Foodforfit’ isimli restoranın işletmecisi olduğunu belirterek, 7 Ocak gününde yaşananlarla ilgili bildiklerini mahkemeye aktardı. Sanıkların hepsini de tanıdığını belirten Ataker, 7 Ocak gününde yaşananları şu şekilde anlattı:

“O gün restorana ilk önce Orçun girdi. Daha sonra da Bulut abi geldi. Tartışma çıktığı sırada ben içerde yemek yiyordum. Dışarıda bir tartışmanın olduğunu duyunca da dışarı çıktım ve ‘Ayıptır, yapmayın” dedim. Ben bunu deyince de oradan çıktılar. Sonra bir anda bir itişme-kakışma oldu. Kimin kime vurduğunu o sırada tam göremedim ama dışarıdayken Bulut abi yere düştüğü sırada Zeki abi onu tutmaya çalıştı. Vasıf da refleks olarak Zeki abiye vurdu. Bu olaydan sonra da kimse olay yerinden kaçmadı.”

“Polise verdiğim ifadeyle burada söylediklerim aynı”

Sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay’ın sorularını yanıtlayan Ataker, polise verdiği ifadeyle mahkemede söylediklerinin aynı olduğunu belirtti.

Sertbay, sanık Bulut Akacan’ın herhangi birisine ‘Erhan’ı götürün’ şeklinde bir talimat verip vermediğine yönelik soruyu da cevaplayan Ataker, “Hayır. Ben böyle bir şey görmedim. Zaten itişe kakışa dışarıya çıktılar” dedi.

İddia makamının birçok tanığının, kavga sırasında Erhan Başay’ın ‘koyun gibi sürüklendiğini” öne sürdüğünü belirten Sertbay, “Siz sürüklenme olduğunu gördünüz mü” diye sordu. Ataker ise bu soruya, “Hayır öyle bir şey olmadı. Adam 150 kilo, bu nasıl olsun” diye yanıt verdi.

Kıdemli Savcı Mustafa Atakara’nın başka tanık çağırmayacağını belirterek davasını kapattığını beyan etmesi üzerine mahkeme sanıklara haklarını hatırlatarak, müdafaaya çağırdı. Her üç sanığın avukatı da müvekkillerinin yeminli şahadet vereceğini belirtmesinin ardından ise mahkeme davayı bugüne tehir etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75