Akacan’ın ‘eliyle’ ve ‘sözlü’ olarak talimat verdiği ithamnamede açıkça yazıyor

banner37

İşadamı Bulut Akacan ile korumalarının yargılandığı davada, savunma avukatları sanıkların tam olarak neyle suçlandığına dair yeterli bilginin olmadığını iddia etti. Kıdemli Savcı Atakara ise, hatırlatma yaptı:

banner87
Akacan’ın ‘eliyle’ ve ‘sözlü’ olarak talimat verdiği ithamnamede açıkça yazıyor
banner90
banner99

DARP DAVASININ KARARI, 12 KASIM’DA AÇIKLANIYOR Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle Erhan Başay’ın yemek yediği restoranda çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan iş adamı Bulut Akacan, korumaları Orçun Özorçun ve Vasıf Kurbanov’un davasında iddia makamı ile savunma avukatları hitaplarını tamamladı. Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise, davayı karar için 12 Kasım Salı günü saat 09.00’a erteledi.

“İTHAMNAMEDE SUÇLAR BELİRTİLDİ”… Dünkü celsede, savunma avukatları iddia makamı tarafından hazırlanan ithamnamedeki suç tafsilatlarında müvekkillerinin tam olarak neyle suçlandığına dair yeterli bilginin olmadığını iddia etti. Kıdemli Savcı Mustafa Atakara da, ithamnamede sanık Bulut Akacan’ın ‘eliyle’ ve ‘sözlü’ olarak Orçun Özorçun ile Vasıf Kurbanov’a talimat verdiğinin açıkça yazdığını bir kez daha vurguladı.

“AKACAN, CESARETLENDİRDİ”… Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, Kurbanov’un Zeki Asımoğlu’na 4 kez yumruk attığının kamera görüntülerinde açıkça belli olduğunu belirtti. Atakara, Bulut Akacan’ın Erhan Başay’a tekme atmasıyla diğer sanıkları ‘tahrik ettiğini’, ‘teşvik ettiğini’ ve ‘cesaretlendirdiğini’ ifade ederek ‘dur’ kelimesinin zaten kendi başına bir ‘talimat’ olduğuna vurgu yaptı. Atakara, dava boyunca verilen tüm şahadetleri bütünlükle değerlendirdiklerinde, sanıkların işlemiş olduğu suçun açıkça ortada olduğunu söyledi.

Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle bir restoranda çıkan kavgada, Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan iş adamı Bulut Akacan ve korumalarının davasında sona gelindi.

Dün sabah saat 11.00’de başlayan duruşma yaklaşık 5 saat sürdü, duruşmada iddia makamı ile savunma avukatlarının hitapları dinlendi.

Davanın dünkü celsesinde, savunma avukatları, iddia makamı tarafından hazırlanan ithamnamedeki suç tafsilatlarında müvekkillerinin tam olarak neyle suçlandığına dair yeterli bilginin olmadığını iddia etti.

Kıdemli Savcı Mustafa Atakara da, ithamnamede sanık Bulut Akacan’ın ‘eliyle’ ve ‘sözlü’ olarak Orçun Özorçun ile Vasıf Kurbanov’a talimat verdiğinin açıkça belirtildiğini bir kez daha vurguladı.

Savunma avukatları, iddia makamının sanıkların aleyhine getirdiği 6 davayı da ‘ispatlayamadığını’ öne sürerek müvekkillerinin beraat etmelerini talep etti. Ancak Kıdemli Savcı Atakara, iddia makamının tüm davaları ispatladığının altını çizdi.

Tarafların hitaplarını tamamlamasının ardından Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise, davayı karar için 12 Kasım Salı günü saat 09.00’a erteledi.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü celsede, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, sanık Bulut Akacan’ın avukatları Kıvanç Rıza ile Mustafa Asena, sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay ve sanık Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki hazır bulundu.

Sertbay: Kafa karışıklığı yaşanıyor

Davanın dünkü celsesinde ilk olarak sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay hitabını yaptı.

Sertbay, iddia makamının sanıklar hakkında 4 farklı ithamname hazırladığına dikkat çekerek, 4 Şubat ve 27 Şubat tarihlerinde hazırlanan ithamnamelerde sanıklara 3 dava getirilirken, 30 Eylül tarihinde hazırlanan ithamnamede ise 6 dava getirildiğini söyledi.

Sertbay, ilk iki ithamnamede Zeki Asımoğlu’nun sadece alt dişlerinin kırıldığına yönelik bir tafsilatın olduğunu, ancak geriye kalan ithamnamelerde ise ‘beyin kanaması veya sızıntısı’, ‘vahim zarar’, ‘alveol kemiği kırığı’ ve ‘dişlerin yerinden oynaması’ gibi iddiaların da eklendiğini dile getirdi.

Avukat Sertbay, iddia makamının hazırladığı ithamname ile sanıklara getirilen yazılı dava tebliğlerinin ‘kafa karışıklığına’ neden olduğunu ileri sürdü.

1992 yılından sonra müdafaanın ilk kez bir ithamnamede yer alan suç tafsilatının değiştirilmesine yönelik talepte bulunduğuna işaret eden Sertbay, bunun 27 yıl sonra ilk kez yaşandığını ve bu duruşmanın tarihe geçeceğini söyledi.

Sertbay, savunma avukatlarının duruşma boyunca iddia makamının sanıklarla ilgili iddiasının tam olarak ne olduğunu anlayamadığını öne sürerek, daha önce bu kadar ‘kafa karışıklığının’ yaşandığı başka bir dava hatırlamadığını savundu.

“Asımoğlu yalancı tanıklık yapıyor”

Avukat Sertbay, Zeki Asımoğlu’nun 7 Ocak’ta hastaneye kaldırıldığını, ancak taburcu edildiği günün tam olarak belli olmadığını ileri sürdü.

Asımoğlu’nun ilk önce 9 Ocak’ta, daha sonra 10 Ocak’ta, en son da 11 Ocak’ta taburcu edildiğine yönelik bir tutanağın hazırlandığını belirten Sertbay, ortada “çok büyük bir oyun” ile “rezilliğin” yaşandığını iddia etti.

7 Ocak’ta yaşananların ardından Asımoğlu’nun ağır yaralandığına dair mahkemede ifade verdiğini kaydeden Sertbay, Asımoğlu’nun hatta 6 ay da evden çıkmadığını ve araç dahi kullanmadığına yönelik bir şahadette bulunduğunu belirtti.

Zeki Asımoğlu’nun muhaceret dökümlerini daha önce mahkemeye emare olarak sunduğunu belirten Sertbay, Asımoğlu’nun yalancı tanıklık yaptığını öne sürdü.

Sertbay, muhaceret kayıtlarına göre Asımoğlu’nun olaydan 20 gün sonra defalarca güneye geçtiğini, hatta Ukrayna’ya bile gittiğinin ispatlandığını söyledi.

Tahkikat memuruna soruşturma talebi

Avukat Sertbay, sanık Vasıf Kurbanov’un, Zeki Asımoğlu’na, Bulut Akacan’a saldırdığını düşünerek refleks gereği vurduğunu ve bunun meşru müdafaaya girdiğini ileri sürerek, müvekkilinin beraat etmesini istedi.

Müvekkilinin Asımoğlu’na sadece 3 kez yumruk attığını savunan Sertbay, kamuoyunda bu davanın basın tarafından oldukça abartıldığını öne sürdü.

Sertbay, tahkikat memuru Hüseyin Soyel’in alt mahkemede, Zeki Asımoğlu’nun az miktarda beyin kanaması geçirdiğini, hayati tehlikesinin bulunduğunu ve kafatasında kırıkların oluştuğu yönünde ifade vererek hem sanıklar Vasıf Kurbanov ile Orçun Özorçun’un tutuklu yargılanmasına, hem de davanın içinden çıkılamaz bir hale kavuşmasına neden olduğunu iddia etti.

Sertbay, tahkikat memurunun verdiği ifadenin doğru olmadığının duruşmada ortaya çıktığını ileri sürerek, mahkemeden Hüseyin Soyel’in aleyhine derhal soruşturma emri verilmesini talep etti.

Rıza: İddia makamı

davaları ispatlayamadı

Avukat İlker Sertbay’ın hitabının ardından sanık Bulut Akacan’ın avukatı Kıvanç Rıza hitapta bulundu.

Rıza, iddia makamının hazırladığı ithamnamede, “kimin kimi azmettirdiği” veya “akıl verdiğinin” pek belli olmadığını ileri sürerek, olayın tamamen bir yanlış anlaşılma sonucu yaşandığını iddia etti.

İddia makamının müvekkili aleyhine getirdiği davaların “şüpheden ari ispatlanmadığını” öne süren Rıza, müvekkilinin olayın en başından sonuna kadar kimseye ‘talimat’ vermediğini savundu.

Rıza, müvekkilinin diğer sanıklara talimat verdiği ve sanıkların tümünün ortak bir amaç için hareket ettiğinin iddia edildiğini belirterek, duruşma boyunca izlenen kamera görüntülerinde bunun gerçek olmadığının anlaşıldığını öne sürdü.

7 Ocak’ta meydana gelen olayda ilk hamleyi Erhan Başay’ın yaptığını ileri süren Rıza, Başay’ın bununla kalmayıp olayların büyümesine de sebep olduğunu iddia etti.

Müvekkilinin beraatını istedi

Sanıkların ‘Foodforfit’ isimli restorana gitmesindeki tek ortak amacın yemek yemek olduğunu ileri süren Rıza, müvekkilinin Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesinden sonra verdiği tepkinin açıkça bunu gösterdiğini savundu.

Avukat Rıza, duruşma boyunca izlenen kamera görüntülerinde olaya yakından tanık olan iki kişiden ifade alınmadığını belirterek, polisin söz konusu kişileri bulmak için çaba bile göstermediğini iddia etti.

Söz konusu kişilerin Girne’de herkesçe bilindiğini dile getiren Rıza, polisin bu kişileri bulamamasının mümkün olmadığını ileri sürdü.

Yargıtay Ceza kararlarına atıfta bulunan Rıza, bir davada sanıkların lehine olan kanıtların mahkemeye sunulmaması, ya da saklanması halinde davanın düştüğüne değinerek, müvekkilinin aleyhine getirilen davalardan beraat etmesini talep etti.

Zeki: Orçun en başından

beri kavgayı ayırmaya çalıştı

Sanık Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki de müvekkilinin olayın en başından sonuna kadar olayı ayırmaya çalıştığını ve tek isteğinin kavganın büyümesini engellemek olduğunu iddia etti.

Müvekkilinin kavga boyunca hiç kimseye vurmadığını, hiç kimseyi yerde sürüklemediğini ve hiç kimseden de talimat almadığını ileri süren Zeki, Özorçun’un olay başlar başlamaz Erhan Başay’a, “Hadi baba gidelim” şeklinde sözler sarf ederek Başay’ı sakinleştirmeye çalıştığını savundu.

Müvekkilinin yemin tahtında şahadet vererek tamamen gerçekleri anlattığını öne süren Zeki, duruşmaya kamera görüntülerini getiren polisin ifadesinin farazi yorumlar içerdiğini ve bu yorumların dikkate alınmaması gerektiğini iddia etti.

Zeki, sanık Bulut Akacan’ın kamera görüntülerine yansıyan ‘dur’ işaretini müvekkilinin görmesinin mümkün olmadığını, çünkü o sırada müvekkilinin arkasının dönük olduğunu ileri sürdü.

Asımoğlu darp edildikten sonra müvekkilinin yardım etmek için yoğun çaba gösterdiğini iddia eden Zeki, duruşma boyunca izlenen kamera görüntülerine ve tanık ifadelerine bakıldığında iddia makamının müvekkili aleyhine getirdiği davaları ispatlayamadığını öne sürerek beraat talep etti.

Atakara: Bulut Akacan talimat verdi

Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, sanıklar Kurbanov ile Özorçun’un Erhan Başay’la husumetlerinin olmadığını, ancak sanık Bulut Akacan’ın talimatlarıyla hareket ettiklerini belirtti.

Atakara, savunma avukatlarının ortak amaç olmadığı yönünde bir beyanının olduğunu, ancak kamera görüntülerine bakıldığında iddia makamının haklılığının ortaya çıktığına söyledi.

Erhan Başay’ın “yasa dışı bir şekilde” ve “darp edile edile” aşağıya indirildiğine dikkat çeken Atakara, sanık Bulut Akacan’ın yaptığı ‘dur’ işaretinin iddia makamının ‘talimat’ olduğuna yönelik argümanı olduğunu söyledi.

Atakara, sanık Vasıf Kurbanov’un 3 kez Zeki Asımoğlu’nu tuttuğunu belirterek, bu hareketin de darp olarak sayıldığının altını çizdi.

“Akacan tahrik etti, teşvik etti, cesaretlendirdi”

Kurbanov’un Zeki Asımoğlu’na 4 kez yumruk attığının kamera görüntülerinde açıkça belli olduğunu anlatan Atakara, savunma avukatlarının ısrarla bunu görmediğine işaret etti.

Kıdemli Savcı Atakara, Bulut Akacan’ın Erhan Başay’a tekme atmasıyla diğer sanıkları ‘tahrik ettiğini’, ‘teşvik ettiğini’ ve ‘cesaretlendirdiğini’ belirterek, ‘dur’ kelimesinin zaten kendi başına bir ‘talimat’ olduğuna vurgu yaptı.

Yargıtay Ceza kararlarına da değinen Atakara, dava boyunca verilen tüm şahadetleri bütünlükle değerlendirdiklerinde, sanıkların işlemiş olduğu suçun açıkça ortada olduğunu belirtti.

“Sanıklara getirilen davalar ispatlandı”

Atakara, ithamnamede ısrarla sanıkların tam olarak neyle suçlandığına dair bir bilginin yer almadığının iddia edildiğini, ancak bunun gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

Savunma avukatlarının ithamnameyi anlamamasını hayretle karşıladığını ifade eden Atakara, ithamnamede sanık Bulut Akacan’ın ‘eliyle’ ve ‘sözlü’ olarak talimat verdiğinin açıkça belirtildiğini kaydetti.

Atakara, iddia makamının sanıklar aleyhine getirdiği davaların tümünü ispatladığını da sözlerine ekledi.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise, davayı karar için 12 Kasım Salı günü saat 09.00’a erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108