Akdoğan Belediyesi’ne yolsuzluk soruşturması

banner37

Mali polis, Akdoğan Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarını mercek altına aldı, belediyeden çok sayıda evrakı incelemek üzere emare aldı

Akdoğan Belediyesi’ne yolsuzluk soruşturması
banner90
banner99

8 PROJEDE YOLSUZLUK YAPILDIĞI İDDİA EDİLİYOR… Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun bir süre önce hazırladığı raporda Akdoğan Belediyesi’nin İçişleri Bakanlığı kaynaklı 8 projede yolsuzluk yaptığı yönündeki tespiti üzerine, Mali Polis dün belediyeye baskın düzenledi. Mali Polis’in belediyedeki evrakları toplayıp ayrılmasının ardından çalışma ofisinin penceresine çıkan belediye başkanı Ahmet Latif’in “Bana temiz don atlet getirin” diye bağırmasına ise bir anlam verilemedi.

Sedef BOŞNAK

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Mali Polis, Akdoğan Belediyesi’ndeki bazı yolsuzluk iddialarını araştırmak için düğmeye bastı.

Polis, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun birçok projeyle ilgili milyonlarca liralık ödemelerde, mükerrer (tekrar eden) ve tahribatlı (sahtelenmiş) fatura tespiti üzerine harekete geçti.

Mali Polis ekibi, dün öğle saatlerinde belediyeye baskına gitti, saat 13.00’ten 16.30’a kadar belediyede inceleme yaptı, dosyaları inceledi.

Nitelikli dolandırıcılıktan şüphe duyan polis, detaylı inceleme için, birçok evrakı beraberinde şubeye götürdü.

Latif: Temiz don atlet getirin

Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif, Mali Polis’in belediye binasından ayrılmasından hemen sonra, çalışma ofisinin penceresini açıp, “Bana temiz atlet ve don getirin” diye bağırdı. Başkanın bu davranışına kimse anlam veremedi.

Polisin araştırma ve soruşturma yaptığı sürede, belediyeye şikayete giden çok sayıda vatandaş, belediye çalışanları tarafından geri çevrildi.

Evindeki suyun akmadığını bildirmek için giden bir vatandaş, “Asbaşkan beni kovdu. Şikayetimi dinlemediler” diye tepki göstererek belediyeden ayrıldı.

Öte yandan, görevini yapmak için belediyeye giden basın mensubu, Akdoğan Belediyesi’nde Asbaşkan olan İ.C.G.’nin hakaretlerine maruz kaldı. Fotoğraf çekmek isteyen basın mensubu ile, asbaşkan ve belediye çalışanları arasında tartışma yaşandı.

8 projede yolsuzluk iddiası

Elde edinilen bilgiye göre, Başbakanlık Denetleme Kurulu, bir süre önce, Akdoğan Belediyesi’nin, İçişleri Bakanlığı kaynaklı projelerine ilişkin yapılan ihbar üzerine harekete geçti.

Kurulun, yapılan şikayet ve ihbar üzerine, 2017’de yapılıp ödemesi 2018’de yapılan 2, 2017’de tamamlanan ve ödemesi 2017’de yapılan 6 projeyle ilgili iddiaları araştırıp, bazı tespitlerde bulunduğu öğrenildi.

Toplam 8 projeyle ilgili milyonlarca liralık ödemelerde, mükerrer ve tahrifatlı fatura tespit eden kurulun,

2017’de ödenen, Atatürk Büstü ve Çevre Düzenlemesi Projesi, Çocuk Parkı Yapımı, Köy İçi Kaldırım Drenajı 1, Köy İçi Kaldırım Drenajı 2, Kültür Gençlik Merkezi, Belediye Projesi ile 2018’de ödenen Kaldırım Projesi ve Yeni Salhane Projeleri için yapılan ödemeleri detaylı incelediği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75